2019 9-11 Memorial 5k Run/Walk for PTSD Age Group Results

Thanks for your Support

2019 911 Memorial 5k Run Walk

Age Group Results

September 11, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


5k Men: 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5k Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zoie Walls 1888 9 29 32:43.79 10:33/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Holly Biggs 1900 26 17 28:20.68 9:08/M
2 Emily Overton 1892 22 26 32:00.92 10:19/M
3 Jennifer Highwood 1896 29 43 38:57.91 12:34/M
4 Katie Wietbrock Indianapolis IN 1845 25 47 39:59.00 12:54/M
5 Elizabeth Coons Beech Grove IN 1814 27 58 46:49.20 15:06/M
6 Kelly Hendricks Indianapolis IN 1838 24 63 50:10.16 16:11/M
7 Alycia Stockdale Saint Clair Shores MI 1834 29 70 52:38.28 16:59/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Proft Shelbyville IN 1856 37 7 25:38.66 8:16/M
2 Lacee Moore Thorntown IN 1878 32 12 26:38.89 8:35/M
3 Mindy Morrow Shelbyville IN 1864 34 23 30:04.06 9:42/M
4 Amanda Strode Indianapolis IN 1885 36 37 36:01.04 11:37/M
5 Lacrisha Clinton Indianapolis IN 1859 32 39 37:28.95 12:05/M
6 Natasha Fogleman 1898 31 46 39:32.87 12:45/M
7 Kirsten Clark Pittsboro IN 1819 38 53 41:56.74 13:32/M
8 Kim Fox Avon IN 1848 34 54 44:19.36 14:18/M
9 Brandi Query Plainfield IN 1831 36 61 48:59.22 15:48/M
10 Katresha Taylor Noblesville IN 1873 38 62 48:59.35 15:48/M
11 Wanda Whitehouse Indianapolis IN 1860 32 65 50:59.74 16:27/M
12 Sarah Hashman 1894 35 67 51:39.45 16:40/M
13 Kate Bordenkecher 1893 35 68 51:40.10 16:40/M
14 Beth Cacciapalle Clinton Township MI 1835 37 71 52:38.30 16:59/M
15 Jennifer Smith Indianapolis IN 1865 39 83 1:03:09.59 20:22/M
16 Christina Owens 1891 36 84 1:03:10.39 20:23/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amber Bollman Indianapolis IN 1879 40 28 32:38.54 10:32/M
2 Kari Pennington Plainfield IN 1882 40 31 32:58.68 10:38/M
3 Melissa Baumann Pittsboro IN 1849 47 40 37:35.30 12:07/M
4 Lisa Laker Indianapolis IN 1861 46 50 41:05.50 13:15/M
5 Kathy French Indianapolis IN 1855 46 51 41:05.62 13:15/M
6 Rebecca Williamson Mooresville IN 1824 41 55 44:35.20 14:23/M
7 Erin Forbush 46062 IN 1874 45 60 48:58.54 15:48/M
8 Andrea Haltom Indianapolis IN 1869 49 66 51:09.36 16:30/M
9 Robin Owen Columbus IN 1863 42 74 56:04.96 18:05/M
10 Heather Derringer Avon IN 1823 40 78 58:19.34 18:49/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Skelton Avon IN 1841 54 41 38:28.93 12:25/M
2 Sabine Coons Beech Grove IN 1812 50 42 38:55.95 12:33/M
3 Paula Smith Speedway IN 1830 57 44 39:00.78 12:35/M
4 Angie Therber Indianapolis IN 1884 53 57 44:45.78 14:26/M
5 Lillian Nitz Plainfield IN 1886 54 59 46:51.45 15:07/M
6 Cynthia McKean Indianapolis IN 1837 50 64 50:11.04 16:11/M
7 Karolyn Peeler INDIANAPOLIS IN 1895 54 72 52:51.79 17:03/M
8 Cherie Fuller Westfield IN 1826 52 75 56:07.75 18:06/M
9 Melinda Fahrenholz Fishers IN 1867 55 76 56:27.40 18:13/M
10 Heather Voorhis Noblesville IN 1839 51 80 59:19.92 19:08/M
11 Deedra Thombleson Martinsville IN 1852 52 81 1:00:14.65 19:26/M
12 Carolyn Coffelt Indianapolis IN 1871 58 82 1:02:34.05 20:11/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sylvia Strom 1897 63 20 29:08.34 9:24/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mitchell Klich Indianapolis IN 1851 24 1 20:13.54 6:31/M
2 Charles Therber Indianapolis IN 1883 24 3 22:43.24 7:20/M
3 Drake Mulcahy Indianapolis IN 1846 25 34 34:47.61 11:13/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Poynter Danville IN 1818 35 8 25:47.36 8:19/M
2 Keith Crick 1899 31 11 26:31.27 8:33/M
3 Nicholas Kohne Franklin IN 1821 33 13 26:39.83 8:36/M
4 Kraig Gallagher Fishers IN 1876 36 14 26:49.55 8:39/M
5 Billy Payne Indianapolis IN 1875 32 16 27:31.41 8:53/M
6 Bill Heldman Greenwood IN 1827 37 18 28:26.09 9:10/M
7 Kyle Gallagher Fishers IN 1877 36 21 29:21.44 9:28/M
8 Keith Fowler Indianapolis IN 1866 36 22 29:37.38 9:33/M
9 James Banks 1901 36 25 30:11.32 9:44/M
10 David Gilliland Carmel IN 1872 35 27 32:22.98 10:26/M
11 Brad Brumm Macomb MI 1836 39 69 52:37.59 16:58/M
12 Ian Godfrey Columbus IN 1820 36 73 56:04.52 18:05/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jay Eiteljorge Fishers IN 1847 45 2 21:32.53 6:57/M
2 Tom Fieffer Chesterton IN 1833 49 5 25:13.66 8:08/M
3 James Proft Shelbyville IN 1857 40 9 25:50.44 8:20/M
4 Donald Pennington Plainfield IN 1880 45 15 27:30.09 8:52/M
5 Jeran King Fishers IN 1854 43 30 32:56.21 10:37/M
6 Bill Williamson Mooresville IN 1825 40 56 44:35.55 14:23/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cary Harnett Indianapolis IN 1842 52 4 24:54.04 8:02/M
2 Todd Bailey Argos IN 1850 51 6 25:27.30 8:13/M
3 Mike Davidson Brownsburg IN 1858 56 10 26:16.05 8:28/M
4 Tom Neal 1889 54 19 29:05.49 9:23/M
5 Greg Paton Westfield IN 1832 57 32 34:19.06 11:04/M
6 Vito Salvato Brighton MI 1844 56 33 34:37.06 11:10/M
7 Bernard Kruse Indianapolis IN 1853 56 35 35:08.64 11:20/M
8 David Cook 1890 57 36 35:53.43 11:35/M
9 Jeffrey Gelwicks Zionsville IN 1862 56 38 36:06.94 11:39/M
10 Buzz Smith Speedway IN 1829 56 45 39:00.82 12:35/M
11 Jeff Flanagan Indianapolis IN 1843 57 52 41:51.59 13:30/M
12 David Fahrenholz Fishers IN 1868 56 77 56:27.56 18:13/M
13 Bret Byerly Noblesville IL 1840 51 79 59:19.56 19:08/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Hoffman Frankton IN 1881 63 24 30:08.74 9:43/M
2 Terrence Fuqua Indianapolis IN 1828 63 48 40:00.16 12:54/M
3 Larry Gogel Bloomington IN 1822 67 49 41:02.24 13:14/M

Upcoming Races