2019 Hound Hustle Age Group Results

See you all next year!

2019 Hound Hustle

Age Group Results

September 28, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Men: Top Finishers 0-12 13-16 21-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0-12 13-16 17-20 21-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

5K

Top

Female 5k Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sammi Mills 774 25 3 18:52.59 6:05/M
2 Kylie Sabol 794 21 18 24:02.84 7:45/M
3 Sonkser Kaitlyn 840 25 23 25:43.72 8:18/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Brown 718 48 32 27:22.94 8:50/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charly Warthan 818 9 115 53:47.74 17:21/M
2 Norah Styers-Barnett 810 10 117 54:02.07 17:26/M
Top

Female 13 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Felicia Sanders 797 16 72 33:50.14 10:55/M
2 Gillian Styers-Barnett 808 14 118 55:14.73 17:49/M
Top

Female 17 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Williams Marietta 841 18 30 26:33.83 8:34/M
2 Maci Matanich 764 18 33 27:37.39 8:55/M
3 Alejandra Gonzalez 842 18 36 28:08.32 9:05/M
4 Sarah Ritzline 792 20 57 31:33.85 10:11/M
5 Hannah John 846 17 58 31:36.93 10:12/M
6 Michaella Drake 731 19 59 31:42.79 10:14/M
7 Bailey Meyer 770 19 62 32:27.64 10:28/M
8 Lillian Meyer 769 19 63 32:28.38 10:28/M
9 Mary Nahlen 784 20 71 33:37.71 10:51/M
10 Avery Miller 771 20 92 40:23.38 13:02/M
11 Hallie Richards 847 18 95 41:59.87 13:33/M
12 Allison Pena 789 18 96 41:59.98 13:33/M
13 Brooke Ebersole 825 19 100 44:42.29 14:25/M
14 Megan Newton 786 20 107 50:15.17 16:13/M
15 Sophia Sutton 811 20 108 50:16.17 16:13/M
16 Jailyn Jones 756 19 109 50:16.44 16:13/M
Top

Female 21 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Autumn Brittain 717 22 28 26:24.33 8:31/M
2 Claire Gilbert Danville IN 736 22 39 28:19.26 9:08/M
3 Katie Weaver 820 21 46 29:11.11 9:25/M
4 Megan Millikan 772 23 54 30:55.97 9:58/M
5 Ashley Godar 738 22 55 31:00.74 10:00/M
6 Channing Bearhope 710 21 102 46:17.06 14:56/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rochelle Short 804 27 31 27:09.29 8:45/M
2 Lynzi Hanni 742 28 52 30:50.10 9:57/M
3 Kelly Lally 758 29 61 32:13.47 10:24/M
4 Imani Russell 837 25 70 33:32.61 10:49/M
5 Dianna Benjamin 714 29 73 34:42.11 11:12/M
6 Nicole Lane-Mullins 760 29 74 34:47.25 11:13/M
7 Youssra Eldesou Hwaidak 754 25 75 34:53.36 11:15/M
8 Brittany Sicard 843 26 88 39:03.19 12:36/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Whitney Tipton 812 30 48 29:57.45 9:40/M
2 Danielle Buckel 720 32 65 32:33.53 10:30/M
3 Ashlee Vitz 814 34 81 36:46.60 11:52/M
4 Michelle Ferguson 734 32 125 57:11.00 18:27/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lesley Austin 702 36 53 30:50.89 9:57/M
2 Jessica Doan 729 37 66 32:40.58 10:32/M
3 Whitnie Shay Greenwood IN 844 39 85 38:17.58 12:21/M
4 Eileen Misluk 776 39 86 38:30.02 12:25/M
5 Sarah Myles 783 35 119 55:30.53 17:54/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stacy Sanders 795 44 64 32:31.57 10:29/M
2 Sara Schrader Greenwood IN 799 41 84 37:40.43 12:09/M
3 Wendy Warthan 816 40 121 55:36.48 17:56/M
4 Anna Styers-Barnett 809 43 123 56:19.01 18:10/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Sebo 801 48 82 36:51.34 11:53/M
2 Karen Matanich 765 49 87 38:36.37 12:27/M
3 Joyce Paz 787 47 99 44:34.00 14:23/M
4 Julia Yeater 823 49 104 46:36.07 15:02/M
5 Anna Barnett 704 45 122 56:04.13 18:05/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lori Burkmire plainfield IN 721 50 35 28:08.09 9:05/M
2 Kim West 829 54 69 33:31.05 10:49/M
3 Colleen Mackfee 826 51 79 36:26.93 11:45/M
4 Margaret Hoke 747 50 83 37:27.98 12:05/M
5 Marianne Herriford 745 54 90 39:38.36 12:47/M
6 Bethany Baugh 708 53 110 50:35.91 16:19/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eileen Claiborne 834 58 41 28:31.66 9:12/M
2 Laura Dammel 835 57 42 28:32.26 9:12/M
3 Judi Morrisson 780 57 43 28:34.53 9:13/M
4 Janice Schreibman 800 56 112 51:19.04 16:33/M
5 Patricia McKinnon Indianapolis IN 832 58 116 53:50.17 17:22/M
6 Julie Hughes 753 55 124 56:20.76 18:10/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ann Morris Muncie IN 779 61 89 39:23.45 12:42/M
2 wendy hill 746 60 98 42:35.57 13:44/M
3 Janet Shaffer 802 62 113 51:19.23 16:33/M
Top

Male 5k Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyson Wieland 822 25 1 17:06.68 5:31/M
2 Mike Giberti 735 27 2 17:37.52 5:41/M
3 Sean Smith 805 29 4 19:43.00 6:22/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Mink 775 54 8 20:54.69 6:45/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabe Warthan 817 12 38 28:15.43 9:07/M
2 Phoenix Howard 751 8 77 35:36.17 11:29/M
Top

Male 13 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ian Sanders 798 16 60 32:02.85 10:20/M
Top

Male 21 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Dearing 727 24 7 20:46.98 6:42/M
2 Duane Deerwester 728 23 11 21:51.49 7:03/M
3 Will Durchholz 831 22 14 23:10.10 7:28/M
4 Ian Gjertson 737 24 24 25:48.49 8:19/M
5 Ion Sochirca 806 22 29 26:31.35 8:33/M
6 Alec Rohr 793 23 37 28:15.31 9:07/M
7 CJ Blagburn 716 22 114 52:02.78 16:47/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Heber 845 27 12 22:41.35 7:19/M
2 Kevin Bachek 703 28 17 23:51.82 7:42/M
3 Eric Moore 778 26 34 27:46.53 8:57/M
4 Reed McKinney 767 26 49 30:05.48 9:42/M
5 John Costello 725 28 120 55:31.01 17:55/M
6 Andrew Shaw 803 29 126 57:26.93 18:32/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Benjamin Houston 750 30 6 20:34.82 6:38/M
2 Chris Lally 759 31 10 21:06.27 6:48/M
3 John Luckett 762 32 13 23:00.58 7:25/M
4 Drew Stewart 836 30 15 23:41.54 7:38/M
5 Romain Benjamin 713 30 27 26:10.41 8:26/M
6 Joseph Beutel 715 34 50 30:07.99 9:43/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barney Haney 741 38 5 20:20.40 6:34/M
2 Kyle Baker 838 37 47 29:42.84 9:35/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Howard 752 43 19 24:44.95 7:59/M
2 William Belew 712 41 21 24:49.69 8:00/M
3 Jason Warthan 819 41 44 28:53.35 9:19/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Slater 830 49 22 25:07.72 8:06/M
2 Brian Clarke Whiteland IN 722 47 51 30:32.34 9:51/M
3 Jeffrey Mills Williamsport 839 49 80 36:36.70 11:48/M
4 Craig Scarfe 833 48 91 39:59.33 12:54/M
5 JB Brown 719 49 94 41:13.38 13:18/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Locke 761 50 9 20:58.92 6:46/M
2 Steve Herriford 744 54 16 23:49.85 7:41/M
3 Steve Fry 827 54 25 25:50.93 8:20/M
4 Andrew Mills 773 52 26 25:57.60 8:22/M
5 James West 821 54 45 29:03.05 9:22/M
6 Juan Paz 788 54 93 40:34.41 13:05/M
7 James Yeater 824 52 106 48:23.21 15:36/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Bartlett indianapolis IN 707 58 20 24:45.26 7:59/M
2 Burl Bearhope 711 56 103 46:18.86 14:56/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Cochran Mooresville IN 723 60 40 28:23.79 9:09/M
2 Christopher Molloy 777 60 67 32:53.15 10:36/M
3 Thomas Steinmetz 807 61 76 35:06.05 11:19/M
4 Robert Goshert 739 64 97 42:34.74 13:44/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Sanders 796 67 56 31:11.99 10:04/M
2 Steven Koehn 757 67 68 33:04.40 10:40/M
3 Michael Vollmer 815 69 101 44:45.22 14:26/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Tucker 813 73 78 35:38.13 11:30/M
2 Donald Ireland 755 78 105 48:10.17 15:32/M
3 Irvin Edwards 732 72 111 50:59.28 16:27/M

Upcoming Races