Try Tri Indy AG Results

Thanks for coming out!

2019 Try Tri Indy

Age Group Results

May 19, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Super Sprint Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Super Sprint Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Super Sprint Team 1-99
Long Sprint Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Long Sprint Women: Top Finishers 1-19 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59
Long Sprint Team 1-99

Super Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Emma Coakley 588 25 1 2:59.21 1:30HY 1 1:02.72 1 28:55.58 20.7mph 1 0:45.66 2 15:26.49 7:43/M 49:09.66
2 11 Jamie Lord Indianapolislis IN 499 39 2 3:44.01 1:52HY 2 1:09.14 2 34:12.84 17.5mph 2 0:50.11 3 18:29.14 9:15/M 58:25.24
3 19 Jordan Mentock New Carlisle IN 489 28 3 5:33.44 2:47HY 3 1:21.67 3 37:19.31 16.1mph 3 1:00.35 1 15:06.44 7:33/M 1:00:21.21
 
Top

Female 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 87 Kailyn McGovern Noblesville IN 525 18 1 7:00.93 3:30HY 1 2:03.17 2 49:25.18 12.1mph 1 1:03.50 1 22:14.18 11:07/M 1:21:46.96
2 93 Megan Dailey Greenfield IN 315 13 2 10:02.01 5:01HY 2 7:53.97 1 27:01.91 22.2mph 2 1:24.17 2 42:50.31 21:25/M 1:29:12.37
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 36 Gracie Held Carmel IN 397 21 2 4:42.15 2:21HY 1 1:47.25 1 38:59.16 15.4mph 2 0:56.89 1 19:05.32 9:33/M 1:05:30.77
2 70 Caitlin Mark Indianapolis IN 475 24 1 4:23.54 2:12HY 2 1:50.27 2 43:28.43 13.8mph 1 0:55.65 2 24:29.31 12:15/M 1:15:07.20
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 25 Cristina Bunton Indianapolis IN 306 28 1 3:29.32 1:45HY 2 1:41.67 4 38:14.30 15.7mph 5 1:28.70 1 16:42.89 8:21/M 1:01:36.88
2 33 Audrey Duke 585 26 3 4:34.41 2:17HY 5 3:18.82 1 36:57.68 16.2mph 4 1:09.91 2 17:47.86 8:54/M 1:03:48.68
3 43 Kristen Brauer Indianapolis IN 435 25 4 4:53.94 2:27HY 3 2:13.74 3 38:06.27 15.7mph 3 1:07.74 3 21:11.10 10:36/M 1:07:32.79
4 48 Haley Anderson 586 25 5 4:54.86 2:27HY 4 2:45.63 2 37:05.11 16.2mph 2 1:03.72 4 22:23.21 11:12/M 1:08:12.53
5 58 Melissa Jones Indianapolis IN 221 27 2 4:05.54 2:03HY 1 1:04.16 5 41:29.86 14.5mph 1 0:58.02 5 23:23.93 11:42/M 1:11:01.51
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 26 Rachel Cavitt Mooresville IN 573 31 1 3:35.71 1:48HY 1 1:08.82 1 36:19.14 16.5mph 2 0:48.96 3 20:03.34 10:02/M 1:01:55.97
2 32 Acacia Worley Indianapolis IN 287 31 4 4:43.70 2:22HY 3 1:55.13 2 37:45.27 15.9mph 4 1:45.70 1 17:16.22 8:38/M 1:03:26.02
3 54 Amy O’Leary Plainfield IN 481 32 5 5:28.97 2:44HY 4 2:19.10 4 41:06.60 14.6mph 1 0:43.83 2 19:19.04 9:40/M 1:08:57.54
4 76 Angela Flajs Morgantown IN 330 32 2 4:17.59 2:09HY 5 3:22.43 3 39:37.26 15.1mph 3 1:26.79 5 28:28.90 14:14/M 1:17:12.97
5 77 Katie Veld Indianapolis IN 421 33 3 4:22.37 2:11HY 2 1:20.47 5 45:21.87 13.2mph 5 2:03.57 4 24:36.51 12:18/M 1:17:44.79
6 101 Alexandria Bergman Clayton IN 211 31 6 6:09.49 3:05HY 6 3:27.09 6 47:56.50 12.5mph 6 2:40.17 6 41:58.00 20:59/M 1:42:11.25
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 38 Denise Thornberry Indianapolis IN 353 37 6 6:12.08 3:06HY 4 2:02.29 2 38:01.26 15.8mph 5 1:00.15 2 18:26.32 9:13/M 1:05:42.10
2 45 Ashleigh Cooper Brownsburg IN 217 36 2 4:49.33 2:25HY 1 1:06.05 3 39:22.55 15.2mph 7 1:08.21 5 21:30.87 10:45/M 1:07:57.01
3 47 Sarah Myer Indianapolis IN 495 35 1 3:54.87 1:57HY 10 2:27.54 6 41:26.03 14.5mph 4 0:58.81 3 19:22.39 9:41/M 1:08:09.64
4 50 Kaci Nash Danville IN 251 39 4 5:03.98 2:32HY 6 2:06.41 8 42:59.84 14.0mph 3 0:57.42 1 17:28.00 8:44/M 1:08:35.65
5 51 Jenny Cook Plainfield IN 498 36 5 5:42.67 2:51HY 7 2:16.45 1 36:39.49 16.4mph 9 1:51.69 6 22:06.66 11:03/M 1:08:36.96
6 57 Rebecca Dobbins Greenwood IN 326 35 3 4:52.76 2:26HY 2 1:39.84 5 39:48.11 15.1mph 1 0:35.12 9 23:47.25 11:54/M 1:10:43.08
7 67 Andrea Benek Indianapolis IN 267 37 10 7:47.09 3:54HY 3 1:49.92 9 44:23.16 13.5mph 2 0:37.92 4 20:14.53 10:07/M 1:14:52.62
8 71 Bonnie Davis Brownsburg IN 214 39 7 6:20.99 3:10HY 5 2:05.03 7 42:01.58 14.3mph 10 2:03.68 7 22:47.78 11:24/M 1:15:19.06
9 89 Stephanie Railey Brownsburg IN 331 36 8 6:25.27 3:13HY 9 2:26.62 4 39:27.45 15.2mph 8 1:18.66 10 37:01.62 18:31/M 1:26:39.62
10 94 Nicole Rongo Plainfield IN 479 39 9 6:36.88 3:18HY 8 2:19.47 10 55:39.45 10.8mph 6 1:02.43 8 23:37.30 11:49/M 1:29:15.53
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 40 Teresa Grant Brownsburg IN 556 41 1 4:24.01 2:12HY 7 2:24.37 8 43:37.69 13.8mph 2 0:45.73 1 14:39.43 7:20/M 1:05:51.23
2 44 Chris Meyer Lafayette IN 391 40 3 5:43.66 2:52HY 1 1:31.62 4 39:32.58 15.2mph 1 0:28.50 4 20:28.23 10:14/M 1:07:44.59
3 46 Kelly Wikman Indianapolis IN 263 41 4 5:46.64 2:53HY 3 1:37.02 2 35:59.38 16.7mph 8 1:25.52 6 23:16.19 11:38/M 1:08:04.75
4 49 Liza Maricle Brownsburg IN 502 44 8 6:08.95 3:04HY 2 1:35.73 3 39:21.95 15.2mph 10 1:29.75 2 19:37.23 9:49/M 1:08:13.61
5 60 Tiffany Foxx Dover OH 340 41 9 6:13.95 3:07HY 4 1:49.01 6 41:08.44 14.6mph 9 1:27.26 5 21:53.76 10:57/M 1:12:32.42
6 73 Tess Heim Bloomington IN 518 43 7 6:02.79 3:01HY 9 2:43.39 5 40:08.42 15.0mph 11 3:02.16 7 23:43.92 11:52/M 1:15:40.68
7 75 Carole Sutherlin Indianapolis IN 300 42 2 4:57.38 2:29HY 6 2:24.11 7 42:38.08 14.1mph 3 0:49.52 9 25:40.21 12:50/M 1:16:29.30
8 78 Amber Core Greenwood IN 535 42 5 5:50.43 2:55HY 5 2:10.96 11 49:47.59 12.1mph 4 0:55.68 3 19:57.19 9:59/M 1:18:41.85
9 86 Lynn Baldwin Brownsburg IN 564 44 6 6:01.76 3:01HY 8 2:30.21 9 46:41.81 12.9mph 6 1:18.58 8 25:04.15 12:32/M 1:21:36.51
10 91 Stacie Helm Noblesville IN 350 43 10 8:16.05 4:08HY 10 3:17.86 10 47:31.42 12.6mph 5 0:57.92 10 27:50.51 13:55/M 1:27:53.76
11 96 Debbie Dailey Greenfield IN 311 44 11 9:45.71 4:53HY 11 7:51.51 1 27:04.77 22.2mph 7 1:23.46 11 46:18.84 23:09/M 1:32:24.29
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 28 Jennifer Burton Brownsburg IN 244 46 1 4:03.10 2:02HY 1 1:12.04 1 35:50.84 16.7mph 8 2:08.26 2 18:55.71 9:28/M 1:02:09.95
2 42 Svea Patrick Elburn IL 290 45 6 7:06.30 3:33HY 5 2:00.51 2 37:54.49 15.8mph 7 1:14.96 3 19:16.26 9:38/M 1:07:32.52
3 53 Tara Becki Brownsburg IN 257 49 5 6:41.95 3:21HY 7 2:43.96 4 40:58.59 14.6mph 5 1:10.17 1 17:19.43 8:40/M 1:08:54.10
4 55 Chris DeGroff Carmel IN 395 47 2 4:42.78 2:21HY 6 2:08.80 3 38:17.73 15.7mph 6 1:14.76 4 22:34.49 11:17/M 1:08:58.56
5 80 Laura Slusher West Lafayette IN 377 46 4 5:45.29 2:53HY 2 1:27.42 6 45:23.06 13.2mph 3 0:57.01 6 26:09.29 13:05/M 1:19:42.07
6 85 Christine Davis Indianapolis IN 441 48 8 7:56.39 3:58HY 3 1:42.77 7 45:44.87 13.1mph 1 0:34.30 5 25:22.23 12:41/M 1:21:20.56
7 90 KERRI YOUNG Cicero IN 389 45 9 8:04.86 4:02HY 9 3:41.32 5 45:03.20 13.3mph 9 2:53.22 7 27:50.31 13:55/M 1:27:32.91
8 98 Tracy Johnson IN 566 47 3 5:14.53 2:37HY 4 1:52.49 8 54:56.76 10.9mph 2 0:42.25 10 31:50.32 15:55/M 1:34:36.35
9 99 Melissa Baumann Pittsboro IN 483 47 10 9:00.54 4:30HY 8 3:22.81 9 58:09.28 10.3mph 4 1:02.30 8 29:28.38 14:44/M 1:41:03.31
10 103 Jennifer Young Cicero IN 449 49 7 7:32.07 3:46HY 10 3:55.00     10 1:17:38.08 9 31:46.96 15:53/M 2:00:52.11
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 23 Daneen Colligan Lebanon IN 487 51 1 5:37.96 2:49HY 2 1:43.50 1 33:58.91 17.7mph 1 0:50.57 1 18:40.62 9:20/M 1:00:51.56
2 62 April Birmingham Avon IN 436 50 2 5:46.76 2:53HY 4 2:04.90 3 40:44.71 14.7mph 2 0:55.09 5 23:59.64 12:00/M 1:13:31.10
3 63 Maria Teresa Diaz Whitestown IN 560 54 3 6:50.72 3:25HY 5 2:16.19 4 43:13.82 13.9mph 3 0:55.31 2 20:18.91 10:09/M 1:13:34.95
4 68 Kathryn Bacon Seymour IN 310 54 5 8:19.02 4:10HY 3 1:59.67 2 39:47.41 15.1mph 5 1:39.13 3 23:18.64 11:39/M 1:15:03.87
5 79 Kimberly Martin Indianapolis IN 563 52 4 7:58.57 3:59HY 1 1:29.86 5 45:11.03 13.3mph 4 1:22.50 4 23:21.03 11:41/M 1:19:22.99
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 104 Katherine Ritchie Indianapolis IN 508 58 1 7:31.72 3:46HY 1 3:56.80 1 1:09:06.96 8.68mph 1 1:39.12 1 48:41.01 24:21/M 2:10:55.61
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 92 Kathy Tomasi Montezuma IN 403 60 1 8:43.02 4:22HY 1 2:42.19 1 48:20.51 12.4mph 1 1:10.48 1 27:59.17 14:00/M 1:28:55.37
 
Top

Female 70 and Over

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 83 Elizabeth Stasey Fishers IN 537 72 1 8:17.16 4:09HY 1 3:05.44 1 44:45.68 13.4mph 1 0:50.17 1 23:29.90 11:45/M 1:20:28.35
2 102 Jan Wilson Springfield IL 548 78 2 10:50.67 5:25HY 2 5:02.04 2 51:26.46 11.7mph 2 1:12.49 2 34:15.92 17:08/M 1:42:47.58
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Scott Perry Indianapolis IN 510 49 2 3:05.05 1:33HY 1 0:47.05 1 28:43.65 20.9mph 3 0:51.42 3 16:14.18 8:07/M 49:41.35
2 3 Tyler McGovern Noblesville IN 524 15 3 3:16.42 1:38HY 2 0:53.44 3 32:23.63 18.5mph 1 0:24.87 1 12:51.55 6:26/M 49:49.91
3 4 James Stasey IN 571 14 1 3:01.22 1:31HY 3 1:00.37 2 32:07.89 18.7mph 2 0:35.28 2 15:09.02 7:35/M 51:53.78
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 22 Wyatt Autry Breese IL 554 15 2 4:15.02 2:08HY 2 1:37.78 1 32:56.84 18.2mph 4 0:43.85 2 21:07.50 10:34/M 1:00:40.99
2 56 Aidan Dobbins Greenwood IN 324 13 3 4:32.56 2:16HY 4 1:44.20 3 39:40.05 15.1mph 1 0:23.44 3 24:08.89 12:04/M 1:10:29.14
3 64 Gavin Thornberry Indianapolis IN 363 12 4 7:20.34 3:40HY 3 1:39.04 4 45:46.12 13.1mph 3 0:39.28 1 18:28.66 9:14/M 1:13:53.44
4 69 Jude Bearden Carmel IN 390 13 1 3:05.78 1:33HY 1 1:13.22 2 35:08.36 17.1mph 2 0:26.00 4 35:13.50 17:37/M 1:15:06.86
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 41 William Mcauley Indianapolis IN 562 23 2 5:28.42 2:44HY 2 3:22.41 1 38:32.14 15.6mph 2 2:02.56 1 18:05.14 9:03/M 1:07:30.67
2 65 Adam Wade Indianapolis IN 476 22 1 4:11.38 2:06HY 1 1:50.92 2 43:14.65 13.9mph 1 1:09.41 2 23:44.59 11:52/M 1:14:10.95
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 9 Jake Stevens Indianapolis IN 226 29 3 4:00.24 2:00HY 3 2:25.84 1 32:15.22 18.6mph 3 1:43.14 1 16:11.11 8:06/M 56:35.55
2 18 Eli Vanzant Martinsville IN 388 27 2 3:50.52 1:55HY 1 0:45.98 3 35:14.72 17.0mph 2 1:17.68 2 19:10.97 9:35/M 1:00:19.87
3 35 Scott Whitaker Carmel IN 485 25 1 3:22.60 1:41HY 2 2:19.65 2 35:11.27 17.1mph 1 1:05.51 3 23:00.22 11:30/M 1:04:59.25
4 88 Jonathan Childress Camby IN 384 29 4 5:20.44 2:40HY 4 4:32.13 4 45:48.66 13.1mph 4 3:00.56 4 24:20.22 12:10/M 1:23:02.01
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 5 Uriah Steffen Plainfield IN 357 33 1 3:55.75 1:58HY 1 0:38.21 1 30:30.29 19.7mph 1 0:36.34 3 17:04.42 8:32/M 52:45.01
2 20 Arash Farahani Indianapolis IN 375 32 2 4:55.74 2:28HY 2 1:14.75 3 38:07.02 15.7mph 2 0:51.69 1 15:16.52 7:38/M 1:00:25.72
3 24 Benjamin Jones Indianapolis IN 223 34 3 5:17.05 2:39HY 3 2:11.87 2 37:09.21 16.2mph 3 1:09.25 2 15:29.04 7:45/M 1:01:16.42
4 100 Jaret Charvat Clayton IN 213 32 4 5:59.34 3:00HY 4 3:27.75 4 47:55.71 12.5mph 4 2:37.95 4 41:57.89 20:59/M 1:41:58.64
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Matthew Alspaugh Brownsburg IN 229 37 3 4:44.26 2:22HY 1 0:24.96 1 31:23.56 19.1mph 2 0:53.27 2 15:55.18 7:58/M 53:21.23
2 13 Michael Harwood Zionsville IN 316 39 4 5:05.44 2:33HY 5 1:57.88 3 34:47.51 17.2mph 4 2:02.09 1 15:09.26 7:35/M 59:02.18
3 16 Justin Goeden Indianapolis IN 550 35 2 4:33.75 2:17HY 3 1:01.99 2 33:48.93 17.8mph 1 0:40.43 3 19:22.75 9:41/M 59:27.85
4 81 Matt Craig Indianapolis IN 581 37 5 5:37.93 2:49HY 4 1:22.41 4 42:45.07 14.0mph 3 0:58.43 4 29:09.79 14:35/M 1:19:53.63
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 21 Brad Heim Bloomington IN 517 44 2 4:25.26 2:13HY 1 1:47.04 1 34:35.76 17.3mph 4 1:29.49 1 18:22.21 9:11/M 1:00:39.76
2 34 Matt Curts Brownsburg IN 415 42 3 5:37.26 2:49HY 3 2:25.98 2 35:44.61 16.8mph 5 1:43.77 2 19:21.45 9:41/M 1:04:53.07
3 52 Mike Davis Brownsburg IN 215 42 1 4:20.08 2:10HY 5 2:58.70 3 40:28.55 14.8mph 3 1:19.25 3 19:31.02 9:46/M 1:08:37.60
4 72 Jonathan Eisberg Markle IN 294 43 4 6:37.65 3:19HY 6 3:57.01 4 42:23.90 14.2mph 1 0:48.17 4 21:35.01 10:48/M 1:15:21.74
5 84 Rob Dudley Lafayette IN 246 42 6 8:50.71 4:25HY 2 2:21.47 5 43:55.12 13.7mph 2 0:58.53 5 25:04.09 12:32/M 1:21:09.92
6 95 Mark Livingston Fishers IN 568 43 5 8:08.91 4:04HY 4 2:49.97 6 51:08.20 11.7mph 6 1:44.80 6 27:42.98 13:51/M 1:31:34.86
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 10 Damian Garrison Knightstown IN 289 48 1 4:01.08 2:01HY 2 1:26.07 1 29:10.89 20.6mph 6 1:34.79 6 22:11.59 11:06/M 58:24.42
2 14 Jeff Schoonover Carmel IN 343 47 3 4:46.61 2:23HY 3 1:43.08 4 34:17.14 17.5mph 4 1:15.10 1 17:02.47 8:31/M 59:04.40
3 15 Scott Smith Fishers IN 285 47 2 4:46.08 2:23HY 1 1:08.67 2 33:29.69 17.9mph 2 1:13.49 2 18:27.67 9:14/M 59:05.60
4 31 John Wikman Indianapolis IN 261 46 5 5:21.73 2:41HY 4 1:52.73 3 33:30.62 17.9mph 5 1:30.11 5 21:09.90 10:35/M 1:03:25.09
5 37 Brett Atkin Zionsville IN 317 48 6 5:27.20 2:44HY 6 2:23.58 5 37:23.31 16.0mph 7 1:40.77 3 18:37.97 9:19/M 1:05:32.83
6 59 Robert Autry Breese IL 555 49 4 4:57.25 2:29HY 5 2:13.15 7 39:30.17 15.2mph 3 1:14.43 8 24:24.46 12:12/M 1:12:19.46
7 66 Nathan Simcox Indianapolis IN 318 48 7 6:29.25 3:15HY 7 2:44.52 6 39:16.16 15.3mph 8 1:57.02 7 23:45.04 11:53/M 1:14:11.99
8 74 MARK OWENS Indianapolis IN 305 45 9 9:12.74 4:36HY 9 3:35.41 8 41:40.08 14.4mph 1 1:04.99 4 20:38.47 10:19/M 1:16:11.69
9 97 Brian Plankis Indianapolis IN 443 47 8 6:49.01 3:25HY 8 3:20.89 9 47:33.61 12.6mph 9 3:27.82 9 31:43.85 15:52/M 1:32:55.18
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 8 Brian Stasey Fishers IN 570 50 1 4:36.55 2:18HY 2 1:32.06 1 32:26.84 18.5mph 1 0:47.99 1 15:23.98 7:42/M 54:47.42
2 39 Terry Schaefer Brownsburg IN 442 53 2 7:41.25 3:51HY 1 1:19.41 2 35:52.72 16.7mph 2 1:03.64 2 19:45.46 9:53/M 1:05:42.48
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 7 Richard Breeding Clayton IN 547 55 2 4:38.35 2:19HY 1 0:27.91 1 30:29.75 19.7mph 1 0:44.20 1 17:41.47 8:51/M 54:01.68
2 27 Thomas Hale Indianapolis IN 567 58 1 4:24.07 2:12HY 2 1:30.50 2 35:02.04 17.1mph 2 1:12.02 2 19:56.56 9:58/M 1:02:05.19
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 12 Andy Stafford IN 576 62 1 4:38.91 2:19HY 3 1:32.87 1 32:41.33 18.4mph 2 1:17.24 1 18:23.24 9:12/M 58:33.59
2 29 David Cochran Mooresville IN 569 60 2 5:10.32 2:35HY 1 0:54.09 2 34:38.43 17.3mph 1 1:06.87 2 20:51.11 10:26/M 1:02:40.82
3 61 Paul Overhauser Greenfield IN 587 62 3 5:21.24 2:41HY 2 1:08.94 3 38:07.80 15.7mph 3 1:43.20 3 26:53.82 13:27/M 1:13:15.00
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 17 Greg Retter Indianapolis IN 559 65 1 4:05.25 2:03HY 1 0:55.68 1 33:06.23 18.1mph 2 1:13.08 1 20:51.68 10:26/M 1:00:11.92
2 82 James Craig Indianapolis IN 412 67 2 5:53.03 2:57HY 2 1:01.36 2 43:05.17 13.9mph 1 0:44.55 2 29:24.46 14:42/M 1:20:08.57
 
Top

Male 70 and Over

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 30 Joseph Stasey Fishers IN 538 72 1 6:33.57 3:17HY 1 1:37.09 1 35:05.59 17.1mph 1 1:03.10 1 19:05.32 9:33/M 1:03:24.67
 

Super Sprint Team

Top

Female 99 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Team O-C Indianapolis IN 378 45 1 4:10.09 2:05HY 1 0:35.26 1 44:30.30 13.5mph 1 0:24.52 1 18:16.27 9:08/M 1:07:56.44
 

Long Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Dani Fischer Greenfield IN 488 31 3 6:43.91 1:41HY 2 0:47.52 1 50:29.12 23.8mph 1 0:36.92 1 25:50.66 6:28/M 1:24:28.13
2 7 Courtney Taylor Zionsville IN 348 36 1 6:10.48 1:33HY 3 1:26.46 2 56:07.23 21.4mph 3 1:03.85 2 30:52.00 7:43/M 1:35:40.02
3 14 Stephanie Borem Brownsburg IN 259 41 2 6:14.24 1:34HY 1 0:40.37 3 1:02:53.05 19.1mph 2 0:53.37 3 33:12.16 8:18/M 1:43:53.19
 
Top

Female 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 40 Reese Perretta West Lafayette IN 439 19 1 8:47.49 2:12HY 1 0:56.63 1 1:08:21.21 17.6mph 2 0:59.76 1 37:52.43 9:28/M 1:56:57.52
2 71 Hanna Walker Avon IN 380 16 2 11:33.33 2:53HY 2 2:50.72 2 1:40:22.57 12.0mph 1 0:44.39 2 41:03.88 10:16/M 2:36:34.89
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 54 Kayla Barnes Lanark IL 344 25 1 9:27.32 2:22HY 1 2:05.69 1 1:18:49.34 15.2mph 1 1:41.73 1 30:34.73 7:39/M 2:02:38.81
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 55 Jessica Randolph Camby IN 478 30 1 8:06.72 2:02HY 1 1:13.45 1 1:08:09.51 17.6mph 2 1:16.16 2 44:46.99 11:12/M 2:03:32.83
2 66 Katie Richmond Indianapolis IN 339 30 2 8:37.25 2:09HY 2 1:50.15 3 1:23:56.59 14.3mph 1 0:35.87 1 42:55.72 10:44/M 2:17:55.58
3 69 Hannah Mayo Plainfield IN 298 31 3 9:55.08 2:29HY 3 2:02.99 2 1:23:35.78 14.4mph 3 1:35.78 3 48:35.30 12:09/M 2:25:44.93
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 73 Varinia Arceo Indianapolis IN 440 37 1 14:57.39 3:44HY 1 2:07.12 1 1:37:55.10 12.3mph 1 1:51.35 1 45:01.79 11:15/M 2:41:52.75
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 22 Mandi Clossey Indianapolis IN 438 40 9 10:15.35 2:34HY 4 1:15.85 1 1:00:24.44 19.9mph 4 1:02.74 1 33:13.87 8:18/M 1:46:12.25
2 24 Ruth McCluskey Brownsburg IN 539 41 6 9:57.86 2:29HY 3 1:10.78 2 1:00:53.81 19.7mph 7 1:11.28 3 34:40.04 8:40/M 1:47:53.77
3 34 Amber Schroering Brownsburg IN 561 41 4 9:34.62 2:24HY 1 0:51.75 4 1:05:29.27 18.3mph 3 0:57.22 5 35:46.79 8:57/M 1:52:39.65
4 35 Ginger Aschenbrenner Athens IL 521 42 7 10:04.14 2:31HY 8 1:47.88 3 1:04:42.79 18.5mph 10 1:46.07 4 35:00.51 8:45/M 1:53:21.39
5 41 Lindy Nakao Crawfordsville IN 272 42 3 9:26.37 2:22HY 6 1:37.47 5 1:06:52.02 17.9mph 2 0:55.29 6 38:21.05 9:35/M 1:57:12.20
6 50 Katrina Burris Crawfordsville IN 271 43 11 13:20.32 3:20HY 5 1:30.82 8 1:10:23.15 17.0mph 9 1:36.73 2 34:26.40 8:37/M 2:01:17.42
7 57 Karen Horiszny Indianapolis IN 497 44 1 7:26.99 1:52HY 2 0:53.75 6 1:07:36.09 17.8mph 5 1:04.82 10 47:11.24 11:48/M 2:04:12.89
8 58 Rebecka Howard Greencastle IN 552 44 8 10:08.95 2:32HY 7 1:38.64 9 1:11:54.96 16.7mph 1 0:38.51 8 40:48.90 10:12/M 2:05:09.96
9 59 Heather Hogge Dayton OH 240 43 10 11:54.23 2:59HY 9 2:02.33 7 1:10:06.98 17.1mph 11 2:47.23 9 41:45.57 10:26/M 2:08:36.34
10 62 Amy Dirks Indianapolis IN 232 42 5 9:38.25 2:25HY 11 2:12.84 10 1:15:37.30 15.9mph 8 1:29.96 7 40:41.39 10:10/M 2:09:39.74
11 70 Kimberly McMunn Dayton IN 303 44 2 9:09.28 2:17HY 10 2:12.37 11 1:20:37.06 14.9mph 6 1:07.62 11 55:53.63 13:58/M 2:28:59.96
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 45 Mary Rogers Chatham IL 329 54 1 10:04.73 2:31HY 2 1:30.82 1 1:06:04.40 18.2mph 1 1:04.63 2 41:00.64 10:15/M 1:59:45.22
2 61 Deb Burns Avon IN 220 54 3 11:37.73 2:54HY 1 1:06.39 2 1:08:48.71 17.4mph 2 1:04.80 3 46:27.58 11:37/M 2:09:05.21
3 63 Becky Hunsinger Greencastle IN 558 51 2 10:43.37 2:41HY 3 1:56.02 3 1:29:29.83 13.4mph 3 1:17.43 1 30:50.86 7:43/M 2:14:17.51
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 30 Karin Daun Brownsburg IN 224 59 1 7:43.58 1:56HY 2 2:13.83 1 1:01:18.24 19.6mph 2 1:23.98 1 39:31.47 9:53/M 1:52:11.10
2 60 Laura Blair Danville IN 480 55 2 9:23.67 2:21HY 1 0:54.84 2 1:12:01.58 16.7mph 1 0:58.38 2 45:31.59 11:23/M 2:08:50.06
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Mitchel Jankowski Indianapolis IN 210 30 3 7:33.08 1:53HY 1 0:26.88 1 49:03.09 24.5mph 2 0:34.55 2 25:45.39 6:26/M 1:23:22.99
2 3 Matthew Lord Indianapolis IN 500 42 2 7:29.11 1:52HY 2 0:35.21 2 49:58.18 24.0mph 1 0:32.38 3 27:16.04 6:49/M 1:25:50.92
3 4 Carl Palma Indianapolis IN 584 34 1 7:12.48 1:48HY 3 0:37.10 3 58:46.23 20.4mph 3 0:51.16 1 25:24.49 6:21/M 1:32:51.46
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 56 Dane Market Plainfield IN 379 15 1 5:47.07 1:27HY 1 1:44.73 1 1:19:41.73 15.1mph 1 0:40.86 1 35:59.02 9:00/M 2:03:53.41
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 29 Devon Steinman Brownsburg IN 385 20 1 7:57.13 1:59HY 1 1:22.30 1 1:08:45.11 17.5mph 1 1:04.11 1 32:00.30 8:00/M 1:51:08.95
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 16 Justin Daun Brownsburg IN 225 25 3 8:03.85 2:01HY 3 1:33.77 2 1:03:28.17 18.9mph 1 0:43.98 1 30:12.82 7:33/M 1:44:02.59
2 23 Daniel Rees IN 575 25 2 7:56.66 1:59HY 2 1:31.61 1 1:02:40.11 19.1mph 3 1:24.59 2 34:09.65 8:32/M 1:47:42.62
3 32 Levi McNeely Greenwood IN 297 29 1 7:51.76 1:58HY 1 0:59.09 3 1:05:04.34 18.4mph 2 1:11.03 4 37:20.38 9:20/M 1:52:26.60
4 49 Stephen Lefevers Indianapolis IN 514 26 4 11:35.57 2:54HY 4 2:42.96 4 1:08:21.00 17.6mph 4 1:37.90 3 36:40.19 9:10/M 2:00:57.62
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 5 Justin Burcope Indianapolis IN 341 34 1 7:38.21 1:55HY 1 1:03.70 1 56:26.87 21.3mph 1 0:48.36 1 27:05.23 6:46/M 1:33:02.37
2 28 Kevin Lavery Bargersville IN 205 33 4 8:57.48 2:14HY 2 1:19.51 2 1:02:57.09 19.1mph 4 1:20.97 3 36:02.81 9:01/M 1:50:37.86
3 38 Jaden Brown Indianapolis IN 280 31 2 8:13.03 2:03HY 3 1:53.64 4 1:10:00.02 17.1mph 5 1:46.18 2 33:28.12 8:22/M 1:55:20.99
4 52 Lucas Woody Lafayette IN 241 32 5 12:52.65 3:13HY 4 1:58.15 3 1:09:36.57 17.2mph 3 1:06.64 4 36:43.35 9:11/M 2:02:17.36
5 65 John Henry Mitchell IN 484 30 3 8:50.67 2:13HY 5 3:05.96 5 1:24:43.35 14.2mph 6 2:39.42 5 38:35.16 9:39/M 2:17:54.56
6 72 Aaron Scheibelhut Indianapolis IN 216 34 6 14:06.62 3:32HY 6 5:14.57 6 1:38:29.15 12.2mph 2 0:57.79 6 39:43.20 9:56/M 2:38:31.33
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 9 Burke Snyder Avon IN 472 36 2 9:08.15 2:17HY 1 0:59.26 1 59:14.51 20.3mph 1 0:48.09 1 28:46.41 7:12/M 1:38:56.42
2 25 Anthony Batuello Fishers IN 433 38 3 9:53.65 2:28HY 2 1:02.10 2 1:02:12.05 19.3mph 3 0:57.73 3 33:51.76 8:28/M 1:47:57.29
3 39 Stephen Cantu Avon IN 319 38 4 11:56.25 2:59HY 3 1:03.36 3 1:05:31.96 18.3mph 2 0:57.34 4 36:12.37 9:03/M 1:55:41.28
4 43 Geoff Ziegler Brownsburg IN 252 38 1 9:00.57 2:15HY 4 2:21.61 4 1:12:08.68 16.6mph 4 1:35.78 2 32:58.32 8:15/M 1:58:04.96
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 10 Jason Knight Bloomington IN 551 41 7 9:28.44 2:22HY 5 1:26.71 1 55:00.68 21.8mph 5 1:13.81 2 32:04.05 8:01/M 1:39:13.69
2 12 Mark Levine Greenwood IN 235 43 5 8:54.44 2:14HY 1 0:42.98 2 58:39.79 20.5mph 7 1:17.98 3 33:32.84 8:23/M 1:43:08.03
3 13 Adam Humphrey Brownsburg IN 511 41 3 8:08.92 2:02HY 3 1:17.61 5 1:01:19.11 19.6mph 2 1:08.34 1 31:49.11 7:57/M 1:43:43.09
4 17 Greg Cravens Ingalls IN 471 44 4 8:36.81 2:09HY 2 1:01.63 3 59:03.17 20.3mph 9 1:51.45 4 33:33.96 8:23/M 1:44:07.02
5 19 Glen Dimock Savoy IL 486 41 6 9:13.87 2:18HY 6 1:47.05 4 59:08.76 20.3mph 6 1:17.17 6 34:22.48 8:36/M 1:45:49.33
6 36 Bradley Timmons Greenwood IN 446 43 2 7:59.16 2:00HY 4 1:19.14 6 1:05:56.02 18.2mph 10 2:03.88 7 37:02.88 9:16/M 1:54:21.08
7 47 Greg Lind Idaville IN 528 44 1 7:29.86 1:52HY 10 4:14.54 7 1:13:52.79 16.2mph 1 0:25.72 5 34:21.17 8:35/M 2:00:24.08
8 67 Shane Smith Plainfield IN 411 44 9 12:40.58 3:10HY 9 3:34.26 8 1:20:29.07 14.9mph 8 1:38.76 8 41:16.63 10:19/M 2:19:39.30
9 68 Todd Stout Plainfield IN 418 44 10 14:45.37 3:41HY 8 3:12.14 9 1:23:12.47 14.4mph 4 1:10.49 9 42:14.42 10:34/M 2:24:34.89
10 74 Chris Jones Fishers IN 248 43 8 11:41.39 2:55HY 7 2:05.67 10 1:27:39.25 13.7mph 3 1:09.98 10 1:00:44.66 15:11/M 2:43:20.95
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Mark Susemichel Carmel IN 219 49 3 8:40.98 2:10HY 3 1:18.31 1 55:13.56 21.7mph 3 1:07.28 1 28:57.94 7:14/M 1:35:18.07
2 8 Tony West Brownsburg IN 531 45 4 9:14.31 2:19HY 2 0:59.55 2 56:08.36 21.4mph 1 0:47.33 2 30:08.71 7:32/M 1:37:18.26
3 21 Kyle Beimfohr Avon IN 574 46 1 8:29.99 2:07HY 1 0:54.56 3 1:01:51.85 19.4mph 4 1:09.56 3 33:41.03 8:25/M 1:46:06.99
4 31 Ricky Ferguson Greenwood IN 557 49 2 8:39.54 2:10HY 4 1:33.57 4 1:03:57.15 18.8mph 2 1:03.53 5 37:01.56 9:15/M 1:52:15.35
5 42 Thom Miller Nashville IN 553 49 5 9:26.86 2:22HY 5 2:27.95 5 1:06:32.60 18.0mph 5 1:25.38 6 38:10.05 9:33/M 1:58:02.84
6 51 Jorge Nakao Crawfordsville IN 277 48 6 11:57.46 2:59HY 6 3:30.28 6 1:08:54.96 17.4mph 6 1:26.89 4 35:33.31 8:53/M 2:01:22.90
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 11 Brock Ridgway Avon IN 404 54 1 7:30.18 1:53HY 2 0:57.93 1 56:54.23 21.1mph 2 1:13.51 2 35:26.18 8:52/M 1:42:02.03
2 27 emmanuel merchiers Indianapolis IN 302 51 4 10:42.21 2:41HY 1 0:55.92 2 1:00:08.10 20.0mph 1 0:46.92 3 37:25.45 9:21/M 1:49:58.60
3 44 Brian Biggs Zionsville IN 265 54 5 11:26.90 2:52HY 3 1:46.12 4 1:11:35.36 16.8mph 3 1:15.70 1 32:39.78 8:10/M 1:58:43.86
4 48 George Antal Avon IN 336 53 3 10:04.10 2:31HY 4 3:17.66 3 1:07:59.26 17.7mph 4 1:23.65 4 38:00.94 9:30/M 2:00:45.61
5 64 Larry Moyer 565 51 2 9:19.64 2:20HY 5 4:50.33 5 1:18:33.49 15.3mph 5 2:17.29 5 40:59.18 10:15/M 2:15:59.93
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 20 Todd Williams Florence KY 206 57 3 10:22.85 2:36HY 2 1:49.83 1 58:47.47 20.4mph 1 0:59.03 1 34:06.90 8:32/M 1:46:06.08
2 46 Tom Butler Indianapolis IN 293 57 2 7:57.00 1:59HY 1 1:08.91 2 1:08:31.76 17.5mph 2 1:13.97 2 40:55.58 10:14/M 1:59:47.22
3 53 Jerry Ritchie Indianapolis IN 507 55 1 7:07.01 1:47HY 3 2:00.74 3 1:10:49.47 16.9mph 3 1:18.11 3 41:20.55 10:20/M 2:02:35.88
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 15 William Jankowski DANVILLE IN 583 60 2 8:30.41 2:08HY 2 1:10.15 1 57:05.51 21.0mph 5 1:09.26 3 36:01.71 9:00/M 1:43:57.04
2 18 Erik Tysklind Indianapolis IN 296 63 1 8:10.72 2:03HY 4 1:56.40 2 59:59.57 20.0mph 4 1:08.93 2 33:48.14 8:27/M 1:45:03.76
3 26 David Chase Westfield IN 361 60 4 9:25.95 2:21HY 1 1:09.23 5 1:04:31.15 18.6mph 2 0:44.49 1 32:48.15 8:12/M 1:48:38.97
4 33 Paul Tex Greenwood IN 381 62 3 9:15.08 2:19HY 3 1:38.31 4 1:03:46.51 18.8mph 3 1:08.58 4 36:45.20 9:11/M 1:52:33.68
5 37 James Whalen Carmel IN 450 64 5 11:27.41 2:52HY 5 2:17.70 3 1:01:53.17 19.4mph 1 0:40.01 5 38:14.71 9:34/M 1:54:33.00
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 75 Arthur Garrard Brownsburg IN 401 66 1 18:55.65 4:44HY 1 4:21.24 1 1:29:36.85 13.4mph 1 3:46.65 1 50:27.84 12:37/M 2:47:08.23
 

Long Sprint Team

Top

Female 99 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Teachfromthereidg Indianapolis IN 506 28 2 7:16.13 1:49HY 2 2:12.15 1 1:20:43.25 14.9mph 2 0:46.83 1 30:50.79 7:43/M 2:01:49.15
2 2 I wanna be Jacob Danville IN 540 14 1 6:35.99 1:39HY 1 1:24.89 2 1:46:00.27 11.3mph 1 0:30.74 2 31:07.12 7:47/M 2:25:39.01