2018 Aloha 5k & 1 Mile Results

Thanks for Supporting the Baxter YMCA





Aloha 5k & 1 Mile Run/Walk


Overall Finish List


June 02, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


1 Mile


5k Run/Walk

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Michael Smith Brownsburg IN 168 57 M 1 Top Fin 18:08.11 5:51/M
2 Adam Campbell 154 M 1 0- 9 19:17.99 6:13/M
3 Andrew Parsons Greenwood IN 157 35 M 1 30-39 19:55.51 6:25/M
4 Geoffrey Jonel 156 23 M 1 20-29 20:27.27 6:36/M
5 Jonathan Bremer Indianapolis IN 6 21 M 2 20-29 20:51.27 6:44/M
6 Isaac Brewer 171 42 M 1 40-49 22:00.15 7:06/M
7 Valarie Miller Indianapolis IN 80 46 F 1 Top Fin 22:13.47 7:10/M
8 Kurt Kramer 167 39 M 2 30-39 22:15.47 7:11/M
9 Carter Pierce Indianapolis IN 152 12 M 1 10-14 22:24.93 7:14/M
10 Gordon Benfield Indianapolis IN 1 64 M 1 60-99 22:56.98 7:24/M
11 Riley Brewer 172 14 M 2 10-14 23:18.49 7:31/M
12 Gregg Delong Cicero IN 44 56 M 1 50-59 23:24.30 7:33/M
13 Alex Paretich 187 M 2 0- 9 24:02.70 7:45/M
14 Dave Getz Indianapolis IN 190 62 M 2 60-99 24:33.25 7:55/M
15 Steven Bogard 189 66 M 3 60-99 24:55.10 8:02/M
16 Jami Turman Indianapolis IN 160 39 F 1 30-39 24:55.89 8:02/M
17 Jim Windsand Haslett MI 121 68 M 4 60-99 24:58.23 8:03/M
18 Greg Higgens Greenwood IN 58 60 M 5 60-99 25:04.22 8:05/M
19 Cliff Myers Indianapolis IN 91 51 M 2 50-59 25:08.26 8:06/M
20 John Froman Indianapolis IN 49 32 M 3 30-39 25:12.20 8:08/M
21 Shannon Mize Indianapolis IN 84 43 F 1 40-49 25:23.55 8:11/M
22 Mary Johnson Indianapolis IN 63 57 F 1 50-59 25:32.62 8:14/M
23 Mary McClain 78 43 F 2 40-49 25:50.02 8:20/M
24 Greg Fizdale 179 M 3 0- 9 26:07.87 8:25/M
25 Zoe Lowe 77 10 F 1 10-14 26:15.66 8:28/M
26 Reiss Newlin Greenwood IN 93 12 M 3 10-14 26:26.99 8:32/M
27 Tyler Scott 126 15 M 1 15-19 27:08.37 8:45/M
28 Michael Hewson 175 32 M 4 30-39 27:26.69 8:51/M
29 Kiley Hewson 176 30 F 2 30-39 27:26.72 8:51/M
30 Pam Kenninger 195 F 1 0- 9 27:32.72 8:53/M
31 Macy Cansdale Clayton IN 151 16 F 1 15-19 27:32.98 8:53/M
32 Brandon Waldy 182 26 M 3 20-29 27:36.93 8:54/M
33 Katie Waldy 183 27 F 1 20-29 27:37.39 8:55/M
34 Wesley Lackey Indianapolis IN 67 36 M 5 30-39 27:43.99 8:56/M
35 Jennifer Taylor 159 46 F 3 40-49 27:45.54 8:57/M
36 Daniel Swank 127 M 4 0- 9 27:57.63 9:01/M
37 Ken Swank 128 M 5 0- 9 27:57.66 9:01/M
38 Beth Paretich 188 F 2 0- 9 28:01.86 9:02/M
39 Luke Girard 153 M 6 0- 9 28:11.53 9:05/M
40 Cherie Lowe Greenwood IN 76 41 F 4 40-49 28:16.23 9:07/M
41 Tessa Mize 86 9 F 3 0- 9 28:54.80 9:19/M
42 Ella Scaringe 106 13 F 2 10-14 29:17.16 9:27/M
43 Amber Scaringe Indianapolis IN 105 35 F 3 30-39 29:24.82 9:29/M
44 John Crawford Bargersville IN 36 52 M 3 50-59 29:24.91 9:29/M
45 Dane Mize 85 43 M 2 40-49 29:28.66 9:30/M
46 Jessica Couch 177 F 4 0- 9 29:45.28 9:36/M
47 Jennifer Bielarczyk Greenwood IN 2 37 F 4 30-39 29:51.62 9:38/M
48 Jeremy Chadwick Beech Grove IN 26 24 M 4 20-29 29:52.98 9:38/M
49 Molly Brewer 173 11 F 3 10-14 30:12.71 9:45/M
50 Finley Turnboa 161 M 7 0- 9 30:19.03 9:47/M
51 Mitch Turnbo 162 M 8 0- 9 30:19.69 9:47/M
52 Rhett Newlin 94 6 M 9 0- 9 30:27.76 9:49/M
53 Caralee Evans INDIANAPOLIS IN 48 46 F 5 40-49 30:27.98 9:49/M
54 Abby Chapman 28 26 F 2 20-29 30:31.61 9:51/M
55 Joshua Chapman Indianapolis IN 27 26 M 5 20-29 30:31.74 9:51/M
56 Woody Book Indianapolis IN 4 69 M 6 60-99 31:09.08 10:03/M
57 Angie Burton Columbus IN 21 48 F 6 40-49 31:22.20 10:07/M
58 Megan Mefford 79 23 F 3 20-29 31:35.19 10:11/M
59 Milla Newlin Greenwood IN 95 10 F 4 10-14 31:35.51 10:11/M
60 Ava Austin 125 9 F 5 0- 9 31:54.16 10:17/M
61 Kevin Spindler Indianapolis IN 110 43 M 3 40-49 31:56.64 10:18/M
62 Garrett Hawk Indianapolis IN 55 43 M 4 40-49 32:42.80 10:33/M
63 James Newlin Greenwood IN 92 46 M 5 40-49 33:15.60 10:44/M
64 Ireland Miller Indianapolis IN 81 20 F 4 20-29 33:29.03 10:48/M
65 Jeff Higgens 60 30 M 6 30-39 33:53.84 10:56/M
66 Jessica Coyner 169 41 F 7 40-49 34:16.93 11:03/M
67 Alyssa Burton Greenwood IN 23 20 F 5 20-29 34:59.89 11:17/M
68 Allen Smith 158 M 10 0- 9 36:21.84 11:44/M
69 Reese Coffey 32 8 F 6 0- 9 37:48.45 12:12/M
70 Kelly Coffey Indianapolis IN 30 33 F 5 30-39 37:51.83 12:13/M
71 Kristi Selker 178 F 7 0- 9 39:45.00 12:49/M
72 Julie Brewer 170 42 F 8 40-49 40:08.66 12:57/M
73 Thomas Bumps Jr 198 M 11 0- 9 41:21.65 13:20/M
74 Irvin Edwards Indianapolis IN 45 70 M 7 60-99 42:54.92 13:50/M
75 Barb Fuller 197 64 F 1 60-99 46:03.09 14:51/M
76 Brian Burrell Indianapolis IN 17 37 M 7 30-39 49:11.79 15:52/M
77 Wyatt Burrell 18 8 M 12 0- 9 49:13.21 15:53/M
78 Molly Proffitt 163 44 F 9 40-49 53:58.15 17:25/M
79 Damon Proffitt 164 16 M 2 15-19 53:59.98 17:25/M
80 Dolores Girard 52 61 F 2 60-99 54:01.61 17:25/M
81 Gillian Lackey 68 32 F 6 30-39 54:01.69 17:25/M
82 JoAnne Burkhard 165 63 F 3 60-99 54:08.85 17:28/M
83 David Burkhard 166 61 M 8 60-99 54:09.61 17:28/M
84 Brenda Escue Camby IN 46 48 F 10 40-49 55:13.94 17:49/M
85 Christopher Lang Indianapolis IN 71 60 M 9 60-99 55:18.89 17:50/M
86 Dan Burke 196 M 13 0- 9 55:21.06 17:51/M
87 Abigail Burke 13 25 F 6 20-29 55:25.80 17:53/M
88 Donna Lang 72 58 F 2 50-59 55:26.30 17:53/M
89 Nick Torre Indianapolis IN 114 34 M 8 30-39 55:50.67 18:01/M
90 Natalie Torres 115 34 F 7 30-39 55:51.07 18:01/M
91 Sharon Gober Indianapolis IN 54 75 F 4 60-99 56:02.60 18:05/M
92 Curtis Lipe Greenwood IN 74 76 M 10 60-99 56:02.84 18:05/M
93 Charlene Butcher Indianapolis IN 24 77 F 5 60-99 56:06.05 18:06/M
94 Judy Norris 191 75 F 6 60-99 56:06.26 18:06/M
95 Connie Poston 101 35 F 8 30-39 56:21.04 18:11/M
96 Tim Escue 47 51 M 4 50-59 56:29.04 18:13/M
97 Natash Jones 186 F 8 0- 9 57:55.10 18:41/M
98 Grace Plumlee 194 F 9 0- 9 58:41.26 18:56/M
99 Scott Plumlee 193 M 14 0- 9 58:41.85 18:56/M
100 Billie Swanson 184 35 M 9 30-39 59:25.75 19:10/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Leigh Cassie 185 F 10 0- 9 59:27.44 19:11/M
102 Shira Dankner Indianapolis IN 43 35 F 9 30-39 1:00:12.68 19:25/M
103 Anne Polk Bargersville IN 100 70 F 7 60-99 1:00:31.00 19:31/M
104 Camille Short 108 12 F 5 10-14 1:00:31.59 19:31/M
105 Megan Gill Indianapolis IN 51 31 F 10 30-39 1:01:13.60 19:45/M
106 Linda Straw Indianapolis IN 111 65 F 8 60-99 1:01:17.41 19:46/M
107 Marissa Craigmiles 35 26 F 7 20-29 1:01:24.00 19:48/M
108 Cassondra Winn 123 25 F 8 20-29 1:01:26.50 19:49/M
Top  

1 Mile

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Everett Peters 99 5 M 1 1-99 11:35.25 11:35/M
2 Susie Peters Indianapolis IN 98 40 F 1 1-99 11:39.56 11:39/M
3 Katie Burrell 19 32 F 2 1-99 11:55.09 11:55/M
4 Selene Server 181 0 F 1 0- 0 12:04.09 12:04/M
5 Scott Server 180 0 M 1 0- 0 12:04.74 12:04/M
6 Emma Mize Indianapolis IN 87 6 F 3 1-99 13:12.13 13:12/M
7 Luke Coffey 33 5 M 2 1-99 13:28.02 13:28/M
8 Charlotte Brewer Greenwood IN 7 50 F 4 1-99 13:33.21 13:33/M
9 Kai Aleksandar Hollenbeck 62 5 M 3 1-99 14:01.74 14:01/M
10 Ruth Shirley Indianapolis IN 107 31 F 5 1-99 14:02.41 14:02/M
11 Caitlyn Dailey 41 12 F 6 1-99 14:02.88 14:02/M
12 Arya Larson 73 5 F 7 1-99 14:08.81 14:08/M
13 Austin Dailey 42 11 M 4 1-99 14:15.67 14:15/M
14 Bethany Dailey Greenwood IN 40 18 F 8 1-99 14:16.42 14:16/M
15 Debbie Richards Indianapolis IN 104 52 F 9 1-99 14:31.36 14:31/M
16 Nathan Momprevil 89 4 M 5 1-99 14:50.83 14:50/M
17 Wechner Momprevil Greenwood IN 90 41 M 6 1-99 14:55.06 14:55/M
18 James V Hollenbeck Indianapolis IN 61 40 M 7 1-99 15:30.96 15:30/M
19 Crist Teena 129 0 F 2 0- 0 16:52.33 16:52/M
20 Amy Dailey 38 42 F 10 1-99 17:04.79 17:04/M
21 Jason Dailey 39 43 M 8 1-99 17:31.37 17:31/M
22 Kirsten Mitchell 82 12 F 11 1-99 17:54.23 17:54/M
23 Christine Momprevil Greenwood IN 88 40 F 12 1-99 18:15.24 18:15/M
24 Levi Burton Greenwood IN 22 20 M 9 1-99 18:16.93 18:16/M
25 Margaret Buhl 174 0 F 3 0- 0 22:48.96 22:48/M