Naptown Triathlon Age Group Results

Thanks to our Sponsors!




2018 Naptown Triathlon


Age Group Results


October 07, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64

Intermediate

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Cayla Bellamy WATERLOO IA 287 32 3 9:06.32 28:43/M 1:42.97 1 1:09:07.88 21.9mph 0:48.56 1 45:26.40 7:20/M 2:06:12.13
2 25 Julie Callen Zionsville IN 289 37 1 7:32.77 24:03/M 1:32.56 3 1:26:41.51 17.4mph 0:53.34 2 47:18.04 7:38/M 2:23:58.22
3 28 Margot Mosier Swartz INDIANAPOLIS IN 279 53 2 8:27.23 27:13/M 3:27.68 2 1:18:36.76 19.2mph 1:24.91 3 55:23.53 8:56/M 2:27:20.11
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 33 Danielle Dattilio Indianapolis IN 234 24 1 7:26.07 23:43/M 0:58.30 1 1:30:13.54 16.8mph 1:20.25 1 53:33.76 8:38/M 2:33:31.92
2 71 Paxton Ott Clayton IN 251 24 2 11:44.57 36:43/M 3:03.15 2 1:43:32.27 14.6mph 2:49.23 2 1:11:56.18 11:36/M 3:13:05.40
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 34 Kelly Hulls Louisville KY 242 29 1 9:15.93 29:40/M 2:03.81 1 1:32:42.95 16.3mph 1:24.48 1 49:07.13 7:55/M 2:34:34.30
2 60 Allison Boley Brownsburg IN 288 28 3 12:22.52 39:43/M 1:56.85 2 1:43:26.49 14.6mph 1:46.19 2 1:04:47.71 10:27/M 3:04:19.76
3 70 Caitlyn Waldrop Hillsdale IN 299 25 2 10:47.07 33:33/M 3:59.66 3 1:43:34.28 14.6mph 2:48.40 3 1:11:55.65 11:36/M 3:13:05.06
4 79 Monica Dirr Chicago IL 291 29 4 14:00.32 42:57/M 2:00.69 4 1:57:43.16 12.8mph 1:37.42 4 1:17:47.15 12:33/M 3:33:08.74
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 53 Carissa Dukes WHITELAND IN 266 34 1 12:22.17 38:20/M 1:28.80 1 1:42:41.44 14.7mph 1:25.33 2 1:02:00.70 10:00/M 2:59:58.44
2 65 Laura Czuba COLUMBUS OH 264 34 2 14:02.18 43:00/M 2:41.21 2 1:54:55.08 13.2mph 1:14.18 1 56:53.97 9:10/M 3:09:46.62
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 56 Rosie Wittleder Noblesville IN 285 35 1 10:27.70 33:10/M 3:01.10     1:45:21.57 1 1:02:39.51 10:06/M 3:01:29.88
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 30 Dorice Hankemeier Muncie IN 239 40 2 11:16.07 35:43/M 1:27.50 1 1:19:08.83 19.1mph 0:56.41 1 55:38.34 8:58/M 2:28:27.15
2 39 KERI MULLINS ROBINSON IL 249 40 1 10:05.90 32:27/M 1:25.49 2 1:27:57.76 17.2mph 1:39.55 3 59:23.88 9:35/M 2:40:32.58
3 42 Ruth McCluskey Brownsburg IN 276 40 3 12:57.62 39:57/M 2:23.73 3 1:29:10.91 17.0mph 1:06.46 2 57:39.00 9:18/M 2:43:17.72
4 78 Ida Ringler EMINENCE IN 295 42 4 18:41.81 57:50/M 2:33.89 4 1:50:54.01 13.6mph 0:58.31 4 1:16:54.77 12:24/M 3:30:02.79
5 84 Carol Merchiers Indianapolis IN 277 44 5 22:35.36 71:10/M 3:46.32 5 2:22:28.73 10.6mph 3:00.18 5 1:45:10.79 16:58/M 4:37:01.38
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 48 Barbara Figurski 318 47 1 9:45.12 31:00/M 1:28.40 1 1:36:37.36 15.6mph 2:04.58 1 1:01:23.46 9:54/M 2:51:18.92
2 59 Jane Richer GOSHEN IN 253 48 4 13:04.99 41:17/M 3:14.24 2 1:42:40.04 14.7mph 1:01.10 2 1:02:36.55 10:06/M 3:02:36.92
3 73 Audrey Johnson Zionsville IN 272 45 3 11:48.58 36:00/M 3:20.78 3 1:43:44.18 14.6mph 3:58.54 4 1:12:02.18 11:37/M 3:14:54.26
4 75 Penny Zakrzewski Fishers IN 286 46 5 14:21.72 45:13/M 3:21.48 5 1:53:15.67 13.4mph 1:43.82 3 1:05:59.98 10:39/M 3:18:42.67
5 83 Kimberly Mendez Indianapolis IN 294 48 2 11:03.82 34:17/M 3:37.14 4 1:51:58.58 13.5mph 1:35.05 5 1:35:21.78 15:23/M 3:43:36.37
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 57 Shelley Ferguson Bargersville IN 268 50 1 13:01.08 39:33/M 2:02.98 1 1:39:20.34 15.2mph 1:54.40 1 1:05:27.45 10:33/M 3:01:46.25
2 69 Karen Kedanis Indianapolis IN 293 50 2 15:34.72 48:03/M 1:57.66 2 1:45:00.47 14.4mph 2:14.07 2 1:08:00.98 10:58/M 3:12:47.90
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 61 Mary Sauer-Craft Indianapolis IN 281 62 1 10:36.71 32:53/M 2:04.52     1:37:50.17 1 1:14:04.31 11:57/M 3:04:35.71
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Tyson Wieland DALLAS CENTER IA 284 24 1 6:31.20 21:43/M 0:27.22 1 1:03:45.75 23.7mph 0:33.11 1 34:13.50 5:31/M 1:45:30.78
2 2 Dan Day Carmel IN 213 23 3 7:19.85 23:23/M 0:53.51 3 1:06:39.10 22.7mph 1:05.05 2 36:49.87 5:56/M 1:52:47.38
3 3 Maarten Bout Bloomington IN 261 39 2 7:08.83 23:47/M 0:53.98 2 1:04:07.84 23.6mph 0:33.98 3 40:57.48 6:36/M 1:53:42.11
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 44 Elliot Cooper AVON IN 263 18 1 6:46.29 21:50/M 0:50.85 1 1:36:10.86 15.7mph 0:57.71 1 1:00:57.59 9:50/M 2:45:43.30
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 35 Skye Elliott South Bend IN 215 24 3 10:32.21 31:43/M 2:06.34 1 1:31:55.60 16.4mph 1:28.12 1 48:43.37 7:51/M 2:34:45.64
2 51 Eric Futscher Irving TX 238 23 2 7:24.26 24:13/M 1:34.11 2 1:41:15.10 14.9mph 0:52.54 3 1:03:40.68 10:16/M 2:54:46.69
3 64 Alex Wolfred CINCINNATI OH 259 22 1 7:11.95 23:37/M 1:49.87 3 1:58:39.59 12.7mph 1:14.99 2 59:46.82 9:38/M 3:08:43.22
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Craig Kelley Philadelphia PA 245 28 2 8:51.89 28:13/M 1:38.41 1 1:05:45.03 23.0mph 1:18.69 1 43:59.71 7:06/M 2:01:33.73
2 12 Robert Van Kirk West Chester OH 257 25 1 6:37.22 22:03/M 0:37.29 2 1:09:51.91 21.6mph 1:03.05 5 51:06.77 8:15/M 2:09:16.24
3 18 Ronnie Fields Haynesville LA 269 26 7 11:17.49 33:00/M 2:15.97 3 1:13:03.14 20.7mph 1:32.69 3 47:44.35 7:42/M 2:15:53.64
4 21 Shane McCarthy Chicago IL 275 28 3 9:09.54 29:20/M 1:01.20 6 1:23:33.80 18.1mph 0:42.09 2 44:52.37 7:14/M 2:19:19.00
5 32 Eric Emery Morgantown WV 308 27 4 9:33.43 31:00/M 0:54.77 5 1:21:35.21 18.5mph 1:31.39 7 58:57.33 9:30/M 2:32:32.13
6 46 Aaron Tsay BLOOMINGTON IN 298 29 9 12:25.34 38:57/M 2:47.47 9 1:40:22.11 15.1mph 1:37.56 4 48:48.49 7:52/M 2:46:00.97
7 50 Grant Ryan Indianapolis IN 280 27 8 11:20.90 34:47/M 1:40.68 8 1:40:20.06 15.1mph 1:33.05 6 58:39.61 9:28/M 2:53:34.30
8 62 Chris Biddix Chicago IL 231 29 5 9:35.62 30:13/M 2:31.12 7 1:37:09.26 15.6mph 2:23.58 8 1:13:46.38 11:54/M 3:05:25.96
9 82 Ahmad Enosh Kazem BATTLE CREEK MI 244 29 10 16:20.61 49:53/M 3:47.69 10 1:53:05.07 13.4mph 1:06.28 9 1:27:29.92 14:07/M 3:41:49.57
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Josh De Jong Indianapolis IN 214 31 1 7:13.76 23:43/M 0:54.80 2 1:03:25.00 23.8mph 0:29.15 6 49:20.51 7:57/M 2:01:23.22
2 7 Matthew Harmeyer Louisville KY 216 34 4 10:55.75 33:47/M 0:47.04 1 1:03:19.78 23.9mph 0:52.47 2 46:30.43 7:30/M 2:02:25.47
3 10 Nathan Vaughan Chicago IL 283 34 2 7:50.81 25:33/M 1:55.80 3 1:09:27.99 21.8mph 0:51.30 3 46:43.48 7:32/M 2:06:49.38
4 13 Colin Sanders Portland OR 296 33 3 9:31.08 30:20/M 3:01.39 4 1:13:25.09 20.6mph 0:55.85 1 43:50.56 7:04/M 2:10:43.97
5 29 Michael Daddario CHICAGO IL 290 34 5 11:18.84 35:33/M 1:58.67 5 1:25:18.90 17.7mph 1:25.85 4 47:20.17 7:38/M 2:27:22.43
6 36 Doug Elfstrom Beloit WI 267 33 7 13:55.72 42:27/M 2:10.39 6 1:29:26.42 16.9mph 1:00.06 5 48:38.21 7:51/M 2:35:10.80
7 41 Ben Lochard WDM IA 274 34 6 11:30.78 35:27/M 1:14.60 7 1:32:13.13 16.4mph 1:10.06 7 55:11.77 8:54/M 2:41:20.34
8 72 Andrew Krull Goshen IN 246 34 8 15:04.11 46:10/M 2:55.76 8 1:46:50.44 14.2mph 1:02.05 8 1:08:57.93 11:07/M 3:14:50.29
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Lewis Jackson Louisville KY 271 35 1 7:25.43 24:13/M 1:31.49 1 1:03:07.44 24.0mph 0:38.21 4 52:49.83 8:31/M 2:05:32.40
2 11 Eric Hall Indianapolis IN 292 35 2 7:40.43 24:57/M 1:29.93 2 1:14:12.53 20.4mph 0:39.18 1 43:43.38 7:03/M 2:07:45.45
3 22 Matthew Mohnacky Columbus OH 278 37 4 9:35.30 30:00/M 0:57.93 4 1:19:33.27 19.0mph 0:51.99 3 49:06.16 7:55/M 2:20:04.65
4 24 Ryan Teising Downers Grove IL 282 37 3 8:38.25 27:50/M 1:05.76 5 1:26:58.47 17.4mph 0:42.44 2 45:59.30 7:25/M 2:23:24.22
5 31 Matthew Herrick Brownsburg IN 217 36 5 10:02.17 30:00/M 1:41.99 3 1:18:51.48 19.2mph 1:06.78 6 57:46.67 9:19/M 2:29:29.09
6 45 John Lankford Chicago IL 311 36 7 11:45.26 35:40/M 5:20.50 7 1:31:21.13 16.6mph 3:32.75 5 53:54.92 8:42/M 2:45:54.56
7 47 Anthony Batuello Fishers IN 229 37 9 13:30.76 41:43/M 1:36.83 6 1:29:15.22 16.9mph 1:39.52 7 1:01:43.67 9:57/M 2:47:46.00
8 63 Ray Kamstra CARMEL IN 219 38 8 13:06.40 39:57/M 2:31.99 9 1:42:10.35 14.8mph 1:57.55 8 1:07:26.53 10:53/M 3:07:12.82
9 74 Michael Schweiss Indianapolis IN 254 36 6 11:21.47 35:53/M 2:27.01 8 1:40:13.14 15.1mph 1:56.98 9 1:20:14.56 12:56/M 3:16:13.16
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Matthew Fechtman Carmel IN 319 44 3 8:55.85 28:30/M 0:57.41 5 1:15:35.04 20.0mph 1:07.08 1 45:49.99 7:23/M 2:12:25.37
2 15 Chris Worden Indianapolis IN 227 40 2 8:45.13 28:07/M 1:05.48 2 1:09:12.16 21.8mph 0:56.76 3 53:12.61 8:35/M 2:13:12.14
3 16 Jason Hayes Lebanon IN 240 44 6 10:54.29 33:50/M 1:23.72 3 1:11:17.16 21.2mph 1:06.73 2 48:39.97 7:51/M 2:13:21.87
4 17 Mark Probasco Belvidere IL 252 42 4 9:50.68 30:37/M 0:46.35 1 1:08:12.53 22.2mph 1:02.21 5 55:15.73 8:55/M 2:15:07.50
5 20 Christopher Sikich Noblesville IN 225 40 1 7:18.99 23:57/M 1:48.00 4 1:13:54.29 20.5mph 0:57.15 4 54:10.36 8:44/M 2:18:08.79
6 38 Jason Linke Bloomington IN 220 44 5 10:48.93 33:03/M 1:56.82 6 1:28:00.78 17.2mph 1:47.79 6 57:47.21 9:19/M 2:40:21.53
7 76 Sean Hilliard Elburn IL 241 40 7 11:15.15 34:50/M 3:46.74 7 1:54:16.88 13.2mph 2:23.90 7 1:07:40.58 10:55/M 3:19:23.25
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Ron Steffy Jasper IN 256 45 1 7:33.57 25:10/M 1:04.10 1 1:03:07.09 24.0mph 0:51.77 1 47:01.29 7:35/M 1:59:37.82
2 27 Malik Tabet INDIANAPOLIS IN 226 45 3 11:24.48 35:30/M 0:56.95 2 1:13:26.53 20.6mph 1:00.85 2 59:49.61 9:39/M 2:26:38.42
3 54 Neil Versel Chicago IL 258 48 4 17:53.27 55:37/M 2:51.74 3 1:35:47.63 15.8mph 2:03.43 4 1:01:47.62 9:58/M 3:00:23.69
4 55 David Brown Chicago IL 317 48 2 10:23.05 32:27/M 3:25.78 5 1:42:01.76 14.8mph 3:52.58 3 1:01:24.40 9:54/M 3:01:07.57
5 68 Sourish Sarkar Carmel IN 297 46 5 19:09.10 59:47/M 3:43.09 4 1:39:58.64 15.1mph 3:48.83 5 1:06:08.02 10:40/M 3:12:47.68
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 19 Troy Funk Carmel IN 237 51 3 11:05.68 35:00/M 1:59.25 1 1:15:04.64 20.1mph 0:53.68 1 47:02.81 7:35/M 2:16:06.06
2 23 Brian Bear Cicero IN 230 50 1 9:25.15 30:43/M 0:34.49 2 1:21:04.85 18.7mph 0:52.22 2 50:27.98 8:08/M 2:22:24.69
3 43 David Bradley Indianapolis IN 232 52 4 11:15.81 34:27/M 2:51.21 3 1:30:25.50 16.7mph 1:31.64 3 58:52.47 9:30/M 2:44:56.63
4 52 Tom Payne St. Peters MO 224 54 6 17:47.95 55:17/M 2:07.19 4 1:32:42.74 16.3mph 1:59.94 4 1:03:34.11 10:15/M 2:58:11.93
5 58 Todd DeWeese Memphis IN 235 54 5 12:11.44 37:00/M 2:29.33 5 1:35:42.40 15.8mph 3:44.13 5 1:08:14.52 11:00/M 3:02:21.82
6 81 Steve Hines indianapolis IN 300 52 2 10:28.94 32:17/M 3:07.64 6 1:46:22.34 14.2mph 3:12.70 6 1:34:45.91 15:17/M 3:37:57.53
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 37 William Jankoski 312 59 1 10:23.66 33:20/M 1:36.98 1 1:20:59.23 18.7mph 1:26.81 2 1:02:17.70 10:03/M 2:36:44.38
2 40 Chris Jones 314 58 2 13:12.83 41:10/M 2:12.98 2 1:28:49.02 17.0mph 1:33.75 1 54:51.82 8:51/M 2:40:40.40
3 67 Greg Long Plainfield IN 221 58 3 15:34.08 48:07/M 2:06.64 3 1:36:08.52 15.7mph 2:05.20 3 1:15:45.91 12:13/M 3:11:40.35
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 26 JIM LEWIS Columbus IN 273 61 1 10:22.44 32:10/M 2:05.72 1 1:13:20.04 20.6mph 1:19.67 1 57:04.85 9:12/M 2:24:12.72
2 77 Steven Bigatti 313 60 3 15:21.34 46:40/M 4:22.50 3 1:53:46.81 13.3mph 2:57.28 2 1:10:44.91 11:25/M 3:27:12.84
3 80 Paul Overhauser Greenfield IN 223 61 2 15:08.12 46:47/M 1:56.10 2 1:43:44.98 14.6mph 1:44.71 3 1:30:56.35 14:40/M 3:33:30.26
 
Top

Male 65 and Over

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 49 Stephen Bogard Indianapolis IN 260 67 1 12:28.00 39:27/M 2:06.17 1 1:34:27.51 16.0mph 2:42.88 1 1:01:27.03 9:55/M 2:53:11.59
2 66 John Muhr Chicago IL 248 69 2 12:46.21 39:53/M 3:00.97 2 1:36:48.64 15.6mph 3:24.67 2 1:14:08.56 11:57/M 3:10:09.05




2018 Naptown Triathlon


Age Group Results


October 07, 2018




Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org



Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Women: Top Finishers 1-19 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59

Half

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Chelsea Stengel Jeffersonville IN 327 30 2 9:16.03 29:43/M 0:58.66 1 2:46:15.53 20.2mph 1:05.50 1 1:47:20.78 8:12/M 4:44:56.50
2 13 Mandi Jacquinot Platteville WI 336 38 3 11:26.69 36:17/M 2:01.84 3 3:01:41.31 18.5mph 1:28.84 2 1:54:51.13 8:46/M 5:11:29.81
3 18 Joanne Woodard Philo IL 325 49 1 8:20.82 27:20/M 1:51.33 2 2:57:32.31 18.9mph 1:52.62 3 2:13:24.48 10:11/M 5:23:01.56
 
Top

Female 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 61 Arianna Teichman LAKE ZURICH IL 342 15 1 11:54.99 35:47/M 4:19.66 1 3:46:49.81 14.8mph 2:23.52 1 3:24:40.12 15:37/M 7:30:08.10
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 23 Rebecca Dobbins Greenwood IN 339 34 5 13:09.98 40:53/M 1:52.10 1 2:55:57.36 19.1mph 1:30.36 2 2:31:01.15 11:32/M 5:43:30.95
2 32 Danielle Doyle Bloomington IN 359 31 1 10:52.91 34:23/M 1:55.31 2 3:05:19.99 18.1mph 2:53.95 1 2:28:59.20 11:22/M 5:50:01.36
3 51 Rachel Beck High Point NC 340 33 4 12:24.64 39:03/M 4:18.12 3 3:30:02.77 16.0mph 1:57.05 3 2:40:58.31 12:17/M 6:29:40.89
4 56 Michelle Mannia Granger IN 332 34 3 12:17.84 38:10/M 3:15.87 5 3:36:16.08 15.5mph 3:47.08 4 3:03:54.34 14:02/M 6:59:31.21
5 57 Brittany Goodman BRIDGEVILLE PA 355 33 2 11:14.06 36:03/M 2:56.03 4 3:32:19.85 15.8mph 2:20.84 5 3:13:26.96 14:46/M 7:02:17.74
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 29 Amy Hopfinger CHICAGO IL 353 37 1 10:25.43 32:53/M 2:44.10 2 3:26:12.96 16.3mph 3:02.25 1 2:04:01.45 9:28/M 5:46:26.19
2 60 Valentina Fillman Washington IL 382 38 3 14:39.51 44:43/M 3:34.78 4 4:06:36.76 13.6mph 5:48.20 2 2:57:41.01 13:34/M 7:28:20.26
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 38 Nikki Whipple INDIANAPOLIS IN 365 45 1 12:30.43 37:50/M 2:29.12 1 2:57:55.95 18.9mph 3:20.73 2 2:48:25.66 12:51/M 6:04:41.89
2 42 Liz Tullis Owensboro KY 326 49 2 12:47.87 38:27/M 1:49.65 2 3:11:05.14 17.6mph 2:23.25 1 2:42:06.49 12:22/M 6:10:12.40
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 26 Holly Hickman Huntington WV 354 53 1 11:32.49 35:17/M 2:07.33 1 2:57:55.33 18.9mph 1:56.88 2 2:31:44.81 11:35/M 5:45:16.84
2 43 Barbara Salee Columbus IN 345 54 2 12:28.90 39:10/M 2:03.83 2 3:23:35.18 16.5mph 3:16.54 1 2:29:37.13 11:25/M 6:11:01.58
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 30 Sandy Logan Northville MI 334 56 1 12:08.64 37:03/M 4:07.84 1 3:02:24.67 18.4mph 3:37.66 1 2:26:27.91 11:11/M 5:48:46.72
2 58 Veronica Jackson Lansing MI 337 59 3 13:29.93 41:10/M 4:38.82 2 3:26:28.64 16.3mph 3:47.79 2 3:16:53.35 15:02/M 7:05:18.53
3 62 Lesley Teichman Lake Zurich IL 343 55 2 12:10.38 36:37/M 3:44.48 3 3:47:05.19 14.8mph 2:27.84 3 3:25:09.68 15:40/M 7:30:37.57
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Scott Erba Winona Lake IN 358 49 1 6:43.02 21:53/M 1:05.06 1 2:20:48.45 23.9mph 1:03.57 1 1:27:32.73 6:41/M 3:57:12.83
2 2 Mark McCombe Springfield MA 373 44 3 11:40.91 35:50/M 2:05.52 2 2:27:43.20 22.7mph 1:58.79 3 1:42:35.95 7:50/M 4:26:04.37
3 3 Steve Savage Dayton OH 344 38 2 8:45.76 28:17/M 2:20.30 3 2:38:48.85 21.2mph 1:45.14 2 1:36:55.54 7:24/M 4:28:35.59
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Colin Hulls Louisville KY 352 28 1 7:13.34 23:30/M 0:53.24 1 2:28:23.57 22.6mph 0:53.50 1 1:53:12.96 8:38/M 4:30:36.61
2 17 Clay Seal Cincinnati OH 328 28 2 8:51.02 28:07/M 2:41.27     3:17:04.56 2 1:53:50.37 8:41/M 5:22:27.22
3 28 Dominic Lanzillotta Chicago IL 349 27 4 11:15.76 35:37/M 1:31.12     3:10:01.17 3 2:23:11.67 10:56/M 5:45:59.72
4 37 Mohammad Aref Indianapolis IN 362 26 3 9:19.96 29:37/M 2:37.69 2 3:25:37.96 16.3mph 2:41.19 4 2:23:40.28 10:58/M 6:03:57.08
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Michael Johnson Plainfield IN 377 33 3 8:14.03 26:50/M 1:09.41 3 2:38:38.56 21.2mph 1:41.65 1 1:42:33.33 7:50/M 4:32:16.98
2 6 Eric Bayless SPARTA IL 385 30 2 8:04.06 26:03/M 2:03.85 4 2:39:33.01 21.1mph 2:53.00 2 1:45:05.69 8:01/M 4:37:39.61
3 9 Simon Lapiere Oak Creek WI 348 32 4 8:22.35 26:37/M 1:30.21 2 2:36:46.99 21.4mph 1:00.95 4 2:04:24.70 9:30/M 4:52:05.20
4 15 Ryan Koepke Fort Wayne IN 376 33 5 8:40.17 27:37/M 1:14.25 6 3:05:59.44 18.1mph 1:54.35 3 1:56:18.60 8:53/M 5:14:06.81
5 47 Paul Mannia Granger IN 374 34 6 11:17.78 34:47/M 1:42.12 5 3:05:16.83 18.1mph 2:03.47 5 2:59:58.29 13:44/M 6:20:18.49
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Jordan Nuger Carmel IN 372 35 1 7:18.04 23:47/M 1:43.69 1 2:24:26.91 23.3mph 1:09.13 1 2:07:48.85 9:45/M 4:42:26.62
2 25 Brad Graff St.Charles IL 381 39 4 10:08.66 32:17/M 1:50.40 2 2:55:47.34 19.1mph 2:05.53 4 2:35:09.77 11:51/M 5:45:01.70
3 35 frandizon reyes SUMMIT ARGO IL 330 35 8 13:41.06 43:30/M 2:04.72 4 3:08:02.83 17.9mph 2:14.19 5 2:35:30.82 11:52/M 6:01:33.62
4 36 Leonard Aloi 310 35 3 9:00.67 27:50/M 2:50.75 5 3:10:20.66 17.7mph 3:28.40 6 2:36:57.13 11:59/M 6:02:37.61
5 40 bryan lacy holland MI 375 39 6 12:20.32 38:03/M 2:51.16 3 3:04:38.49 18.2mph 4:23.23 7 2:43:35.84 12:29/M 6:07:49.04
6 45 Kyle Kirchner Farmersburg IN 351 35 2 8:52.72 28:23/M 3:13.73 8 3:29:55.87 16.0mph 2:56.59 2 2:32:02.74 11:36/M 6:17:01.65
7 48 Mike Wroblewski Bourbonnais IL 364 37 7 12:20.92 38:57/M 3:02.56 9 3:31:54.75 15.9mph 2:30.91 3 2:32:30.17 11:38/M 6:22:19.31
8 50 Stephen Cantu AVON IN 383 37 9 16:24.19 50:50/M 1:57.63 6 3:17:41.37 17.0mph 1:52.67 8 2:48:40.28 12:53/M 6:26:36.14
9 53 Phil Ecker Highland IL 391 36 5 12:20.12 37:50/M 4:32.95 7 3:22:20.28 16.6mph 3:26.27 9 3:00:07.91 13:45/M 6:42:47.53
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Joseph Jacquinot Platteville WI 378 40 2 9:20.93 29:23/M 1:47.15 1 2:37:36.17 21.3mph 1:51.91 1 2:02:34.70 9:21/M 4:53:10.86
2 19 Tony West Brownsburg IN 366 44 8 13:11.52 39:33/M   3 2:46:33.75 20.2mph 1:51.78 3 2:22:08.62 10:51/M 5:23:45.67
3 20 Matthew Deverall Indianapolis IN 361 40 3 10:16.69 32:57/M 0:39.19 2 2:43:16.61 20.6mph 1:26.70 5 2:34:54.71 11:49/M 5:30:33.90
4 22 William Gustin FISHERS IN 390 40 6 11:37.14 34:50/M 4:51.50 4 2:54:38.28 19.2mph 5:45.10 2 2:15:57.14 10:23/M 5:32:49.16
5 24 Brent Todd South Elgin IL 369 40 1 9:09.81 29:30/M 1:20.70 5 2:58:18.28 18.8mph 1:41.33 4 2:34:31.46 11:48/M 5:45:01.58
6 46 Chris Book Huntingburg IN 395 40 4 10:40.27 34:50/M 3:19.16 7 3:07:05.06 18.0mph 4:54.40 7 2:53:22.83 13:14/M 6:19:21.72
7 49 Grant Anderson LAS VEGAS NV 386 41 5 11:16.75 35:00/M 2:24.49 6 2:58:43.88 18.8mph 2:41.77 8 3:11:16.15 14:36/M 6:26:23.04
8 54 David Young Fishers IN 363 43 7 12:41.85 39:00/M 8:32.59 8 3:30:14.75 16.0mph 14:28.14 6 2:37:25.59 12:01/M 6:43:22.92
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Chris Hadley Westfield IN 380 47 2 10:36.65 32:37/M 2:15.17 1 2:41:14.27 20.8mph 1:52.45 2 2:07:56.65 9:46/M 5:03:55.19
2 16 Blake Chastain AVON IN 394 47 6 12:13.11 37:53/M 3:11.52 4 3:02:27.31 18.4mph 3:16.39 1 1:57:41.96 8:59/M 5:18:50.29
3 21 Tom Foster Fishers IN 356 47 3 10:39.32 32:03/M 1:16.82 2 2:51:11.88 19.6mph 2:36.73 4 2:26:38.27 11:12/M 5:32:23.02
4 27 craig doherty wheaton IL 360 49 4 11:24.04 34:30/M 5:14.42 5 3:08:01.99 17.9mph 3:19.60 3 2:17:21.30 10:29/M 5:45:21.35
5 39 Jesus Rosas STEGER IL 371 45 7 15:25.89 48:23/M 3:41.94 7 3:10:40.54 17.6mph 6:11.93 5 2:29:38.81 11:25/M 6:05:39.11
6 44 Joel Davis Winfield IL 393 49 5 11:48.09 35:43/M 4:36.58 6 3:08:14.20 17.9mph 5:25.37 6 2:42:20.79 12:24/M 6:12:25.03
7 52 James Kirk Philpot KY 350 46 8 20:08.72 63:00/M 2:02.31 8 3:18:37.45 16.9mph 4:01.41 7 2:45:40.67 12:39/M 6:30:30.56
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 33 EMMANUEL MERCHIERS Speedway IN 388 50 1 11:14.27 34:53/M 1:57.26 1 2:52:51.47 19.4mph 2:16.56 3 2:43:00.14 12:27/M 5:51:19.70
2 34 Glenn Maenhout South Bend IN 389 52 3 14:53.01 45:37/M 3:58.71 2 3:07:59.16 17.9mph 4:36.25 1 2:25:12.91 11:05/M 5:56:40.04
3 41 DAVID LOWENSCHUSS ANN ARBOR MI 347 50 2 11:25.49 34:50/M 4:18.59 3 3:11:41.08 17.5mph 5:37.71 2 2:34:57.01 11:50/M 6:07:59.88
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 CAREY WEAVER Washington IL 315 59 1 10:20.19 32:40/M 1:54.31 1 2:42:11.54 20.7mph 2:10.34 1 2:14:32.43 10:16/M 5:11:08.81
2 31 Patrick Hickman Huntington WV 379 56 2 11:02.17 33:33/M 2:00.00 2 3:02:54.35 18.4mph 3:23.04 2 2:30:29.86 11:29/M 5:49:49.42
3 55 Jerry Day Columbus IN 392 59 3 11:20.88 34:53/M 3:02.17 4 3:30:29.57 16.0mph 3:51.73 3 2:58:03.54 13:35/M 6:46:47.89
4 59 Tony Brush Cincinnati OH 384 56 4 14:32.73 45:47/M 2:20.21 3 3:24:30.99 16.4mph 2:13.39 4 3:38:59.14 16:43/M 7:22:36.46
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Erik Tysklind Indianapolis IN 368 62 1 10:35.05 33:13/M 2:31.55 1 2:29:52.31 22.4mph 3:45.36 1 2:27:10.63 11:14/M 5:13:54.90

Upcoming Races