2019 IHSAA BD Sectional 18 Overall Results

2019 Ben Davis Sectional 18

Overall Finish List

October 12, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC.
Girls

Boys

Place Name School Bib No Gender Total Time Pace
1 Paul Stamm Cardinal Ritter 8402 M 15:43.69 5:04/M
2 Jesus Garcia Zionsville 8495 M 15:49.19 5:05/M
3 Robert Pratt Zionsville 8503 M 15:53.56 5:07/M
4 Andrew Shellenberger Southport 8481 M 16:01.65 5:09/M
5 Logan Cole Zionsville 8491 M 16:03.44 5:10/M
6 Will Stamm Cardinal Ritter 8403 M 16:05.58 5:11/M
7 Nicholas Frank Southport 8472 M 16:30.59 5:19/M
8 Decatur Dell Zionsville 8493 M 16:39.40 5:22/M
9 Yosef Solomon Ben Davis 8391 M 16:40.47 5:22/M
10 Jack Sampson Zionsville 8504 M 16:42.62 5:23/M
11 Andrew Haggerty Perry Meridian 8450 M 16:43.67 5:23/M
12 Matthew Helton Zionsville 8497 M 16:44.13 5:23/M
13 William Pitts Zionsville 8502 M 16:45.15 5:23/M
14 Zachary Brickler Ben Davis 8380 M 16:47.29 5:24/M
15 Kace Rhoades Ben Davis 8390 M 16:57.27 5:27/M
16 Clayton Reichanadter Covenant Christ 8413 M 17:01.89 5:29/M
17 Eli Bush Cardinal Ritter 8395 M 17:07.35 5:31/M
18 Christopher Hutto Ben Davis 8386 M 17:10.42 5:32/M
19 Lincoln Randle Perry Meridian 8456 M 17:12.93 5:32/M
20 Oswaldo Gil-Ceja Perry Meridian 8449 M 17:13.27 5:32/M
21 Malachi Hampshire Southport 8473 M 17:20.89 5:35/M
22 John Bowling Herron 8432 M 17:21.55 5:35/M
23 Gabriel Trivers Herron 8438 M 17:21.95 5:35/M
24 Edwin Toribio Vicente Ben Davis 8393 M 17:24.71 5:36/M
25 Ernest Momodu Ben Davis 8388 M 17:25.01 5:36/M
26 Jonathan Melendez Southport 8478 M 17:28.86 5:37/M
27 Jackson Meier Southport 8477 M 17:29.00 5:38/M
28 Michael Stinson Decatur Central 8424 M 17:32.32 5:39/M
29 Regan Overman Decatur Central 8421 M 17:32.75 5:39/M
30 Peter Sperry Cardinal Ritter 8401 M 17:33.90 5:39/M
31 Sharmarke Ali Ben Davis 8376 M 17:35.69 5:40/M
32 Nathaniel Wachnicki Decatur Central 8426 M 17:43.23 5:42/M
33 Avry Mason Decatur Central 8420 M 17:47.15 5:43/M
34 Erick Gallardo Cortes Perry Meridian 8448 M 17:47.98 5:43/M
35 Timothy Skaggs Covenant Christ 8415 M 17:49.20 5:44/M
36 Chris Gomez Speedway 8484 M 17:57.29 5:47/M
37 Jack Sells Decatur Central 8422 M 18:01.94 5:48/M
38 Bryan Martinez Southport 8476 M 18:09.03 5:51/M
39 Patton Hickman Herron 8436 M 18:12.14 5:51/M
40 Evan Ferguson Perry Meridian 8447 M 18:20.55 5:54/M
41 Justin Polly Southport 8480 M 18:21.66 5:54/M
42 Riley Devening Decatur Central 8419 M 18:26.90 5:56/M
43 Jakob Gari Herron 8435 M 18:31.14 5:58/M
44 Nicholas Mark Cardinal Ritter 8399 M 18:38.30 6:00/M
45 Luca Arboneaux Perry Meridian 8446 M 18:41.29 6:01/M
46 Evan Williams Decatur Central 8427 M 18:46.43 6:02/M
47 Rudolfo Ponce Indianapolis Sh 8443 M 18:47.43 6:03/M
48 Owen Sulecki Cardinal Ritter 8404 M 18:49.45 6:03/M
49 A.J. Dorton Speedway 8483 M 18:55.75 6:05/M
50 Dean Calhoun Herron 8433 M 18:57.42 6:06/M
51 Zane Berend Herron 8431 M 18:58.51 6:06/M
52 Elijah Webb Perry Meridian 8461 M 19:02.79 6:08/M
53 Elijah Shaw Herron 8437 M 19:09.62 6:10/M
54 Devin Isaac Speedway 8486 M 19:17.57 6:12/M
55 Gabe Eaton Covenant Christ 8408 M 19:21.47 6:14/M
56 Michael Mark Cardinal Ritter 8398 M 19:40.70 6:20/M
57 Nate Sloan Covenant Christ 8416 M 19:51.59 6:23/M
58 Ethan Hunteman Speedway 8485 M 19:58.94 6:26/M
59 Eric Dotson Indianapolis At 8440 M 20:08.73 6:29/M
60 Sam Magnabosco Speedway 8487 M 20:30.41 6:36/M
61 Aaron Spaulding Providence Cris 8469 M 20:37.77 6:38/M
62 Christian Berry Speedway 8482 M 20:40.59 6:39/M
63 Andre Willaims Indianapolis At 8442 M 21:11.22 6:49/M
64 Aaron Manning Covenant Christ 8410 M 21:14.53 6:50/M
65 Dawson Kester Covenant Christ 8409 M 21:17.70 6:51/M
66 Owen Rifkin Int’l School of 8444 M 22:37.18 7:17/M
67 Christopher Mason Providence Cris 8463 M 23:03.95 7:25/M
68 Hongyu Zhang Int’l School of 8445 M 23:13.40 7:28/M
69 Burke Wilhelmus Covenant Christ 8417 M 23:16.32 7:29/M
70 Jihad Rembert Providence Cris 8467 M 23:58.20 7:43/M
71 Aaron Deamus Indianapolis Me 8510 M 24:22.06 7:51/M
72 Thomas Smith Providence Cris 8468 M 25:23.09 8:10/M
73 Richard Smith Indianapolis Me 8514 M 25:24.80 8:11/M
74 Charles Hunter Indianapolis Me 8512 M 25:59.68 8:22/M
75 Isac Montes De Oca Providence Cris 8465 M 26:50.32 8:38/M
76 Antonio Belton Indianapolis Me 8509 M 27:13.19 8:46/M
77 Elkin Ramirez Providence Cris 8466 M 27:43.19 8:55/M
78 Trey Bebley Tindley 8488 M 29:25.73 9:28/M
79 Larenzo Lange Indianapolis At 8441 M 35:23.02 11:23/M
80 Juan Armour Jr. Indianapolis At 8439 M 35:57.09 11:34/M
Top  

Girls

Place Name School Bib No Gender Total Time Pace
1 Katelyn Wasson Zionsville 8375 F 18:21.18 5:54/M
2 Mariah Wehrle Cardinal Ritter 7943 F 18:27.21 5:56/M
3 Anna Settle Zionsville 8374 F 18:29.74 5:57/M
4 Mary Anna Wehrle Cardinal Ritter 7944 F 18:45.41 6:02/M
5 Margaret Allen Zionsville 8197 F 18:49.21 6:03/M
6 Lydia Moore Zionsville 8200 F 18:53.29 6:05/M
7 Grace Gongwer Zionsville 8199 F 19:33.77 6:18/M
8 Adrianna Frederick Southport 8183 F 19:40.12 6:20/M
9 Sarah Petersen Zionsville 8372 F 19:49.96 6:23/M
10 Isabella Brady Zionsville 8198 F 19:51.75 6:23/M
11 Jenna Gruber Cardinal Ritter 7939 F 19:55.16 6:25/M
12 Nicole Manning Southport 8185 F 19:59.40 6:26/M
13 Hannah Wells Cardinal Ritter 7945 F 20:06.54 6:28/M
14 Toren Hartog Ben Davis 7927 F 20:20.73 6:33/M
15 Claire Kaneshiro Int’l School of 7972 F 20:25.91 6:34/M
16 Cecelia Mitchell Southport 8186 F 20:37.35 6:38/M
17 Kayden Casey Southport 7997 F 21:00.84 6:46/M
18 Carley Bond Perry Meridian 7978 F 21:05.45 6:47/M
19 Lauren Mervar Perry Meridian 7987 F 21:11.45 6:49/M
20 AYVA SCHMALZ Decatur Central 7953 F 21:14.68 6:50/M
21 Simone Maxim Herron 7964 F 21:24.10 6:53/M
22 Jazlyn Gallardo Cortez Perry Meridian 7980 F 21:29.77 6:55/M
23 Neva Harke Herron 7961 F 21:32.82 6:56/M
24 Katie Cherry Southport 7999 F 21:33.83 6:56/M
25 Ranyia Grundy Southport 8184 F 21:33.84 6:56/M
26 Amber Judy Ben Davis 7928 F 21:39.65 6:58/M
27 Emma Hendrix Perry Meridian 7983 F 21:59.47 7:05/M
28 Aneicea King Ben Davis 7929 F 22:05.75 7:06/M
29 Andrea Cerda-Duran Southport 7998 F 22:07.71 7:07/M
30 Emmy Michael Perry Meridian 7988 F 22:10.32 7:08/M
31 Megan Hurst Perry Meridian 7985 F 22:47.53 7:20/M
32 Made;ome Wachnicki Decatur Central 7955 F 22:50.14 7:21/M
33 Marion Davis Speedway 8191 F 23:00.88 7:24/M
34 Hazel Fisherkeller Herron 7960 F 23:14.30 7:29/M
35 Alexis Ruiz Ben Davis 7934 F 23:26.54 7:33/M
36 Grace Hunteman Speedway 8194 F 23:30.15 7:34/M
37 Emma Carroll Decatur Central 7946 F 23:32.29 7:34/M
38 McKenzie Sharp Ben Davis 7935 F 23:34.85 7:35/M
39 Haven Papineau Ben Davis 7931 F 23:36.96 7:36/M
40 Yesenia Gonzalez Perry Meridian 7981 F 23:54.39 7:42/M
41 Emma DeVault Speedway 8192 F 24:00.36 7:43/M
42 Naila Gomez-Spears Decatur Central 7948 F 24:00.93 7:43/M
43 Enma Tur Llobell Int’l School of 7975 F 24:33.60 7:54/M
44 Eliana Coleman Ben Davis 7924 F 24:46.08 7:58/M
45 Serena Williams Decatur Central 7957 F 24:54.78 8:01/M
46 Jessica Bontempo Cardinal Ritter 7937 F 25:01.56 8:03/M
47 Lorena Williams Decatur Central 7956 F 25:16.77 8:08/M
48 Lauryn Harcus Cardinal Ritter 7940 F 25:17.52 8:08/M
49 Areli Paz Labastida Decatur Central 7952 F 25:49.36 8:19/M
50 Colleen Marchal Herron 7962 F 26:02.12 8:23/M
51 Juliet Vasey Int’l School of 7976 F 26:11.86 8:26/M
52 Marina Emanuele Herron 7959 F 26:15.50 8:27/M
53 Livia Wininger Herron 7966 F 26:40.21 8:35/M
54 Brooklyn Stewart Covenant 7826 F 26:45.05 8:37/M
55 Kaiah Fenters Speedway 8193 F 26:56.10 8:40/M
56 Gianni Dal Corobbo Speedway 8190 F 26:58.66 8:41/M
57 Brooke Allison Speedway 8187 F 27:14.21 8:46/M
58 Isabella May Int’l School of 7973 F 28:11.81 9:04/M
59 Makalya Mitchell Indianapolis At 7968 F 28:20.41 9:07/M
60 Maria Egenolf Cardinal Ritter 7938 F 28:23.96 9:08/M
61 Lindsey Nickel Int’l School of 7974 F 28:39.79 9:13/M
62 Kiara Williams Indianapolis At 7969 F 29:46.49 9:35/M
63 Mirakle Hansboro Indianapolis At 7967 F 30:15.05 9:44/M
64 Marodejaa Sanders Tindley 8196 F 33:05.78 10:39/M
65 Tingyue Selina Wang Int’l School of 7977 F 36:03.80 11:36/M
66 Ashovonna Craighead Indianapolis Wa 8516 F 44:43.61 14:24/M
67 Laniyah Galss Indianapolis Wa 8517 F 44:43.81 14:24/M

Upcoming Races