2019 IHSAA BD Sectional 18 Team Results

2019 Ben Davis Sectional 18

October 12, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC.

Final Team Results – Boys

Boys

Team – Zionsville

Finish Position – 1

Team Score (places): 28

Team Score (times): 1:21:08.21

Ave Time:16:13.64

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8495 Jesus Garcia 11 2 2 15:49.19 15:49.19 0:05.50
2 8503 Robert Pratt 12 3 5 15:53.56 31:42.75 0:09.87
3 8491 Logan Cole 11 5 10 16:03.44 47:46.19 0:19.75
4 8493 Decatur Dell 10 8 18 16:39.40 1:04:25.59 0:55.71
5 8504 Jack Sampson 12 10 28 16:42.62 1:21:08.21 0:58.93
6 8497 Matthew Helton 9 (12) (40) 16:44.13 1:37:52.34 1:00.44
7 8502 William Pitts 12 (13) (53) 16:45.15 1:54:37.49 1:01.46

Team – Ben Davis

Finish Position – 2

Team Score (places): 80

Team Score (times): 1:25:00.16

Ave Time:17:00.03

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8391 Yosef Solomon 11 9 9 16:40.47 16:40.47 0:56.78
2 8380 Zachary Brickler 12 14 23 16:47.29 33:27.76 1:03.60
3 8390 Kace Rhoades 11 15 38 16:57.27 50:25.03 1:13.58
4 8386 Christopher Hutto 11 18 56 17:10.42 1:07:35.45 1:26.73
5 8393 Edwin Toribio Vicente 12 24 80 17:24.71 1:25:00.16 1:41.02
6 8388 Ernest Momodu 11 (25) (105) 17:25.01 1:42:25.17 1:41.32
7 8376 Sharmarke Ali 10 (31) (136) 17:35.69 2:00:00.86 1:52.00

Team – Southport

Finish Position – 3

Team Score (places): 85

Team Score (times): 1:24:50.99

Ave Time:16:58.20

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8481 Andrew Shellenberger 12 4 4 16:01.65 16:01.65 0:17.96
2 8472 Nicholas Frank 11 7 11 16:30.59 32:32.24 0:46.90
3 8473 Malachi Hampshire 11 21 32 17:20.89 49:53.13 1:37.20
4 8478 Jonathan Melendez 11 26 58 17:28.86 1:07:21.99 1:45.17
5 8477 Jackson Meier 11 27 85 17:29.00 1:24:50.99 1:45.31
6 8476 Bryan Martinez 11 (38) (123) 18:09.03 1:43:00.02 2:25.34
7 8480 Justin Polly 11 (41) (164) 18:21.66 2:01:21.68 2:37.97

Team – Cardinal Ritter

Finish Position – 4

Team Score (places): 98

Team Score (times): 1:25:08.82

Ave Time:17:01.76

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8402 Paul Stamm 11 1 1 15:43.69 15:43.69 0:00.00
2 8403 Will Stamm 11 6 7 16:05.58 31:49.27 0:21.89
3 8395 Eli Bush 12 17 24 17:07.35 48:56.62 1:23.66
4 8401 Peter Sperry 12 30 54 17:33.90 1:06:30.52 1:50.21
5 8399 Nicholas Mark 10 44 98 18:38.30 1:25:08.82 2:54.61
6 8404 Owen Sulecki 9 (47) (145) 18:49.45 1:43:58.27 3:05.76
7 8398 Michael Mark 12 (55) (200) 19:40.70 2:03:38.97 3:57.01

Team – Perry Meridian

Finish Position – 5

Team Score (places): 124

Team Score (times): 1:27:18.40

Ave Time:17:27.68

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8450 Andrew Haggerty 11 11 11 16:43.67 16:43.67 0:59.98
2 8456 Lincoln Randle 12 19 30 17:12.93 33:56.60 1:29.24
3 8449 Oswaldo Gil-Ceja 12 20 50 17:13.27 51:09.87 1:29.58
4 8448 Erick Gallardo Cortes 10 34 84 17:47.98 1:08:57.85 2:04.29
5 8447 Evan Ferguson 12 40 124 18:20.55 1:27:18.40 2:36.86
6 8446 Luca Arboneaux 10 (45) (169) 18:41.29 1:45:59.69 2:57.60
7 8461 Elijah Webb 10 (51) (220) 19:02.79 2:05:02.48 3:19.10

Team – Decatur Central

Finish Position – 6

Team Score (places): 159

Team Score (times): 1:28:37.39

Ave Time:17:43.48

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8424 Michael Stinson 12 28 28 17:32.32 17:32.32 1:48.63
2 8421 Regan Overman 12 29 57 17:32.75 35:05.07 1:49.06
3 8426 Nathaniel Wachnicki 12 32 89 17:43.23 52:48.30 1:59.54
4 8420 Avry Mason 12 33 122 17:47.15 1:10:35.45 2:03.46
5 8422 Jack Sells 12 37 159 18:01.94 1:28:37.39 2:18.25
6 8419 Riley Devening 10 (42) (201) 18:26.90 1:47:04.29 2:43.21
7 8427 Evan Williams 10 (46) (247) 18:46.43 2:05:50.72 3:02.74

Team – Herron

Finish Position – 7

Team Score (places): 176

Team Score (times): 1:30:24.20

Ave Time:18:04.84

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8432 John Bowling 11 22 22 17:21.55 17:21.55 1:37.86
2 8438 Gabriel Trivers 11 23 45 17:21.95 34:43.50 1:38.26
3 8436 Patton Hickman 10 39 84 18:12.14 52:55.64 2:28.45
4 8435 Jakob Gari 11 43 127 18:31.14 1:11:26.78 2:47.45
5 8433 Dean Calhoun 12 49 176 18:57.42 1:30:24.20 3:13.73
6 8431 Zane Berend 10 (50) (226) 18:58.51 1:49:22.71 3:14.82
7 8437 Elijah Shaw 11 (52) (278) 19:09.62 2:08:32.33 3:25.93

Team – Covenant

Finish Position – 8

Team Score (places): 222

Team Score (times): 1:35:18.68

Ave Time:19:03.74

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8413 Clayton Reichanadter 10 16 16 17:01.89 17:01.89 1:18.20
2 8415 Timothy Skaggs 11 35 51 17:49.20 34:51.09 2:05.51
3 8408 Gabe Eaton 9 54 105 19:21.47 54:12.56 3:37.78
4 8416 Nate Sloan 12 56 161 19:51.59 1:14:04.15 4:07.90
5 8410 Aaron Manning 9 61 222 21:14.53 1:35:18.68 5:30.84
6 8409 Dawson Kester 9 (62) (284) 21:17.70 1:56:36.38 5:34.01
7 8417 Burke Wilhelmus 10 (64) (348) 23:16.32 2:19:52.70 7:32.63

Team – Speedway

Finish Position – 9

Team Score (places): 252

Team Score (times): 1:36:39.96

Ave Time:19:19.99

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8484 Chris Gomez 12 36 36 17:57.29 17:57.29 2:13.60
2 8483 A.J. Dorton 10 48 84 18:55.75 36:53.04 3:12.06
3 8486 Devin Isaac 11 53 137 19:17.57 56:10.61 3:33.88
4 8485 Ethan Hunteman 10 57 194 19:58.94 1:16:09.55 4:15.25
5 8487 Sam Magnabosco 11 58 252 20:30.41 1:36:39.96 4:46.72
6 8482 Christian Berry 11 (60) (312) 20:40.59 1:57:20.55 4:56.90

Team – Providence Cristo Rey

Finish Position – 10

Team Score (places): 320

Team Score (times): 1:59:53.33

Ave Time:23:58.67

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8469 Aaron Spaulding 12 59 59 20:37.77 20:37.77 4:54.08
2 8463 Christopher Mason 12 63 122 23:03.95 43:41.72 7:20.26
3 8467 Jihad Rembert 11 65 187 23:58.20 1:07:39.92 8:14.51
4 8468 Thomas Smith 10 66 253 25:23.09 1:33:03.01 9:39.40
5 8465 Isac Montes De Oca 9 67 320 26:50.32 1:59:53.33 11:06.63
6 8466 Elkin Ramirez 12 (68) (388) 27:43.19 2:27:36.52 11:59.50

Team – Indpls Attucks

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8440 Eric Dotson 12 Less Than 5   20:08.73 20:08.73 4:25.04
2 8442 Andre Willaims 11 Less Than 5   21:11.22 41:19.95 5:27.53
3 8441 Larenzo Lange 9 Less Than 5   35:23.02 1:16:42.97 19:39.33
4 8439 Juan Armour Jr. 11 Less Than 5   35:57.09 1:52:40.06 20:13.40

Team – Indpls Metropolitan

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8510 Aaron Deamus 12 Less Than 5   24:22.06 24:22.06 8:38.37
2 8514 Richard Smith 12 Less Than 5   25:24.80 49:46.86 9:41.11
3 8512 Charles Hunter 12 Less Than 5   25:59.68 1:15:46.54 10:15.99
4 8509 Antonio Belton 12 Less Than 5   27:13.19 1:42:59.73 11:29.50

Team – Indpl Shortridge

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8443 Rudolfo Ponce 10 Less Than 5   18:47.43 18:47.43 3:03.74

Team – Int’l School of Indiana

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8444 Owen Rifkin 9 Less Than 5   22:37.18 22:37.18 6:53.49
2 8445 Hongyu Zhang 12 Less Than 5   23:13.40 45:50.58 7:29.71

Team – Tindley

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8488 Trey Bebley 10 Less Than 5   29:25.73 29:25.73 13:42.04

2019 Ben Davis Sectional 18

October 12, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC.

Final Team Results – Girls

Girls

Team – Zionsville

Finish Position – 1

Team Score (places): 22

Team Score (times): 1:34:07.19

Ave Time:18:49.44

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8375 Katelyn Wasson 12 1 1 18:21.18 18:21.18 0:00.00
2 8374 Anna Settle 12 3 4 18:29.74 36:50.92 0:08.56
3 8197 Margaret Allen 12 5 9 18:49.21 55:40.13 0:28.03
4 8200 Lydia Moore 10 6 15 18:53.29 1:14:33.42 0:32.11
5 8199 Grace Gongwer 10 7 22 19:33.77 1:34:07.19 1:12.59
6 8372 Sarah Petersen 12 (9) (31) 19:49.96 1:53:57.15 1:28.78
7 8198 Isabella Brady 11 (10) (41) 19:51.75 2:13:48.90 1:30.57

Team – Cardinal Ritter

Finish Position – 2

Team Score (places): 76

Team Score (times): 1:42:15.88

Ave Time:20:27.18

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7943 Mariah Wehrle 12 2 2 18:27.21 18:27.21 0:06.03
2 7944 Mary Anna Wehrle 12 4 6 18:45.41 37:12.62 0:24.23
3 7939 Jenna Gruber 11 11 17 19:55.16 57:07.78 1:33.98
4 7945 Hannah Wells 11 13 30 20:06.54 1:17:14.32 1:45.36
5 7937 Jessica Bontempo 12 46 76 25:01.56 1:42:15.88 6:40.38
6 7940 Lauryn Harcus 12 (48) (124) 25:17.52 2:07:33.40 6:56.34
7 7938 Maria Egenolf 12 (58) (182) 28:23.96 2:35:57.36 10:02.78

Team – Southport

Finish Position – 3

Team Score (places): 77

Team Score (times): 1:42:51.54

Ave Time:20:34.31

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8183 Adrianna Frederick 12 8 8 19:40.12 19:40.12 1:18.94
2 8185 Nicole Manning 12 12 20 19:59.40 39:39.52 1:38.22
3 8186 Cecelia Mitchell 9 16 36 20:37.35 1:00:16.87 2:16.17
4 7997 Kayden Casey 12 17 53 21:00.84 1:21:17.71 2:39.66
5 7999 Katie Cherry 9 24 77 21:33.83 1:42:51.54 3:12.65
6 8184 Ranyia Grundy 9 (25) (102) 21:33.84 2:04:25.38 3:12.66
7 7998 Andrea Cerda-Duran 9 (29) (131) 22:07.71 2:26:33.09 3:46.53

Team – Perry Meridian

Finish Position – 4

Team Score (places): 116

Team Score (times): 1:47:56.46

Ave Time:21:35.29

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7978 Carley Bond 12 18 18 21:05.45 21:05.45 2:44.27
2 7987 Lauren Mervar 11 19 37 21:11.45 42:16.90 2:50.27
3 7980 Jazlyn Gallardo Cortez 11 22 59 21:29.77 1:03:46.67 3:08.59
4 7983 Emma Hendrix 11 27 86 21:59.47 1:25:46.14 3:38.29
5 7988 Emmy Michael 11 30 116 22:10.32 1:47:56.46 3:49.14
6 7985 Megan Hurst 12 (31) (147) 22:47.53 2:10:43.99 4:26.35
7 7981 Yesenia Gonzalez 11 (40) (187) 23:54.39 2:34:38.38 5:33.21

Team – Ben Davis

Finish Position – 5

Team Score (places): 141

Team Score (times): 1:51:07.52

Ave Time:22:13.50

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7927 Toren Hartog 12 14 14 20:20.73 20:20.73 1:59.55
2 7928 Amber Judy 12 26 40 21:39.65 42:00.38 3:18.47
3 7929 Aneicea King 11 28 68 22:05.75 1:04:06.13 3:44.57
4 7934 Alexis Ruiz 10 35 103 23:26.54 1:27:32.67 5:05.36
5 7935 McKenzie Sharp 12 38 141 23:34.85 1:51:07.52 5:13.67
6 7931 Haven Papineau 9 (39) (180) 23:36.96 2:14:44.48 5:15.78
7 7924 Eliana Coleman 10 (44) (224) 24:46.08 2:39:30.56 6:24.90

Team – Decatur Central

Finish Position – 6

Team Score (places): 176

Team Score (times): 1:56:32.82

Ave Time:23:18.56

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7953 AYVA SCHMALZ 10 20 20 21:14.68 21:14.68 2:53.50
2 7955 Made;ome Wachnicki 11 32 52 22:50.14 44:04.82 4:28.96
3 7946 Emma Carroll 10 37 89 23:32.29 1:07:37.11 5:11.11
4 7948 Naila Gomez-Spears 9 42 131 24:00.93 1:31:38.04 5:39.75
5 7957 Serena Williams 11 45 176 24:54.78 1:56:32.82 6:33.60
6 7956 Lorena Williams 11 (47) (223) 25:16.77 2:21:49.59 6:55.59
7 7952 Areli Paz Labastida 11 (49) (272) 25:49.36 2:47:38.95 7:28.18

Team – Herron

Finish Position – 7

Team Score (places): 180

Team Score (times): 1:58:28.84

Ave Time:23:41.77

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7964 Simone Maxim 9 21 21 21:24.10 21:24.10 3:02.92
2 7961 Neva Harke 10 23 44 21:32.82 42:56.92 3:11.64
3 7960 Hazel Fisherkeller 10 34 78 23:14.30 1:06:11.22 4:53.12
4 7962 Colleen Marchal 11 50 128 26:02.12 1:32:13.34 7:40.94
5 7959 Marina Emanuele 9 52 180 26:15.50 1:58:28.84 7:54.32
6 7966 Livia Wininger 9 (53) (233) 26:40.21 2:25:09.05 8:19.03

Team – Speedway

Finish Position – 8

Team Score (places): 219

Team Score (times): 2:04:26.15

Ave Time:24:53.23

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8191 Marion Davis 9 33 33 23:00.88 23:00.88 4:39.70
2 8194 Grace Hunteman 9 36 69 23:30.15 46:31.03 5:08.97
3 8192 Emma DeVault 11 41 110 24:00.36 1:10:31.39 5:39.18
4 8193 Kaiah Fenters 11 54 164 26:56.10 1:37:27.49 8:34.92
5 8190 Gianni Dal Corobbo 12 55 219 26:58.66 2:04:26.15 8:37.48
6 8187 Brooke Allison 9 (56) (275) 27:14.21 2:31:40.36 8:53.03

Team – Int’l School of Indiana

Finish Position – 9

Team Score (places): 225

Team Score (times): 2:08:02.97

Ave Time:25:36.59

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7972 Claire Kaneshiro 11 15 15 20:25.91 20:25.91 2:04.73
2 7975 Enma Tur Llobell 12 43 58 24:33.60 44:59.51 6:12.42
3 7976 Juliet Vasey 10 51 109 26:11.86 1:11:11.37 7:50.68
4 7973 Isabella May 9 57 166 28:11.81 1:39:23.18 9:50.63
5 7974 Lindsey Nickel 10 59 225 28:39.79 2:08:02.97 10:18.61
6 7977 Tingyue Selina Wang 11 (60) (285) 36:03.80 2:44:06.77 17:42.62

Team – Covenant

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7826 Brooklyn Stewart 10 Less Than 5   26:45.05 26:45.05 8:23.87

Team – Indpls Attucks

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7968 Makalya Mitchell 11 Less Than 5   28:20.41 28:20.41 9:59.23
2 7969 Kiara Williams 9 Less Than 5   29:46.49 58:06.90 11:25.31
3 7967 Mirakle Hansboro 12 Less Than 5   30:15.05 1:28:21.95 11:53.87

Team – Indpls Washington

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8516 Ashovonna Craighead 9 Less Than 5   44:43.61 44:43.61 26:22.43
2 8517 Laniyah Galss 9 Less Than 5   44:43.81 1:29:27.42 26:22.63

Team – Tindley

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 8196 Marodejaa Sanders 9 Less Than 5   33:05.78 33:05.78 14:44.60

Upcoming Races