2018 Angry Turkey XC Overall Results

Presented By: Endurance House, Fast Track Physical Therapy, and Daredevil Brewing





2018 Angry Turkey XC


Overall Finish List


November 17, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


5k


Kids 1.12 KM Run

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Nolan Pierce Indianapolis IN 151 8 M 1: 8- 9 5:21.82 7:39/M
2 Hank Myers Clayton IN 63 7 M 1: 6- 7 5:59.39 8:33/M
3 Nolan Farthing Clayton IN 75 7 M 2: 6- 7 6:03.94 8:39/M
4 Triston Cooper Brownsburg IN 64 6 M 3: 6- 7 6:08.59 8:46/M
5 Emerson Baker Indianapolis IN 57 5 M 1: 0- 5 6:11.40 8:50/M
6 Elise Baker Indianapolis IN 55 10 F 1:10-11 6:25.04 9:10/M
7 Raelyn Hoffar Pittsboro IN 154 6 F 1: 6- 7 6:44.59 9:37/M
8 Nora Hoffar 194 6 F 2: 6- 7 7:12.78 10:17/M
9 Ashdyn Greathouse Avon 193 6 F 3: 6- 7 7:50.53 11:11/M
10 Riese Myers Clayton IN 82 10 F 2:10-11 8:04.41 11:31/M
11 Noah Hoffar Brownsburg IN 156 6 M 4: 6- 7 8:12.42 11:43/M
12 Caleb Hoffar 206 9 M 2: 8- 9 8:21.48 11:56/M
13 Elias Baker Indianapolis IN 58 4 M 2: 0- 5 8:23.02 11:59/M
14 Miles Wuellner Brownsburg IN 30 5 M 3: 0- 5 8:39.37 12:21/M
15 Elliana Cooper Brownsburg IN 65 6 F 4: 6- 7 10:07.49 14:27/M
16 Mia Hoffar Brownsburg IN 145 5 F 1: 0- 5 10:09.51 14:30/M
17 Unknown Partic. 196 196 M 4: 0- 5 42:09.79 60:13/M
Top  

5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Joseph Baer Anderson IN 131 50 M 1:Open 18:43.50 6:02/M
2 Mark Scott Indianapolis IN 42 45 M 2:Open 18:45.18 6:03/M
3 Mark Wuellner Brownsburg IN 29 38 M 3:Open 19:31.22 6:18/M
4 Justin Chandler Indianapolis IN 164 34 M 1:30-39 19:39.77 6:20/M
5 Ted Jan Green 205 50 M 1:50-59 20:49.17 6:43/M
6 Nick Tarvin Westfield IN 182 35 M 2:30-39 21:09.98 6:49/M
7 Kaden Wise Columbus IN 140 16 M 1:15-19 21:10.66 6:50/M
8 David McCartney 200 34 M 3:30-39 21:11.66 6:50/M
9 John Johnnson Clinton IN 172 51 M 2:50-59 21:30.60 6:56/M
10 Mark Hiskes Brownsburg IN 95 55 M 3:50-59 21:41.16 7:00/M
11 Jason Hargrave Plainfield IN 169 44 M 1:40-49 21:47.00 7:02/M
12 Katherine Hiskes Brownsburg IN 96 22 F 1:Open 21:49.23 7:02/M
13 Daniel Kruger Indianapolis IN 120 31 M 4:30-39 21:50.27 7:03/M
14 Brian Petersson Plainfield IN 176 44 M 2:40-49 22:15.59 7:11/M
15 Cory Sengsanith West Lafayette IN 177 46 M 3:40-49 22:34.76 7:17/M
16 Brice Kennedy Mooresville IN 187 14 M 1: 0-14 22:36.01 7:17/M
17 Paul Kelley-Jones Pendleton IN 24 57 M 4:50-59 22:36.10 7:17/M
18 Jason Luchtefeld Robinson IL 21 43 M 4:40-49 22:41.00 7:19/M
19 Greg Williams Plainfield IN 138 38 M 5:30-39 22:54.26 7:23/M
20 Nino Pizzo Bloomington IN 130 13 M 2: 0-14 23:07.81 7:27/M
21 Katie Tarvin Westfield IN 181 33 F 2:Open 23:21.95 7:32/M
22 Brent Dawes Avon IN 101 45 M 5:40-49 23:48.16 7:41/M
23 Avery Peterson 202 13 M 3: 0-14 23:48.71 7:41/M
24 Chad Schuringa Attica IN 183 51 M 5:50-59 23:53.70 7:42/M
25 Nicholas Kohne Franklin IN 31 32 M 6:30-39 24:46.67 7:59/M
26 Veronica Hargrave Plainfield IN 170 13 F 3:Open 24:55.26 8:02/M
27 Richard Abrahamson West Lafayette IN 175 50 M 6:50-59 25:08.59 8:06/M
28 Kettie Mothersead Avon IN 33 51 F 1:50-59 25:09.08 8:07/M
29 Eric Chen Plainfield IN 180 27 M 1:20-29 25:09.75 8:07/M
30 Abby Thornburg Clayton IN 127 13 F 1: 0-14 25:11.65 8:07/M
31 Owen Myers Clayton IN 62 13 M 4: 0-14 25:11.81 8:07/M
32 Evan Davis Clayton IN 98 14 M 5: 0-14 25:12.20 8:08/M
33 Ursula Conley Columbus IN 152 36 F 1:30-39 25:20.22 8:10/M
34 Dustin Allison Avon IN 28 34 M 7:30-39 25:20.34 8:10/M
35 Trace Carr Terre Haute IN 167 51 M 7:50-59 25:20.48 8:10/M
36 Mike Davidson Brownsburg IN 208 55 M 8:50-59 25:26.17 8:12/M
37 Teresa Clark West Lafayette IN 159 50 F 2:50-59 25:31.43 8:14/M
38 Carter Pierce Indianapolis IN 150 12 M 6: 0-14 25:37.88 8:16/M
39 Scott Workman Zionsville IN 162 44 M 6:40-49 25:59.33 8:23/M
40 Matthew Pierce Indianapolis IN 149 41 M 7:40-49 26:11.23 8:27/M
41 Allison Wozniak Fishers IN 40 14 F 2: 0-14 26:16.84 8:28/M
42 Stephanie Thomas Lebanon IN 32 29 F 1:20-29 26:18.76 8:29/M
43 Jennifer Matsche Brownsburg IN 27 39 F 2:30-39 26:31.42 8:33/M
44 Mario Ramirez Thorntown IN 109 25 M 2:20-29 26:31.48 8:33/M
45 Anthony Cambisi Brownsburg IN 45 40 M 8:40-49 26:34.41 8:34/M
46 Chris Cloud Brownsburg IN 171 51 M 9:50-59 26:54.94 8:41/M
47 Rochelle Monson 204 48 F 1:40-49 27:07.45 8:45/M
48 Thomas Stansbury Indianapolis IN 188 43 M 9:40-49 27:08.86 8:45/M
49 Jeremy Rainer 201 39 M 8:30-39 27:23.08 8:50/M
50 Albert Brashear Indianapolis IN 85 48 M 10:40-49 27:28.64 8:52/M
51 Kyle Beimfohr Avon IN 153 45 M 11:40-49 27:31.39 8:53/M
52 Eric Conley Columbus IN 174 36 M 9:30-39 27:32.87 8:53/M
53 Keith Baughman Indianapolis IN 22 50 M 10:50-59 27:37.08 8:55/M
54 Brian Cherry Indianapolis IN 137 36 M 10:30-39 27:40.85 8:55/M
55 David Bradley Indianapolis IN 139 52 M 11:50-59 27:48.04 8:58/M
56 Emily Baker Indianapolis IN 56 13 F 3: 0-14 27:52.24 8:59/M
57 Madilynn Tyler Plainfield IN 179 14 F 4: 0-14 27:56.98 9:01/M
58 Larry Dollison Indianapolis IN 122 23 M 3:20-29 28:05.25 9:04/M
59 David Baker Indianapolis IN 54 40 M 12:40-49 28:15.17 9:07/M
60 Stephen Bartlett Indianapolis IN 59 57 M 12:50-59 28:16.87 9:07/M
61 Glenn Becker Brownsburg IN 112 55 M 13:50-59 28:29.14 9:11/M
62 Luke Smith Brownsburg IN 113 12 M 7: 0-14 28:29.42 9:11/M
63 Vicky Fuller Alexandria IN 161 36 F 3:30-39 28:50.67 9:18/M
64 Jaylin Jones 198 13 F 5: 0-14 29:30.26 9:31/M
65 Katie Campbell Plainfield IN 126 11 F 6: 0-14 29:30.39 9:31/M
66 Rozlyn Hernandez Lafayette IN 79 44 F 2:40-49 29:46.66 9:36/M
67 Kevin Sobiski Indianapolis IN 60 51 M 14:50-59 30:02.78 9:41/M
68 Lukas Watson Brownsburg IN 106 25 M 4:20-29 30:08.44 9:43/M
69 Jackson Hernandez Lafayette IN 80 16 M 2:15-19 30:23.36 9:48/M
70 Todd Foster Indianapolis IN 51 38 M 11:30-39 30:32.76 9:51/M
71 Livia Schumacher Indianapolis IN 35 19 F 1:15-19 30:37.35 9:53/M
72 Todd Reid 197 51 M 15:50-59 30:53.20 9:58/M
73 Joseph Poole Brownsburg IN 99 52 M 16:50-59 30:53.77 9:58/M
74 Deb Pankow Indianapolis IN 190 39 F 4:30-39 30:59.03 10:00/M
75 Mark Pankow Indianapolis IN 191 14 M 8: 0-14 30:59.34 10:00/M
76 Emmy Hites Brownsburg IN 46 37 F 5:30-39 31:00.27 10:00/M
77 Emma Maskell Camby IN 133 14 F 7: 0-14 31:01.54 10:00/M
78 Mark Zerr Noblesville IN 91 50 M 17:50-59 31:13.16 10:04/M
79 Radoslaw Nabrzyski Bloomington IN 144 23 M 5:20-29 31:17.55 10:05/M
80 Allison Campbell Bloomington IN 89 22 F 2:20-29 31:17.82 10:05/M
81 Rosie Piga Pizzo Bloomington IN 129 46 F 3:40-49 31:52.26 10:17/M
82 Ryan Dotson Indianapolis IN 93 39 M 12:30-39 31:52.47 10:17/M
83 Unknown Partic. 207 207 0 M 9: 0-14 31:58.43 10:19/M
84 Jerris Cross Indianapolis IN 47 40 F 4:40-49 32:28.51 10:28/M
85 Rosie Hughes Pittsboro IN 50 68 F 1:60-99 32:35.25 10:31/M
86 Davis Duncan Brentwood TN 111 21 M 6:20-29 32:41.58 10:33/M
87 Mia Hernandez Lafayette IN 81 12 F 8: 0-14 32:45.25 10:34/M
88 Libby Steinbach Bloomington IN 38 28 F 3:20-29 33:13.65 10:43/M
89 Brandon Rainey Indianapolis IN 124 24 M 7:20-29 33:13.79 10:43/M
90 Iza De Los Reyes Indianapolis IN 34 19 F 2:15-19 33:52.55 10:55/M
91 Olivia Burkmire Plainfield IN 41 15 F 3:15-19 33:53.43 10:56/M
92 Michael Spidell Brownsburg IN 97 48 M 13:40-49 34:07.01 11:00/M
93 Ashleigh Cooper Brownsburg IN 66 35 F 6:30-39 34:12.30 11:02/M
94 Mackenzie Johnson Avon IN 52 27 F 4:20-29 34:12.59 11:02/M
95 Shanna Farler Indianapolis IN 136 23 F 5:20-29 34:27.54 11:07/M
96 Jenny Louzon Chicago IL 132 35 F 7:30-39 34:29.49 11:07/M
97 Hannah Winn Indianapolis IN 84 14 F 9: 0-14 34:42.68 11:12/M
98 Lesley Keller Indianapolis IN 157 52 F 3:50-59 35:19.45 11:24/M
99 Lori Marcum Brownsburg IN 100 37 F 8:30-39 36:02.91 11:37/M
100 Chris Parker Greenfield IN 39 37 M 13:30-39 36:56.41 11:55/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
101 Tracy Koch Indianapolis IN 123 33 F 9:30-39 36:57.65 11:55/M
102 Isaiah Jones 199 13 F 10: 0-14 36:58.11 11:55/M
103 Brittany Sibbing Indianapolis IN 67 29 F 6:20-29 37:12.65 12:00/M
104 Andrew Golden Columbia TN 110 22 M 8:20-29 37:22.07 12:03/M
105 John Dockery Tipton IN 184 51 M 18:50-59 37:25.57 12:04/M
106 Jennifer Thomas Indianapolis IN 53 37 F 10:30-39 37:28.99 12:05/M
107 Pierce Allen Camby IN 107 13 M 10: 0-14 37:43.36 12:10/M
108 Cheryl Biel Bedford IN 116 51 F 4:50-59 37:44.37 12:10/M
109 Rosie Ramirez Thorntown IN 108 46 F 5:40-49 38:06.77 12:17/M
110 Jill Truax Brownsburg IN 26 46 F 6:40-49 38:50.82 12:32/M
111 Karen Horiszny Indianapolis IN 134 43 F 7:40-49 38:56.46 12:34/M
112 Tray Muse Plainfield IN 73 35 M 14:30-39 39:09.98 12:38/M
113 Michael Amstadt Plainfield IN 158 51 M 19:50-59 39:12.04 12:39/M
114 Bob Sunman Indianapolis IN 83 68 M 1:60-99 39:32.46 12:45/M
115 Charlotte Toombs Camby IN 43 36 F 11:30-39 39:39.48 12:47/M
116 Keith Toombs Camby IN 44 43 M 14:40-49 39:40.04 12:48/M
117 Gregory Polk Muncie IN 189 54 M 20:50-59 40:08.70 12:57/M
118 Meghan Bruch Fishers IN 143 27 F 7:20-29 40:31.77 13:04/M
119 Gabrielle Carlston Indianapolis IN 104 24 F 8:20-29 40:42.81 13:08/M
120 Emily Prosise Ellettsville IN 48 31 F 12:30-39 41:43.18 13:27/M
121 Kristin Hansen Brownsburg IN 135 34 F 13:30-39 41:43.31 13:27/M
122 Alyssa Dodds Greenfield IN 103 11 F 11: 0-14 42:09.31 13:36/M
123 Kendal Mansfield Greenfield IN 102 33 F 14:30-39 42:10.16 13:36/M
124 Konnor Everroad Avon IN 86 15 M 3:15-19 43:20.00 13:59/M
125 Brianna Zarazua Indianapolis IN 92 24 F 9:20-29 44:04.93 14:13/M
126 Gene Wise Columbus IN 141 55 M 21:50-59 45:20.59 14:37/M
127 Shannon Workman Zionsville IN 163 42 F 8:40-49 46:03.37 14:51/M
128 Shane Snyder Indianapolis IN 121 41 M 15:40-49 46:26.04 14:59/M
129 Sandra Delgado Deltona FL 186 48 F 9:40-49 46:36.12 15:02/M
130 Jacqueline Talley Millbrook AL 185 24 F 10:20-29 46:36.95 15:02/M
131 Jamie Simpson Terre Haute IN 78 51 F 5:50-59 47:02.78 15:10/M
132 Cheryl Biggerstaff Clayton IN 168 55 F 6:50-59 47:23.71 15:17/M
133 Patty Fisher Avon IN 166 60 F 2:60-99 47:28.55 15:19/M
134 Samantha Biel Bedford IN 118 14 F 12: 0-14 47:50.51 15:26/M
135 Taylor Biel Bedford IN 117 15 F 4:15-19 47:53.82 15:27/M
136 Julie Watson Brownsburg IN 105 57 F 7:50-59 49:23.19 15:56/M
137 Debra Rottmann Terre Haute IN 119 65 F 3:60-99 49:49.93 16:04/M
138 Jessica Blevins Clinton IN 173 31 F 15:30-39 50:07.55 16:10/M
139 Mande Watkins Quincy IN 61 33 F 16:30-39 50:52.10 16:25/M
140 LaTicia Carmichael Indianapolis IN 72 27 F 11:20-29 51:29.42 16:36/M
141 Michelle Toscano Mooresville IN 71 28 F 12:20-29 51:36.79 16:39/M
142 Marnita Louzon Indianapolis IN 147 56 F 8:50-59 52:16.39 16:52/M
143 Daniel Louzon Indianapolis IN 148 61 M 2:60-99 52:16.80 16:52/M
144 Christina Fecher Avon IN 68 46 F 10:40-49 52:53.71 17:04/M
145 Michael Fecher Avon IN 70 49 M 16:40-49 53:09.73 17:09/M
146 Patti Lorsung Greenfield IN 36 44 F 11:40-49 54:16.37 17:30/M
147 Ashlea Nelson Greenfield IN 37 35 F 17:30-39 54:16.74 17:30/M
148 Melissa Baumann Pittsboro IN 77 46 F 12:40-49 54:54.10 17:43/M
149 Mark Owens Indianapolis IN 94 44 M 17:40-49 54:56.98 17:43/M
150 Amanda Turner Terre Haute IN 114 41 F 13:40-49 54:57.19 17:44/M
151 Lori Jacobs Indianapolis IN 74 49 F 14:40-49 54:57.96 17:44/M
152 Kevin Bryan Terre Haute IN 115 55 M 22:50-59 54:58.04 17:44/M
153 Angie Brooking Mitchell IN 146 50 F 9:50-59 56:28.22 18:13/M
154 Stella Moore Indianapolis IN 165 49 F 15:40-49 56:30.01 18:14/M
155 T. Denise Kelley-Jones Pendleton IN 23 59 F 10:50-59 56:45.11 18:18/M
156 John Dockery Elwood IN 25 73 M 3:60-99 58:23.75 18:50/M
157 Mikayla Moody Indianapolis IN 128 28 F 13:20-29 58:23.95 18:50/M
158 Barbara Korcz Indianapolis IN 90 24 F 14:20-29 58:45.40 18:57/M

Upcoming Races