2019 Age Group Results

Thank You for coming out!

2019 Haunted Hustle 5k

Age Group Results

October 19, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Men: Top Finishers 0- 0 2-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0- 0 2-10 11-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Callahan Indianapolis IN 1783 29 6 21:44.05 7:00/M
2 Sophia Swift 1784 21 13 24:47.59 7:59/M
3 Kellie Barr 1777 38 17 26:00.86 8:22/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christa Petzke 3251 25 28:05.28 9:02/M
2 Kitty Radcliff 3290 34 30:09.32 9:42/M
3 Penelope Murray 2903 38 30:50.74 9:56/M
4 Vanetta Keeth 2940 48 33:24.89 10:45/M
5 Molla Bell 2921 49 33:40.46 10:50/M
6 Jennifer Nelson 2923 79 44:12.76 14:14/M
Top

Female 2 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Camryn Lazard 1779 9 26 28:35.42 9:12/M
2 Emilia Terrazas 2089 5 29 29:28.00 9:29/M
3 Sofia Newcom 1701 5 53 34:03.13 10:58/M
4 Paislee Newcom 1702 4 54 34:09.05 11:00/M
5 Violet Snyder 1798 6 69 36:52.23 11:52/M
6 Cara May 2051 8 73 38:48.07 12:29/M
Top

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlin Baldwin 2092 11 37 30:50.56 9:56/M
2 Julia Westermeyer 1781 11 39 30:51.10 9:56/M
3 Charlotte Stonebraker 2068 12 45 33:07.59 10:40/M
4 Katie Carr 2035 18 70 36:57.39 11:54/M
5 Hannah Anderson 2079 19 105 57:22.17 18:28/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Farley 2085 23 43 31:08.92 10:02/M
2 Margaret Guyer Kokomo IN 852 29 52 33:55.65 10:55/M
3 Maggie Carter 1769 29 58 35:21.96 11:23/M
4 Natasha Clements 1502 28 61 36:04.05 11:37/M
5 Eliazabeth van Hoose 2038 28 96 52:43.71 16:58/M
6 Natalie Layfield 2007 24 107 57:53.25 18:38/M
7 Kathryn Ortiz 2031 24 108 57:53.28 18:38/M
8 Anne Sisk 2061 23 114 1:00:16.44 19:24/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Bashenow 2072 30 23 27:12.84 8:46/M
2 Rachel Newcom 1505 35 57 34:35.20 11:08/M
3 Elizabeth Bunton Noblesville IN 1782 37 62 36:04.36 11:37/M
4 Morgan Williams 1785 30 65 36:32.63 11:46/M
5 Drew Blair Fishers IN 1771 36 67 36:46.59 11:50/M
6 Stephanie May 2048 39 74 38:48.45 12:29/M
7 Joni Tuttle 2044 32 75 40:11.43 12:56/M
8 Margie Snyder 1797 37 82 45:57.96 14:48/M
9 Laura Gaston 1504 38 84 46:27.63 14:57/M
10 Kat Livengood 2086 39 88 47:15.54 15:13/M
11 Claressa Basile 1794 39 91 49:13.82 15:51/M
12 Amy Ripley 2060 34 98 55:24.59 17:50/M
13 Laura Courson 2075 39 102 56:32.38 18:12/M
14 Allison Montgomery 2076 38 103 56:34.35 18:13/M
15 Rachel Ramilo 1994 34 106 57:22.62 18:28/M
16 Sophia McCormick 1772 36 111 59:39.70 19:12/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Sayers 2047 49 22 27:01.39 8:42/M
2 Katherine Decker 1723 40 28 29:27.68 9:29/M
3 Keri-Ann Harper 2091 40 56 34:33.27 11:07/M
4 Jennifer Hoffman-Stonebraker 2067 47 59 35:45.34 11:31/M
5 Amy Sundt 1795 46 64 36:12.15 11:39/M
6 Sarah Salmon 2127 42 77 40:33.99 13:03/M
7 Tanya Petties 2093 47 78 42:14.11 13:36/M
8 Raquel Diaz 2078 47 95 51:47.67 16:40/M
DQ Raena Latina Indianapolis IN 1789 48 DQ 6:19.35 2:02/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trudi Sahlhoff 2081 55 20 26:29.39 8:32/M
2 Janet Jessee 2057 59 32 29:53.49 9:37/M
3 Elizabeth Amy Indianapolis IN 2070 57 41 31:03.12 10:00/M
4 Maureen Kilfoil Indianapolis IN 2036 52 47 33:13.49 10:42/M
5 Cheryl Kuzman Indianapolis IN 2084 51 68 36:49.39 11:51/M
6 Sarah Kilfoil Indianapolis IN 2034 51 80 44:27.88 14:19/M
7 Linda van Hoose 2039 57 100 56:30.21 18:11/M
8 Janet Gates 2042 57 109 58:00.31 18:40/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Martha Ruse 2002 67 31 29:42.53 9:34/M
2 Wendy Brown 1775 64 86 46:30.98 14:58/M
3 Carol Vogt 2059 76 90 48:42.16 15:41/M
4 Lori Ripley 1791 62 97 55:23.54 17:50/M
5 Claire Bernardin 1802 69 99 55:52.26 17:59/M
6 Maureen Flinchbaugh 2040 62 110 58:03.63 18:41/M
7 Barb Fuller Indianapolis IN 1773 65 112 59:40.32 19:12/M
8 Kathleen Sisk 2063 64 113 1:00:10.51 19:22/M
DQ Marjorie Gillard 2058 68 DQ 8:09.45 2:38/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jasen Ritter 2145 45 1 16:08.55 5:12/M
2 Scott Meary 2931 2 19:47.99 6:22/M
3 Brayden Harris 2885 14 3 19:49.81 6:23/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Nelson 2922 4 20:08.55 6:29/M
2 John Murray 2894 40 30:51.90 9:56/M
3 Matthew Magdich 2926 60 36:03.43 11:36/M
Top

Male 2 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Garrett May 2050 9 16 25:50.53 8:19/M
2 Zander Oliver 2064 7 93 51:03.31 16:26/M
Top

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Benjamin Tuckis 1788 12 5 20:38.70 6:39/M
2 Bryce Harris 2003 11 8 22:30.47 7:15/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vigneshraj Sekar Babu 1787 29 33 30:02.84 9:40/M
2 Benjamin Williams 2043 27 92 49:20.02 15:53/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adam Shoemaker 2107 34 9 23:10.92 7:28/M
2 Jeremy May 2049 37 11 24:08.51 7:46/M
3 Mark Lantz 1799 30 18 26:14.50 8:27/M
4 Tom Lazard 1778 39 27 28:35.54 9:12/M
5 Andy Schooler 2073 31 35 30:21.85 9:46/M
6 Alex Williams 1786 32 36 30:35.66 9:51/M
7 Korey Clements 1503 32 63 36:09.63 11:38/M
8 Steve Duncan 2077 39 66 36:46.51 11:50/M
9 Jacob Sahlhoff 2080 33 71 37:23.14 12:02/M
10 Tyler Tuttle 2045 31 76 40:11.72 12:56/M
11 Greg Oliver 2066 36 94 51:04.16 16:26/M
12 Mike Courson 2074 39 101 56:30.67 18:11/M
13 Philip Ramilo 1803 35 104 57:17.50 18:26/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Werner 2115 42 7 22:25.21 7:13/M
2 Andrew Janovicz Indianapolis IN 2095 44 15 25:41.99 8:16/M
3 Steve Burns 1800 45 24 28:01.37 9:01/M
4 Joe Basile 1793 47 30 29:28.44 9:29/M
5 Guy Westermeyer 1780 44 44 33:04.75 10:39/M
6 Andrew Baldwin 2090 41 50 33:41.31 10:51/M
7 Aaron Shelby 2033 48 55 34:31.00 11:07/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Richard Radcliff 2052 51 10 24:02.77 7:44/M
2 Steve Longest 2139 58 12 24:20.09 7:50/M
3 Gregg Delong Cicero IN 1796 58 14 24:49.82 8:00/M
4 John Hauschildt 2083 50 19 26:21.62 8:29/M
5 Ken Cutshall 1801 55 21 26:33.67 8:33/M
6 Michael Ross 2071 50 42 31:03.67 10:00/M
7 Jeff Stonebraker 2069 51 46 33:08.42 10:40/M
8 Lane Sahlhoff 2082 57 72 37:23.40 12:02/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Craig Mueller 2037 68 51 33:41.32 10:51/M
2 Mitch Ripley 1792 61 81 45:45.73 14:44/M
3 Dewayne Burkhart 2056 81 83 46:03.19 14:49/M
4 Jeffrey Brown 1776 66 85 46:30.15 14:58/M
5 Ben Gates 2041 62 87 46:57.94 15:07/M
6 Rick Weinheimer Nineveh IN 1790 63 89 47:25.55 15:16/M

Select Your Race.