Naptown Triathlon Overall Results

Thanks to our Sponsors!

 

2018 Naptown Triathlon

Overall Results

October 07, 2018


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Intermediate Athena/Clydes
Intermediate Team
Half
Half Athena/Clydes
Half Team


Intermediate

———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Tyson Wieland DALLAS CENTER IA 284 24 M 1:M Open 1 6:31.20 21:43/M 0:27.22 5 1:03:45.75 23.7mph 0:33.11 1 34:13.50 5:31/M 1:45:30.78
2 Dan Day Carmel IN 213 23 M 2:M Open 8 7:19.85 23:23/M 0:53.51 8 1:06:39.10 22.7mph 1:05.05 2 36:49.87 5:56/M 1:52:47.38
3 Maarten Bout Bloomington IN 261 39 M 3:M Open 4 7:08.83 23:47/M 0:53.98 6 1:04:07.84 23.6mph 0:33.98 3 40:57.48 6:36/M 1:53:42.11
4 Ron Steffy Jasper IN 256 45 M 1:45-49 13 7:33.57 25:10/M 1:04.10 1 1:03:07.09 24.0mph 0:51.77 13 47:01.29 7:35/M 1:59:37.82
5 Josh De Jong Indianapolis IN 214 31 M 1:30-34 6 7:13.76 23:43/M 0:54.80 4 1:03:25.00 23.8mph 0:29.15 24 49:20.51 7:57/M 2:01:23.22
6 Craig Kelley Philadelphia PA 245 28 M 1:25-29 19 8:51.89 28:13/M 1:38.41 7 1:05:45.03 23.0mph 1:18.69 6 43:59.71 7:06/M 2:01:33.73
7 Matthew Harmeyer Louisville KY 216 34 M 2:30-34 43 10:55.75 33:47/M 0:47.04 3 1:03:19.78 23.9mph 0:52.47 11 46:30.43 7:30/M 2:02:25.47
8 Lewis Jackson Louisville KY 271 35 M 1:35-39 10 7:25.43 24:13/M 1:31.49 2 1:03:07.44 24.0mph 0:38.21 27 52:49.83 8:31/M 2:05:32.40
9 Cayla Bellamy WATERLOO IA 287 32 F 1:F Open 21 9:06.32 28:43/M 1:42.97 10 1:09:07.88 21.9mph 0:48.56 8 45:26.40 7:20/M 2:06:12.13
10 Nathan Vaughan Chicago IL 283 34 M 3:30-34 15 7:50.81 25:33/M 1:55.80 12 1:09:27.99 21.8mph 0:51.30 12 46:43.48 7:32/M 2:06:49.38
11 Eric Hall Indianapolis IN 292 35 M 2:35-39 14 7:40.43 24:57/M 1:29.93 20 1:14:12.53 20.4mph 0:39.18 4 43:43.38 7:03/M 2:07:45.45
12 Robert Van Kirk West Chester OH 257 25 M 2:25-29 2 6:37.22 22:03/M 0:37.29 13 1:09:51.91 21.6mph 1:03.05 26 51:06.77 8:15/M 2:09:16.24
13 Colin Sanders Portland OR 296 33 M 4:30-34 25 9:31.08 30:20/M 3:01.39 17 1:13:25.09 20.6mph 0:55.85 5 43:50.56 7:04/M 2:10:43.97
14 Matthew Fechtman Carmel IN 319 44 M 1:40-44 20 8:55.85 28:30/M 0:57.41 22 1:15:35.04 20.0mph 1:07.08 9 45:49.99 7:23/M 2:12:25.37
15 Chris Worden Indianapolis IN 227 40 M 2:40-44 18 8:45.13 28:07/M 1:05.48 11 1:09:12.16 21.8mph 0:56.76 28 53:12.61 8:35/M 2:13:12.14
16 Jason Hayes Lebanon IN 240 44 M 3:40-44 42 10:54.29 33:50/M 1:23.72 14 1:11:17.16 21.2mph 1:06.73 19 48:39.97 7:51/M 2:13:21.87
17 Mark Probasco Belvidere IL 252 42 M 4:40-44 30 9:50.68 30:37/M 0:46.35 9 1:08:12.53 22.2mph 1:02.21 34 55:15.73 8:55/M 2:15:07.50
18 Ronnie Fields Haynesville LA 269 26 M 3:25-29 49 11:17.49 33:00/M 2:15.97 15 1:13:03.14 20.7mph 1:32.69 17 47:44.35 7:42/M 2:15:53.64
19 Troy Funk Carmel IN 237 51 M 1:50-54 45 11:05.68 35:00/M 1:59.25 21 1:15:04.64 20.1mph 0:53.68 14 47:02.81 7:35/M 2:16:06.06
20 Christopher Sikich Noblesville IN 225 40 M 5:40-44 7 7:18.99 23:57/M 1:48.00 19 1:13:54.29 20.5mph 0:57.15 31 54:10.36 8:44/M 2:18:08.79
21 Shane McCarthy Chicago IL 275 28 M 4:25-29 22 9:09.54 29:20/M 1:01.20 30 1:23:33.80 18.1mph 0:42.09 7 44:52.37 7:14/M 2:19:19.00
22 Matthew Mohnacky Columbus OH 278 37 M 3:35-39 27 9:35.30 30:00/M 0:57.93 26 1:19:33.27 19.0mph 0:51.99 22 49:06.16 7:55/M 2:20:04.65
23 Brian Bear Cicero IN 230 50 M 2:50-54 24 9:25.15 30:43/M 0:34.49 28 1:21:04.85 18.7mph 0:52.22 25 50:27.98 8:08/M 2:22:24.69
24 Ryan Teising Downers Grove IL 282 37 M 4:35-39 17 8:38.25 27:50/M 1:05.76 33 1:26:58.47 17.4mph 0:42.44 10 45:59.30 7:25/M 2:23:24.22
25 Julie Callen Zionsville IN 289 37 F 2:F Open 12 7:32.77 24:03/M 1:32.56 32 1:26:41.51 17.4mph 0:53.34 15 47:18.04 7:38/M 2:23:58.22
———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
26 JIM LEWIS Columbus IN 273 61 M 1:60-64 33 10:22.44 32:10/M 2:05.72 16 1:13:20.04 20.6mph 1:19.67 38 57:04.85 9:12/M 2:24:12.72
27 Malik Tabet INDIANAPOLIS IN 226 45 M 2:45-49 53 11:24.48 35:30/M 0:56.95 18 1:13:26.53 20.6mph 1:00.85 47 59:49.61 9:39/M 2:26:38.42
28 Margot Mosier Swartz INDIANAPOLIS IN 279 53 F 3:F Open 16 8:27.23 27:13/M 3:27.68 23 1:18:36.76 19.2mph 1:24.91 35 55:23.53 8:56/M 2:27:20.11
29 Michael Daddario CHICAGO IL 290 34 M 5:30-34 50 11:18.84 35:33/M 1:58.67 31 1:25:18.90 17.7mph 1:25.85 16 47:20.17 7:38/M 2:27:22.43
30 Dorice Hankemeier Muncie IN 239 40 F 1:40-44 48 11:16.07 35:43/M 1:27.50 25 1:19:08.83 19.1mph 0:56.41 36 55:38.34 8:58/M 2:28:27.15
31 Matthew Herrick Brownsburg IN 217 36 M 5:35-39 31 10:02.17 30:00/M 1:41.99 24 1:18:51.48 19.2mph 1:06.78 40 57:46.67 9:19/M 2:29:29.09
32 Eric Emery Morgantown WV 308 27 M 5:25-29 26 9:33.43 31:00/M 0:54.77 29 1:21:35.21 18.5mph 1:31.39 44 58:57.33 9:30/M 2:32:32.13
33 Danielle Dattilio Indianapolis IN 234 24 F 1:20-24 11 7:26.07 23:43/M 0:58.30 40 1:30:13.54 16.8mph 1:20.25 29 53:33.76 8:38/M 2:33:31.92
34 Kelly Hulls Louisville KY 242 29 F 1:25-29 23 9:15.93 29:40/M 2:03.81 46 1:32:42.95 16.3mph 1:24.48 23 49:07.13 7:55/M 2:34:34.30
35 Skye Elliott South Bend IN 215 24 M 1:20-24 38 10:32.21 31:43/M 2:06.34 43 1:31:55.60 16.4mph 1:28.12 20 48:43.37 7:51/M 2:34:45.64
36 Doug Elfstrom Beloit WI 267 33 M 6:30-34 70 13:55.72 42:27/M 2:10.39 39 1:29:26.42 16.9mph 1:00.06 18 48:38.21 7:51/M 2:35:10.80
37 William Jankoski 312 59 M 1:55-59 35 10:23.66 33:20/M 1:36.98 27 1:20:59.23 18.7mph 1:26.81 55 1:02:17.70 10:03/M 2:36:44.38
38 Jason Linke Bloomington IN 220 44 M 6:40-44 41 10:48.93 33:03/M 1:56.82 35 1:28:00.78 17.2mph 1:47.79 41 57:47.21 9:19/M 2:40:21.53
39 KERI MULLINS ROBINSON IL 249 40 F 2:40-44 32 10:05.90 32:27/M 1:25.49 34 1:27:57.76 17.2mph 1:39.55 45 59:23.88 9:35/M 2:40:32.58
40 Chris Jones 314 58 M 2:55-59 68 13:12.83 41:10/M 2:12.98 36 1:28:49.02 17.0mph 1:33.75 32 54:51.82 8:51/M 2:40:40.40
41 Ben Lochard WDM IA 274 34 M 7:30-34 54 11:30.78 35:27/M 1:14.60 44 1:32:13.13 16.4mph 1:10.06 33 55:11.77 8:54/M 2:41:20.34
42 Ruth McCluskey Brownsburg IN 276 40 F 3:40-44 64 12:57.62 39:57/M 2:23.73 37 1:29:10.91 17.0mph 1:06.46 39 57:39.00 9:18/M 2:43:17.72
43 David Bradley Indianapolis IN 232 52 M 3:50-54 47 11:15.81 34:27/M 2:51.21 41 1:30:25.50 16.7mph 1:31.64 43 58:52.47 9:30/M 2:44:56.63
44 Elliot Cooper AVON IN 263 18 M 1: 1-19 3 6:46.29 21:50/M 0:50.85 51 1:36:10.86 15.7mph 0:57.71 48 1:00:57.59 9:50/M 2:45:43.30
45 John Lankford Chicago IL 311 36 M 6:35-39 56 11:45.26 35:40/M 5:20.50 42 1:31:21.13 16.6mph 3:32.75 30 53:54.92 8:42/M 2:45:54.56
46 Aaron Tsay BLOOMINGTON IN 298 29 M 6:25-29 61 12:25.34 38:57/M 2:47.47 59 1:40:22.11 15.1mph 1:37.56 21 48:48.49 7:52/M 2:46:00.97
47 Anthony Batuello Fishers IN 229 37 M 7:35-39 69 13:30.76 41:43/M 1:36.83 38 1:29:15.22 16.9mph 1:39.52 52 1:01:43.67 9:57/M 2:47:46.00
48 Barbara Figurski 318 47 F 1:45-49 29 9:45.12 31:00/M 1:28.40 52 1:36:37.36 15.6mph 2:04.58 49 1:01:23.46 9:54/M 2:51:18.92
49 Stephen Bogard Indianapolis IN 260 67 M 1:65-99 62 12:28.00 39:27/M 2:06.17 47 1:34:27.51 16.0mph 2:42.88 51 1:01:27.03 9:55/M 2:53:11.59
50 Grant Ryan Indianapolis IN 280 27 M 7:25-29 51 11:20.90 34:47/M 1:40.68 58 1:40:20.06 15.1mph 1:33.05 42 58:39.61 9:28/M 2:53:34.30
———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
51 Eric Futscher Irving TX 238 23 M 2:20-24 9 7:24.26 24:13/M 1:34.11 60 1:41:15.10 14.9mph 0:52.54 59 1:03:40.68 10:16/M 2:54:46.69
52 Tom Payne St. Peters MO 224 54 M 4:50-54 80 17:47.95 55:17/M 2:07.19 45 1:32:42.74 16.3mph 1:59.94 58 1:03:34.11 10:15/M 2:58:11.93
53 Carissa Dukes WHITELAND IN 266 34 F 1:30-34 59 12:22.17 38:20/M 1:28.80 64 1:42:41.44 14.7mph 1:25.33 54 1:02:00.70 10:00/M 2:59:58.44
54 Neil Versel Chicago IL 258 48 M 3:45-49 81 17:53.27 55:37/M 2:51.74 49 1:35:47.63 15.8mph 2:03.43 53 1:01:47.62 9:58/M 3:00:23.69
55 David Brown Chicago IL 317 48 M 4:45-49 34 10:23.05 32:27/M 3:25.78 61 1:42:01.76 14.8mph 3:52.58 50 1:01:24.40 9:54/M 3:01:07.57
56 Rosie Wittleder Noblesville IN 285 35 F 1:35-39 36 10:27.70 33:10/M 3:01.10 1:45:21.57 57 1:02:39.51 10:06/M 3:01:29.88
57 Shelley Ferguson Bargersville IN 268 50 F 1:50-54 65 13:01.08 39:33/M 2:02.98 55 1:39:20.34 15.2mph 1:54.40 61 1:05:27.45 10:33/M 3:01:46.25
58 Todd DeWeese Memphis IN 235 54 M 5:50-54 58 12:11.44 37:00/M 2:29.33 48 1:35:42.40 15.8mph 3:44.13 67 1:08:14.52 11:00/M 3:02:21.82
59 Jane Richer GOSHEN IN 253 48 F 2:45-49 66 13:04.99 41:17/M 3:14.24 63 1:42:40.04 14.7mph 1:01.10 56 1:02:36.55 10:06/M 3:02:36.92
60 Allison Boley Brownsburg IN 288 28 F 2:25-29 60 12:22.52 39:43/M 1:56.85 65 1:43:26.49 14.6mph 1:46.19 60 1:04:47.71 10:27/M 3:04:19.76
61 Mary Sauer-Craft Indianapolis IN 281 62 F 1:60-64 39 10:36.71 32:53/M 2:04.52 1:37:50.17 74 1:14:04.31 11:57/M 3:04:35.71
62 Chris Biddix Chicago IL 231 29 M 8:25-29 28 9:35.62 30:13/M 2:31.12 54 1:37:09.26 15.6mph 2:23.58 73 1:13:46.38 11:54/M 3:05:25.96
63 Ray Kamstra CARMEL IN 219 38 M 8:35-39 67 13:06.40 39:57/M 2:31.99 62 1:42:10.35 14.8mph 1:57.55 64 1:07:26.53 10:53/M 3:07:12.82
64 Alex Wolfred CINCINNATI OH 259 22 M 3:20-24 5 7:11.95 23:37/M 1:49.87 81 1:58:39.59 12.7mph 1:14.99 46 59:46.82 9:38/M 3:08:43.22
65 Laura Czuba COLUMBUS OH 264 34 F 2:30-34 72 14:02.18 43:00/M 2:41.21 79 1:54:55.08 13.2mph 1:14.18 37 56:53.97 9:10/M 3:09:46.62
66 John Muhr Chicago IL 248 69 M 2:65-99 63 12:46.21 39:53/M 3:00.97 53 1:36:48.64 15.6mph 3:24.67 75 1:14:08.56 11:57/M 3:10:09.05
67 Greg Long Plainfield IN 221 58 M 3:55-59 77 15:34.08 48:07/M 2:06.64 50 1:36:08.52 15.7mph 2:05.20 76 1:15:45.91 12:13/M 3:11:40.35
68 Sourish Sarkar Carmel IN 297 46 M 5:45-49 83 19:09.10 59:47/M 3:43.09 56 1:39:58.64 15.1mph 3:48.83 63 1:06:08.02 10:40/M 3:12:47.68
69 Karen Kedanis Indianapolis IN 293 50 F 2:50-54 78 15:34.72 48:03/M 1:57.66 70 1:45:00.47 14.4mph 2:14.07 66 1:08:00.98 10:58/M 3:12:47.90
70 Caitlyn Waldrop Hillsdale IN 299 25 F 3:25-29 40 10:47.07 33:33/M 3:59.66 67 1:43:34.28 14.6mph 2:48.40 70 1:11:55.65 11:36/M 3:13:05.06
71 Paxton Ott Clayton IN 251 24 F 2:20-24 55 11:44.57 36:43/M 3:03.15 66 1:43:32.27 14.6mph 2:49.23 71 1:11:56.18 11:36/M 3:13:05.40
72 Andrew Krull Goshen IN 246 34 M 8:30-34 74 15:04.11 46:10/M 2:55.76 72 1:46:50.44 14.2mph 1:02.05 68 1:08:57.93 11:07/M 3:14:50.29
73 Audrey Johnson Zionsville IN 272 45 F 3:45-49 57 11:48.58 36:00/M 3:20.78 68 1:43:44.18 14.6mph 3:58.54 72 1:12:02.18 11:37/M 3:14:54.26
74 Michael Schweiss Indianapolis IN 254 36 M 9:35-39 52 11:21.47 35:53/M 2:27.01 57 1:40:13.14 15.1mph 1:56.98 79 1:20:14.56 12:56/M 3:16:13.16
75 Penny Zakrzewski Fishers IN 286 46 F 4:45-49 73 14:21.72 45:13/M 3:21.48 76 1:53:15.67 13.4mph 1:43.82 62 1:05:59.98 10:39/M 3:18:42.67
———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
76 Sean Hilliard Elburn IL 241 40 M 7:40-44 46 11:15.15 34:50/M 3:46.74 78 1:54:16.88 13.2mph 2:23.90 65 1:07:40.58 10:55/M 3:19:23.25
77 Steven Bigatti 313 60 M 2:60-64 76 15:21.34 46:40/M 4:22.50 77 1:53:46.81 13.3mph 2:57.28 69 1:10:44.91 11:25/M 3:27:12.84
78 Ida Ringler EMINENCE IN 295 42 F 4:40-44 82 18:41.81 57:50/M 2:33.89 73 1:50:54.01 13.6mph 0:58.31 77 1:16:54.77 12:24/M 3:30:02.79
79 Monica Dirr Chicago IL 291 29 F 4:25-29 71 14:00.32 42:57/M 2:00.69 80 1:57:43.16 12.8mph 1:37.42 78 1:17:47.15 12:33/M 3:33:08.74
80 Paul Overhauser Greenfield IN 223 61 M 3:60-64 75 15:08.12 46:47/M 1:56.10 69 1:43:44.98 14.6mph 1:44.71 81 1:30:56.35 14:40/M 3:33:30.26
81 Steve Hines indianapolis IN 300 52 M 6:50-54 37 10:28.94 32:17/M 3:07.64 71 1:46:22.34 14.2mph 3:12.70 82 1:34:45.91 15:17/M 3:37:57.53
82 Ahmad Enosh Kazem BATTLE CREEK MI 244 29 M 9:25-29 79 16:20.61 49:53/M 3:47.69 75 1:53:05.07 13.4mph 1:06.28 80 1:27:29.92 14:07/M 3:41:49.57
83 Kimberly Mendez Indianapolis IN 294 48 F 5:45-49 44 11:03.82 34:17/M 3:37.14 74 1:51:58.58 13.5mph 1:35.05 83 1:35:21.78 15:23/M 3:43:36.37
84 Carol Merchiers Indianapolis IN 277 44 F 5:40-44 84 22:35.36 71:10/M 3:46.32 82 2:22:28.73 10.6mph 3:00.18 84 1:45:10.79 16:58/M 4:37:01.38
Top

Intermediate Athena/Clydes

———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Andrew Larkin CINCINNATI OH 207 36 M 1: 1-99 1 9:41.02 30:00/M 3:42.88 1 1:30:15.30 16.8mph 1:08.45 3 1:01:23.02 9:54/M 2:46:10.67
2 Sam Albrecht Terre Haute IN 201 44 M 2: 1-99 7 13:25.42 40:33/M 2:25.02 2 1:31:40.76 16.5mph 1:51.68 1 1:00:10.84 9:42/M 2:49:33.72
3 Michelle Lazorchak Lafayette IN 208 26 F 1: 1-99 2 9:52.19 31:47/M 1:08.67 3 1:33:20.78 16.2mph 0:43.35 5 1:12:48.49 11:45/M 2:57:53.48
4 Jeb Clarke Newport KY 202 25 M 3: 1-99 8 14:47.17 45:50/M 2:39.46 4 1:40:57.81 15.0mph 1:44.43 2 1:00:44.27 9:48/M 3:00:53.14
5 JOHN DIZON Skokie IL 205 39 M 4: 1-99 3 10:57.52 34:23/M 1:56.54 1:39:50.35 4 1:08:29.51 11:03/M 3:01:13.92
6 Meredith Wood Westfield IN 203 41 F 2: 1-99 4 11:10.39 35:33/M 2:23.22 2:00:59.61 7 1:50:57.19 17:54/M 4:05:30.41
7 Greg Paton Westfield IN 211 57 M 5: 1-99 9 20:22.78 63:47/M 2:13.15 5 1:53:31.01 13.3mph 3:11.42 8 2:02:02.98 19:41/M 4:21:21.34
8 John Buckingham INDIANAPOLIS IN 210 38 M 6: 1-99 5 12:37.60 38:30/M 4:12.38 7 2:50:19.27 8.88mph 3:27.49 6 1:16:24.78 12:19/M 4:27:01.52
9 Han Xia Mishawaka IN 209 29 M 7: 1-99 6 12:49.70 41:00/M 3:42.51 6 2:07:14.64 11.9mph 3:08.18 9 2:02:53.55 19:49/M 4:29:48.58
Top

Intermediate Team

———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Pretty Fly for Some Tri Guys Carmel IN 304 31 M 1: 1-99 4 9:36.70 31:23/M 0:28.93 1 1:12:46.80 20.8mph 0:25.70 3 50:33.27 8:09/M 2:13:51.40
2 MoCraBoWick Monrovia IN 303 39 M 2: 1-99 2 9:12.07 29:43/M 0:22.91 2 1:13:49.26 20.5mph 0:24.19 4 52:36.98 8:29/M 2:16:25.41
3 Barksdale 3 302 M 1: 0- 0 5 11:07.97 32:47/M 0:26.25 4 1:39:08.08 15.3mph 0:29.11 1 44:30.42 7:11/M 2:35:41.83
4 Milestone 316 25 F 3: 1-99 1 7:09.15 23:23/M 0:26.64 5 1:42:51.14 14.7mph 0:32.51 2 45:37.35 7:21/M 2:36:36.79
5 straight off the couch 305 22 M 4: 1-99 6 12:11.20 36:20/M 0:30.59 3 1:29:26.68 16.9mph 0:30.58 7 1:16:50.05 12:24/M 2:59:29.10
6 Thirsty Titan TriceraTops Indianapolis IN 306 31 M 5: 1-99 3 9:33.93 30:50/M 0:29.96 6 1:46:34.66 14.2mph 0:28.74 6 1:11:46.64 11:35/M 3:08:53.93
7 Tri Ninjas Indianapolis IN 307 36 F 6: 1-99 7 19:49.25 61:50/M 4:18.69 7 2:04:13.13 12.2mph 0:35.61 5 1:08:43.41 11:05/M 3:37:40.09
Top

Half

———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Scott Erba Winona Lake IN 358 49 M 1:M Open 1 6:43.02 21:53/M 1:05.06 1 2:20:48.45 23.9mph 1:03.57 1 1:27:32.73 6:41/M 3:57:12.83
2 Mark McCombe Springfield MA 373 44 M 2:M Open 38 11:40.91 35:50/M 2:05.52 3 2:27:43.20 22.7mph 1:58.79 4 1:42:35.95 7:50/M 4:26:04.37
3 Steve Savage Dayton OH 344 38 M 3:M Open 9 8:45.76 28:17/M 2:20.30 9 2:38:48.85 21.2mph 1:45.14 2 1:36:55.54 7:24/M 4:28:35.59
4 Colin Hulls Louisville KY 352 28 M 1:25-29 2 7:13.34 23:30/M 0:53.24 4 2:28:23.57 22.6mph 0:53.50 7 1:53:12.96 8:38/M 4:30:36.61
5 Michael Johnson Plainfield IN 377 33 M 1:30-34 5 8:14.03 26:50/M 1:09.41 8 2:38:38.56 21.2mph 1:41.65 3 1:42:33.33 7:50/M 4:32:16.98
6 Eric Bayless SPARTA IL 385 30 M 2:30-34 4 8:04.06 26:03/M 2:03.85 10 2:39:33.01 21.1mph 2:53.00 5 1:45:05.69 8:01/M 4:37:39.61
7 Jordan Nuger Carmel IN 372 35 M 1:35-39 3 7:18.04 23:47/M 1:43.69 2 2:24:26.91 23.3mph 1:09.13 15 2:07:48.85 9:45/M 4:42:26.62
8 Chelsea Stengel Jeffersonville IN 327 30 F 1:F Open 14 9:16.03 29:43/M 0:58.66 14 2:46:15.53 20.2mph 1:05.50 6 1:47:20.78 8:12/M 4:44:56.50
9 Simon Lapiere Oak Creek WI 348 32 M 3:30-34 7 8:22.35 26:37/M 1:30.21 6 2:36:46.99 21.4mph 1:00.95 14 2:04:24.70 9:30/M 4:52:05.20
10 Joseph Jacquinot Platteville WI 378 40 M 1:40-44 16 9:20.93 29:23/M 1:47.15 7 2:37:36.17 21.3mph 1:51.91 12 2:02:34.70 9:21/M 4:53:10.86
11 Chris Hadley Westfield IN 380 47 M 1:45-49 22 10:36.65 32:37/M 2:15.17 11 2:41:14.27 20.8mph 1:52.45 16 2:07:56.65 9:46/M 5:03:55.19
12 CAREY WEAVER Washington IL 315 59 M 1:55-59 19 10:20.19 32:40/M 1:54.31 12 2:42:11.54 20.7mph 2:10.34 18 2:14:32.43 10:16/M 5:11:08.81
13 Mandi Jacquinot Platteville WI 336 38 F 2:F Open 35 11:26.69 36:17/M 2:01.84 26 3:01:41.31 18.5mph 1:28.84 9 1:54:51.13 8:46/M 5:11:29.81
14 Erik Tysklind Indianapolis IN 368 62 M 1:60-64 21 10:35.05 33:13/M 2:31.55 5 2:29:52.31 22.4mph 3:45.36 27 2:27:10.63 11:14/M 5:13:54.90
15 Ryan Koepke Fort Wayne IN 376 33 M 4:30-34 8 8:40.17 27:37/M 1:14.25 33 3:05:59.44 18.1mph 1:54.35 10 1:56:18.60 8:53/M 5:14:06.81
16 Blake Chastain AVON IN 394 47 M 2:45-49 43 12:13.11 37:53/M 3:11.52 28 3:02:27.31 18.4mph 3:16.39 11 1:57:41.96 8:59/M 5:18:50.29
17 Clay Seal Cincinnati OH 328 28 M 2:25-29 10 8:51.02 28:07/M 2:41.27 3:17:04.56 8 1:53:50.37 8:41/M 5:22:27.22
18 Joanne Woodard Philo IL 325 49 F 3:F Open 6 8:20.82 27:20/M 1:51.33 21 2:57:32.31 18.9mph 1:52.62 17 2:13:24.48 10:11/M 5:23:01.56
19 Tony West Brownsburg IN 366 44 M 2:40-44 54 13:11.52 39:33/M 15 2:46:33.75 20.2mph 1:51.78 21 2:22:08.62 10:51/M 5:23:45.67
20 Matthew Deverall Indianapolis IN 361 40 M 3:40-44 18 10:16.69 32:57/M 0:39.19 13 2:43:16.61 20.6mph 1:26.70 37 2:34:54.71 11:49/M 5:30:33.90
21 Tom Foster Fishers IN 356 47 M 3:45-49 23 10:39.32 32:03/M 1:16.82 16 2:51:11.88 19.6mph 2:36.73 26 2:26:38.27 11:12/M 5:32:23.02
22 William Gustin FISHERS IN 390 40 M 4:40-44 37 11:37.14 34:50/M 4:51.50 18 2:54:38.28 19.2mph 5:45.10 19 2:15:57.14 10:23/M 5:32:49.16
23 Rebecca Dobbins Greenwood IN 339 34 F 1:30-34 53 13:09.98 40:53/M 1:52.10 20 2:55:57.36 19.1mph 1:30.36 32 2:31:01.15 11:32/M 5:43:30.95
24 Brent Todd South Elgin IL 369 40 M 5:40-44 13 9:09.81 29:30/M 1:20.70 24 2:58:18.28 18.8mph 1:41.33 36 2:34:31.46 11:48/M 5:45:01.58
25 Brad Graff St.Charles IL 381 39 M 2:35-39 17 10:08.66 32:17/M 1:50.40 19 2:55:47.34 19.1mph 2:05.53 39 2:35:09.77 11:51/M 5:45:01.70
———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
26 Holly Hickman Huntington WV 354 53 F 1:50-54 36 11:32.49 35:17/M 2:07.33 22 2:57:55.33 18.9mph 1:56.88 33 2:31:44.81 11:35/M 5:45:16.84
27 craig doherty wheaton IL 360 49 M 4:45-49 33 11:24.04 34:30/M 5:14.42 36 3:08:01.99 17.9mph 3:19.60 20 2:17:21.30 10:29/M 5:45:21.35
28 Dominic Lanzillotta Chicago IL 349 27 M 3:25-29 29 11:15.76 35:37/M 1:31.12 3:10:01.17 22 2:23:11.67 10:56/M 5:45:59.72
29 Amy Hopfinger CHICAGO IL 353 37 F 1:35-39 20 10:25.43 32:53/M 2:44.10 49 3:26:12.96 16.3mph 3:02.25 13 2:04:01.45 9:28/M 5:46:26.19
30 Sandy Logan Northville MI 334 56 F 1:55-59 41 12:08.64 37:03/M 4:07.84 27 3:02:24.67 18.4mph 3:37.66 25 2:26:27.91 11:11/M 5:48:46.72
31 Patrick Hickman Huntington WV 379 56 M 2:55-59 26 11:02.17 33:33/M 2:00.00 29 3:02:54.35 18.4mph 3:23.04 31 2:30:29.86 11:29/M 5:49:49.42
32 Danielle Doyle Bloomington IN 359 31 F 2:30-34 25 10:52.91 34:23/M 1:55.31 32 3:05:19.99 18.1mph 2:53.95 28 2:28:59.20 11:22/M 5:50:01.36
33 EMMANUEL MERCHIERS Speedway IN 388 50 M 1:50-54 28 11:14.27 34:53/M 1:57.26 17 2:52:51.47 19.4mph 2:16.56 46 2:43:00.14 12:27/M 5:51:19.70
34 Glenn Maenhout South Bend IN 389 52 M 2:50-54 59 14:53.01 45:37/M 3:58.71 35 3:07:59.16 17.9mph 4:36.25 24 2:25:12.91 11:05/M 5:56:40.04
35 frandizon reyes SUMMIT ARGO IL 330 35 M 3:35-39 56 13:41.06 43:30/M 2:04.72 37 3:08:02.83 17.9mph 2:14.19 40 2:35:30.82 11:52/M 6:01:33.62
36 Leonard Aloi 310 35 M 4:35-39 12 9:00.67 27:50/M 2:50.75 39 3:10:20.66 17.7mph 3:28.40 41 2:36:57.13 11:59/M 6:02:37.61
37 Mohammad Aref Indianapolis IN 362 26 M 4:25-29 15 9:19.96 29:37/M 2:37.69 48 3:25:37.96 16.3mph 2:41.19 23 2:23:40.28 10:58/M 6:03:57.08
38 Nikki Whipple INDIANAPOLIS IN 365 45 F 1:45-49 50 12:30.43 37:50/M 2:29.12 23 2:57:55.95 18.9mph 3:20.73 49 2:48:25.66 12:51/M 6:04:41.89
39 Jesus Rosas STEGER IL 371 45 M 5:45-49 60 15:25.89 48:23/M 3:41.94 40 3:10:40.54 17.6mph 6:11.93 30 2:29:38.81 11:25/M 6:05:39.11
40 bryan lacy holland MI 375 39 M 5:35-39 46 12:20.32 38:03/M 2:51.16 30 3:04:38.49 18.2mph 4:23.23 47 2:43:35.84 12:29/M 6:07:49.04
41 DAVID LOWENSCHUSS ANN ARBOR MI 347 50 M 3:50-54 34 11:25.49 34:50/M 4:18.59 42 3:11:41.08 17.5mph 5:37.71 38 2:34:57.01 11:50/M 6:07:59.88
42 Liz Tullis Owensboro KY 326 49 F 2:45-49 52 12:47.87 38:27/M 1:49.65 41 3:11:05.14 17.6mph 2:23.25 44 2:42:06.49 12:22/M 6:10:12.40
43 Barbara Salee Columbus IN 345 54 F 2:50-54 49 12:28.90 39:10/M 2:03.83 46 3:23:35.18 16.5mph 3:16.54 29 2:29:37.13 11:25/M 6:11:01.58
44 Joel Davis Winfield IL 393 49 M 6:45-49 39 11:48.09 35:43/M 4:36.58 38 3:08:14.20 17.9mph 5:25.37 45 2:42:20.79 12:24/M 6:12:25.03
45 Kyle Kirchner Farmersburg IN 351 35 M 6:35-39 11 8:52.72 28:23/M 3:13.73 51 3:29:55.87 16.0mph 2:56.59 34 2:32:02.74 11:36/M 6:17:01.65
46 Chris Book Huntingburg IN 395 40 M 6:40-44 24 10:40.27 34:50/M 3:19.16 34 3:07:05.06 18.0mph 4:54.40 51 2:53:22.83 13:14/M 6:19:21.72
47 Paul Mannia Granger IN 374 34 M 5:30-34 31 11:17.78 34:47/M 1:42.12 31 3:05:16.83 18.1mph 2:03.47 54 2:59:58.29 13:44/M 6:20:18.49
48 Mike Wroblewski Bourbonnais IL 364 37 M 7:35-39 47 12:20.92 38:57/M 3:02.56 55 3:31:54.75 15.9mph 2:30.91 35 2:32:30.17 11:38/M 6:22:19.31
49 Grant Anderson LAS VEGAS NV 386 41 M 7:40-44 30 11:16.75 35:00/M 2:24.49 25 2:58:43.88 18.8mph 2:41.77 57 3:11:16.15 14:36/M 6:26:23.04
50 Stephen Cantu AVON IN 383 37 M 8:35-39 61 16:24.19 50:50/M 1:57.63 43 3:17:41.37 17.0mph 1:52.67 50 2:48:40.28 12:53/M 6:26:36.14
———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
51 Rachel Beck High Point NC 340 33 F 3:30-34 48 12:24.64 39:03/M 4:18.12 52 3:30:02.77 16.0mph 1:57.05 43 2:40:58.31 12:17/M 6:29:40.89
52 James Kirk Philpot KY 350 46 M 7:45-49 62 20:08.72 63:00/M 2:02.31 44 3:18:37.45 16.9mph 4:01.41 48 2:45:40.67 12:39/M 6:30:30.56
53 Phil Ecker Highland IL 391 36 M 9:35-39 45 12:20.12 37:50/M 4:32.95 45 3:22:20.28 16.6mph 3:26.27 55 3:00:07.91 13:45/M 6:42:47.53
54 David Young Fishers IN 363 43 M 8:40-44 51 12:41.85 39:00/M 8:32.59 53 3:30:14.75 16.0mph 14:28.14 42 2:37:25.59 12:01/M 6:43:22.92
55 Jerry Day Columbus IN 392 59 M 3:55-59 32 11:20.88 34:53/M 3:02.17 54 3:30:29.57 16.0mph 3:51.73 53 2:58:03.54 13:35/M 6:46:47.89
56 Michelle Mannia Granger IN 332 34 F 4:30-34 44 12:17.84 38:10/M 3:15.87 57 3:36:16.08 15.5mph 3:47.08 56 3:03:54.34 14:02/M 6:59:31.21
57 Brittany Goodman BRIDGEVILLE PA 355 33 F 5:30-34 27 11:14.06 36:03/M 2:56.03 56 3:32:19.85 15.8mph 2:20.84 58 3:13:26.96 14:46/M 7:02:17.74
58 Veronica Jackson Lansing MI 337 59 F 2:55-59 55 13:29.93 41:10/M 4:38.82 50 3:26:28.64 16.3mph 3:47.79 59 3:16:53.35 15:02/M 7:05:18.53
59 Tony Brush Cincinnati OH 384 56 M 4:55-59 57 14:32.73 45:47/M 2:20.21 47 3:24:30.99 16.4mph 2:13.39 62 3:38:59.14 16:43/M 7:22:36.46
60 Valentina Fillman Washington IL 382 38 F 2:35-39 58 14:39.51 44:43/M 3:34.78 60 4:06:36.76 13.6mph 5:48.20 52 2:57:41.01 13:34/M 7:28:20.26
61 Arianna Teichman LAKE ZURICH IL 342 15 F 1: 1-19 40 11:54.99 35:47/M 4:19.66 58 3:46:49.81 14.8mph 2:23.52 60 3:24:40.12 15:37/M 7:30:08.10
62 Lesley Teichman Lake Zurich IL 343 55 F 3:55-59 42 12:10.38 36:37/M 3:44.48 59 3:47:05.19 14.8mph 2:27.84 61 3:25:09.68 15:40/M 7:30:37.57
Top

Half Athena/Clydes

———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Adrienne Carmona Des Plaines IL 398 31 F 1: 1-99 1 11:52.50 37:30/M 2:12.91 1 3:20:04.36 16.8mph 2:25.51 2 3:29:01.23 15:57/M 7:05:36.51
2 Gretchen Dabbs Murphysboro IL 400 39 F 2: 1-99 3 12:57.02 39:53/M 3:12.23 2 3:22:50.76 16.6mph 3:09.97 1 3:26:14.10 15:45/M 7:08:24.08
3 Trisha Brush Cincinnati OH 397 49 F 3: 1-99 2 12:00.15 37:30/M 2:12.24 3 3:35:00.53 15.6mph 3:03.41 3 3:44:43.46 17:09/M 7:36:59.79
Top

Half Team

———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name City Bib No USAT Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Bargersville Bombers 324 41 M 1: 1-99 1 8:28.15 27:27/M 0:37.10 1 3:02:30.45 18.4mph 0:33.11 1 2:02:36.43 9:22/M 5:14:45.24

 




2018 Naptown Triathlon


Overall Results


October 07, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org

Aqua Bike Half

  ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Time
1 Melinda Crews Fort Wayne IN 401 42 F 1:F 1-99 1 10:37.95 33:50/M 1 1:58.61 1 3:14:19.68 17.3mph 3:26:56.24
2 Emily Kastner CHICAGO IL 335 35 F 2:F 1-99         2 4:31:53.19 12.4mph 4:31:53.19

Upcoming Races