Share Your Results

Overall Results

April 28, 2013


Results by ChampionChip 24/7


 

Super Sprint

  ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Randy Murdick 123 45 M 4 3:16.00 21:47/K 0:38.05 1 24:44.50 24.3Mph 0:33.85 2 12:06.80 6:03/M 41:19.20
2 Robert Wieland 103 45 M 1 2:40.05 17:47/K 0:32.65 2 26:01.45 23.1Mph 0:30.50 1 11:41.25 5:51/M 41:25.90
3 Eric Bruce 18 29 M 2 3:02.90 20:13/K 0:42.85 3 28:05.90 21.4Mph 0:26.95 3 13:08.80 6:34/M 45:27.40
4 Jason Stockmann 74 40 M 7 3:44.65 24:53/K 1:36.05 4 31:06.75 19.3Mph 0:21.40 11 17:28.70 8:44/M 54:17.55
5 Travis Davis 22 33 M 6 3:31.85 23:27/K 1:15.25 5 33:16.70 18.0Mph 0:56.95 5 15:40.40 7:50/M 54:41.15
6 Nichole Riley-Gase 62 35 F 11 3:58.35 26:27/K 1:20.45 7 34:36.50 17.3Mph 0:40.60 7 16:03.15 8:02/M 56:39.05
7 Paul Fuligni 29 52 M 13 4:10.25 27:47/K 1:57.10 8 35:06.60 17.1Mph 0:28.30 4 15:30.00 7:45/M 57:12.25
8 Mike Stout JR 76 16 M 5 3:22.70 22:27/K 1:35.65 12 36:59.65 16.2Mph 0:14.75 8 16:05.95 8:03/M 58:18.70
9 Justin Baecht 7 31 M 10 3:56.55 26:13/K 2:36.35 6 33:48.35 17.8Mph 0:23.20 12 17:44.85 8:52/M 58:29.30
10 Timothy Fortune 28 58 M 9 3:47.75 25:13/K 1:34.80 9 35:47.80 16.8Mph 0:48.10 14 18:20.95 9:10/M 1:00:19.40
11 Nathan Wyatt 90 38 M 14 4:10.55 27:47/K 2:41.25 14 37:11.15 16.1Mph 0:51.40 10 16:46.20 8:23/M 1:01:40.55
12 Cheyenne Autry 5 16 F 8 3:47.15 25:13/K 1:55.00 19 40:09.70 14.9Mph 0:35.00 9 16:26.80 8:13/M 1:02:53.65
13 Katy Mattis 47 57 F 19 4:39.75 31:00/K 1:36.40 11 36:42.50 16.3Mph 1:41.00 16 18:58.75 9:29/M 1:03:38.40
14 Kelly Donjon 26 37 F 27 5:07.20 34:07/K 1:24.55 18 38:44.95 15.5Mph 0:30.95 13 18:15.35 9:08/M 1:04:03.00
15 Kirsten Willeford 87 16 F 16 4:11.85 27:53/K 1:39.00 16 37:45.30 15.9Mph 0:24.85 25 20:50.70 10:25/M 1:04:51.70
16 Gina Gansmann 30 41 F 24 4:54.15 32:40/K 1:45.20 15 37:13.70 16.1Mph 1:12.15 23 20:25.00 10:13/M 1:05:30.20
17 Aaron Borrowman 14 20 M 18 4:39.10 31:00/K 2:38.20 21 42:10.35 14.2Mph 0:24.35 6 15:44.90 7:52/M 1:05:36.90
18 Dianna Shank 68 44 F 30 5:51.40 39:00/K 1:57.90 13 37:07.05 16.2Mph 1:22.85 26 20:53.20 10:27/M 1:07:12.40
19 Mary Berk-Mooney 12 48 F 12 3:59.10 26:33/K 2:48.10 10 36:08.50 16.6Mph 1:59.05 31 23:44.10 11:52/M 1:08:38.85
20 Katherine Stieb 121 59 F 25 4:54.55 32:40/K 3:13.80 20 40:26.70 14.8Mph 0:39.55 22 19:35.85 9:48/M 1:08:50.45
21 Bob Sander 63 45 M 26 5:05.60 33:53/K 3:13.20 17 38:21.20 15.6Mph 1:15.00 27 21:48.15 10:54/M 1:09:43.15
22 Stephen Schiber 66 24 M 15 4:10.65 27:47/K 2:15.35 23 44:05.25 13.6Mph 0:56.30 21 19:28.20 9:44/M 1:10:55.75
23 Julia Strom 77 36 F 28 5:20.20 35:33/K 1:20.35 22 43:44.75 13.7Mph 1:19.30 18 19:21.45 9:41/M 1:11:06.05
24 Megan Klenke 43 29 F 21 4:44.40 31:33/K 3:03.55 25 44:28.15 13.5Mph 0:28.05 15 18:40.55 9:20/M 1:11:24.70
25 Debbie Stiles 73 64 F 22 4:52.30 32:27/K 2:11.65 24 44:18.85 13.5Mph 0:26.10 28 21:49.00 10:55/M 1:13:37.90
 
  ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
26 Erin Adam 1 21 F 3 3:06.10 20:40/K 4:58.40 29 49:31.50 12.1Mph 1:14.00 19 19:25.05 9:43/M 1:18:15.05
27 Monica Gillespie 31 46 F 33 6:42.15 44:40/K 3:05.80 26 46:29.00 12.9Mph 1:17.50 30 23:13.95 11:37/M 1:20:48.40
28 Leah Baecht 8 32 F 17 4:25.75 29:27/K 2:43.55 30 51:04.95 11.7Mph 1:12.45 29 22:38.70 11:19/M 1:22:05.40
29 TRICIA ISENSEE 39 38 F 29 5:46.35 38:27/K 4:39.65 27 46:53.50 12.8Mph 2:21.60 32 26:08.15 13:04/M 1:25:49.25
30 Ian Hardin 35 40 M 32 6:18.65 42:00/K 2:32.85 28 49:02.40 12.2Mph 2:43.10 33 28:01.60 14:01/M 1:28:38.60
31 Wyatt Autry 6 9 M 31 5:55.65 39:27/K 4:22.90 31 59:08.55 10.1Mph 0:29.50 24 20:42.55 10:21/M 1:30:39.15
32 Matthew Kessler 41 44 M 20 4:43.90 31:27/K 4:21.60 32 1:01:03.80 9.83Mph 1:30.80 17 19:15.45 9:38/M 1:30:55.55
33 Hazel Kessler 42 10 F 23 4:52.35 32:27/K 4:20.00 33 1:01:05.65 9.82Mph 1:20.80 20 19:26.15 9:43/M 1:31:04.95
 

Long Sprint

  ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Jacob Goldkamp 105 35 M 3 4:59.40 16:37/K 0:33.60 1 49:13.10 24.4mph 0:34.35 3 24:09.50 6:02/M 1:19:29.95
2 Caleb Goldkamp 104 34 M 17 6:12.50 20:40/K 0:23.00 3 50:34.75 23.7mph 0:27.80 1 21:51.90 5:28/M 1:19:29.95
3 Bob Atkins 4 36 M 8 5:35.20 18:37/K 1:00.35 2 50:31.50 23.8mph 0:24.95 6 25:18.85 6:20/M 1:22:50.85
4 Edgar Amezcua 2 34 M 24 6:38.75 22:07/K 1:00.85 4 53:59.30 22.2mph 0:34.35 8 26:28.35 6:37/M 1:28:41.60
5 Carey Weaver 85 54 M 22 6:26.05 21:27/K 0:41.40 5 54:52.80 21.9mph 0:48.80 16 28:45.40 7:11/M 1:31:34.45
6 John Guyer 34 43 M 23 6:38.65 22:07/K 1:44.80 8 56:56.55 21.1mph 1:14.00 5 25:09.85 6:17/M 1:31:43.85
7 Timothy Thompson 80 44 M 13 6:00.85 20:00/K 1:20.95 10 57:55.10 20.7mph 0:39.65 7 26:25.95 6:36/M 1:32:22.50
8 Charlie Blackburn 13 40 M 10 5:40.75 18:53/K 2:05.25 9 57:09.50 21.0mph 0:55.20 9 26:42.60 6:41/M 1:32:33.30
9 Doug Bristow 16 31 M 2 4:56.75 16:27/K 0:36.65 12 58:21.35 20.6mph 0:28.70 15 28:33.75 7:08/M 1:32:57.20
10 Matthew Shearer 69 31 M 16 6:10.10 20:33/K 1:33.10 19 1:01:53.25 19.4mph 0:45.10 2 23:38.75 5:55/M 1:34:00.30
11 Joe Pereyra 56 52 M 6 5:25.75 18:03/K 0:52.45 6 56:40.45 21.2mph 1:04.70 23 30:34.00 7:39/M 1:34:37.35
12 Jack Bourbonnais 15 25 M 9 5:38.00 18:47/K 1:40.45 18 1:01:52.40 19.4mph 1:41.90 4 24:46.55 6:12/M 1:35:39.30
13 Scott Schara 65 34 M 18 6:13.95 20:43/K 1:58.90 13 59:09.45 20.3mph 0:50.25 11 27:27.20 6:52/M 1:35:39.75
14 Jason Cintron 20 32 M 28 6:44.30 22:27/K 2:11.45 7 56:47.25 21.1mph 1:12.80 21 29:48.40 7:27/M 1:36:44.20
15 Elizabeth Vermann 83 24 F 4 5:14.10 17:27/K 0:46.55 17 1:01:46.65 19.4mph 0:46.45 17 29:04.45 7:16/M 1:37:38.20
16 Irwin Tani 79 39 M 14 6:01.75 20:03/K 2:33.80 14 1:00:38.80 19.8mph 1:10.60 13 28:04.50 7:01/M 1:38:29.45
17 Michael Beal 122 25 M 44 7:41.40 25:37/K 0:31.95 15 1:01:02.25 19.7mph 0:51.20 19 29:26.85 7:22/M 1:39:33.65
18 Brett Whitehouse 86 45 M 40 7:07.00 23:43/K 2:32.20 11 58:13.70 20.6mph 1:16.30 24 31:41.00 7:55/M 1:40:50.20
19 Doug Wilson 88 32 M 5 5:20.30 17:47/K 1:42.40 23 1:03:04.35 19.0mph 1:18.10 20 29:32.10 7:23/M 1:40:57.25
20 Ron Walker 84 35 M 43 7:33.15 25:10/K 1:24.20 16 1:01:15.80 19.6mph 0:37.00 25 32:03.95 8:01/M 1:42:54.10
21 Jacqueline Sommer 70 29 F 15 6:05.60 20:17/K 1:35.95 29 1:06:27.00 18.1mph 2:55.60 10 26:45.95 6:41/M 1:43:50.10
22 Jim Donahue 25 51 M 32 6:55.00 23:03/K 1:41.15 25 1:03:23.30 18.9mph 1:10.10 30 32:54.60 8:14/M 1:46:04.15
23 Brant Kraner 101 32 M 11 5:52.90 19:33/K 2:06.80 26 1:03:31.60 18.9mph 0:40.20 31 33:58.65 8:30/M 1:46:10.15
24 Bill Sanders 64 57 M 51 8:43.40 29:03/K 1:53.05 28 1:04:52.20 18.5mph 1:02.00 22 29:58.30 7:30/M 1:46:28.95
25 Michael Ricafort 61 30 M 39 7:06.20 23:40/K 1:21.75 35 1:09:29.40 17.3mph 1:02.15 12 27:46.30 6:57/M 1:46:45.80
 
  ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
26 Frank Pfau 59 47 M 7 5:26.90 18:07/K 3:55.00 30 1:06:56.80 17.9mph 1:46.25 18 29:13.55 7:18/M 1:47:18.50
27 Matt Dunn 27 42 M 31 6:50.50 22:47/K 2:15.35 27 1:04:10.90 18.7mph 1:29.25 29 32:54.55 8:14/M 1:47:40.55
28 Mark Peters 57 38 M 21 6:24.70 21:20/K 1:26.65 31 1:07:20.15 17.8mph 0:53.85 27 32:24.10 8:06/M 1:48:29.45
29 Wade Stewart 71 51 M 48 7:55.25 26:23/K 1:50.30 22 1:02:48.20 19.1mph 1:16.25 35 35:41.35 8:55/M 1:49:31.35
30 John McCracken 48 45 M 37 7:05.70 23:37/K 3:49.25 20 1:02:00.00 19.4mph 1:35.50 43 38:46.00 9:42/M 1:53:16.45
31 Michael Chamberlain Jr 19 24 M 33 6:55.05 23:03/K 2:36.55 38 1:11:09.75 16.9mph 0:30.40 26 32:05.40 8:01/M 1:53:17.15
32 Craig Bakker 9 35 M 41 7:23.00 24:37/K 1:22.25 21 1:02:38.95 19.2mph 0:47.20 52 43:23.65 10:51/M 1:55:35.05
33 William Manard 46 39 M 46 7:46.45 25:53/K 2:43.75 33 1:09:00.80 17.4mph 1:05.60 39 36:51.50 9:13/M 1:57:28.10
34 Dustin Nail 54 39 M 36 7:04.90 23:33/K 1:59.45 42 1:13:03.55 16.4mph 0:33.35 33 34:47.55 8:42/M 1:57:28.80
35 Mike Clousing 21 41 M 53 8:59.95 29:57/K 2:34.90 24 1:03:19.95 19.0mph 1:15.55 50 41:40.85 10:25/M 1:57:51.20
36 Michael Gonski 102 46 M 45 7:42.95 25:40/K 3:13.80 34 1:09:10.90 17.3mph 1:55.30 37 36:19.05 9:05/M 1:58:22.00
37 Nathan Murray 51 32 M 38 7:05.95 23:37/K 0:45.10 46 1:13:49.90 16.3mph 0:54.25 36 36:13.05 9:03/M 1:58:48.25
38 Lisa Stults 78 46 F 47 7:53.45 26:17/K 1:36.20 32 1:07:41.80 17.7mph 1:12.05 47 40:28.70 10:07/M 1:58:52.20
39 Katie Mondy Hughes 49 36 F 35 6:59.15 23:17/K 3:42.85 48 1:14:13.55 16.2mph 1:14.65 32 34:27.35 8:37/M 2:00:37.55
40 Vikas Nahar 53 28 M 20 6:23.05 21:17/K 2:06.40 39 1:11:58.80 16.7mph 1:03.80 45 39:15.15 9:49/M 2:00:47.20
41 Sarah Hogan 37 35 F 19 6:14.85 20:47/K 2:51.85 47 1:14:09.05 16.2mph 2:18.90 34 35:25.75 8:51/M 2:01:00.40
42 Brian Brokaw 17 47 M 27 6:43.30 22:23/K 4:16.40 36 1:10:22.05 17.1mph 2:03.65 41 37:45.15 9:26/M 2:01:10.55
43 Asako Kuboki 44 41 F 34 6:57.15 23:10/K 1:23.00 50 1:19:48.85 15.0mph 0:47.20 28 32:47.55 8:12/M 2:01:43.75
44 Andrew Wittenauer 89 36 M 25 6:39.15 22:10/K 1:59.15 43 1:13:12.85 16.4mph 0:35.85 46 40:07.85 10:02/M 2:02:34.85
45 Matt VanHoosier 81 33 M 12 5:58.95 19:53/K 1:35.25 37 1:11:04.85 16.9mph 1:35.00 51 42:54.75 10:44/M 2:03:08.80
46 Tyson Kanoya 40 41 M 29 6:45.00 22:30/K 2:15.95 45 1:13:25.55 16.3mph 1:45.95 44 39:13.35 9:48/M 2:03:25.80
47 Christin Scott 67 29 F 30 6:50.35 22:47/K 1:07.75 49 1:14:14.75 16.2mph 0:48.00 49 41:15.75 10:19/M 2:04:16.60
48 Mark Zahm 92 43 M 52 8:55.90 29:43/K 2:14.55 44 1:13:21.80 16.4mph 0:38.10 48 40:49.80 10:12/M 2:06:00.15
49 Paul LaBelle 45 41 M 26 6:40.40 22:13/K 2:31.10 40 1:12:25.85 16.6mph 1:21.00 53 44:14.85 11:04/M 2:07:13.20
50 Amy Ogden 55 43 F 49 8:01.45 26:43/K 1:23.75 41 1:13:01.75 16.4mph 0:49.80 54 44:34.20 11:09/M 2:07:50.95
 
  ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
51 Michelle Murray 52 31 F 1 1:11.00 3:57/K 1:35.90 51 1:26:18.85 13.9mph 0:30.60 42 38:28.45 9:37/M 2:08:04.80
52 Travis Redden 60 29 M 50 8:19.70 27:43/K 1:27.30 54 1:31:34.00 13.1mph 1:25.85 14 28:16.65 7:04/M 2:11:03.50
53 Patti Heard 36 41 F 42 7:27.30 24:50/K 2:21.05 53 1:31:02.00 13.2mph 0:34.95 38 36:36.65 9:09/M 2:18:01.95
54 Erin Beishir 11 30 F 54 9:35.50 31:57/K 2:21.35 52 1:29:02.80 13.5mph 0:26.50 40 37:37.30 9:24/M 2:19:03.45
 

Kids Super Sprint

  ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Bryce Atkins 3 9 F 1 1:52.85 62:13/K 1:10.65 1 9:31.75 12.6mph 0:22.70 2 5:27.10 10:54/M 18:25.05
2 Dawson Davis 23 8 M 2 1:57.35 65:00/K 1:33.50 2 11:39.45 10.3mph 0:16.00 3 5:35.50 11:10/M 21:01.80
3 Olivia Peters 58 7 F 3 2:12.90 73:20/K 1:17.95 3 13:10.90 9.11mph 0:27.90 1 4:07.95 8:14/M 21:17.60
4 Logan Wyatt 91 8 M 4 3:25.50 **:53/K 2:00.90 4 16:01.05 7.49mph 0:34.35 4 6:02.15 12:04/M 28:03.95
 

Kids Sprint

  ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Kinsey Stockmann 75 12 F 4 2:01.95 40:20/K 1:15.20 1 17:42.05 13.6mph 0:11.95 2 8:58.35 8:58/M 30:09.50
2 Ryker Grove 32 13 M 1 1:54.10 38:00/K 1:32.65 2 19:32.45 12.3mph 0:14.80 1 7:13.25 7:13/M 30:27.25
3 Justis Davis 141 10 M 3 1:58.75 39:20/K 1:30.45 3 20:28.65 11.7mph 0:31.10 4 10:59.25 10:59/M 35:28.20
4 Logan Huls 38 10 M 5 2:27.25 49:00/K 1:41.50     0.04mph 24:52.00 3 9:57.45 9:57/M 38:58.20
5 Cainan Grove 33 9 M 6 2:40.75 53:20/K 1:27.15 4 25:18.50 9.49mph 0:16.80 5 12:07.60 12:07/M 41:50.80
6 Colleen McCracken 140 11 F 2 1:57.90 39:00/K 1:19.00 5 25:39.35 9.36mph 0:39.35 6 14:48.45 14:48/M 44:24.05
 

Long Sprint Team

  ———— Swim ———— T1 ———— Bike ———— T2 ———— Run ———— Total
Place Name Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Katelyn Marti 106 42 F 1 6:58.65 23:13/K 1:53.25 1 1:10:57.05 16.9mph 0:21.75 1 29:39.70 4:47/M 1:49:50.40