2019 NW Sub XC Championship Team Results

Good Luck in your Seasons!

2019 NW Sub XC Varsity Meet

September 28, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC

Final Team Results – Boys

Varsity Boys

Team – Zionsville

Finish Position – 1

Team Score (places): 42

Team Score (times): 53:01.66

Ave Time:10:36.33

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7729 John Turnbull   1 1 9:50.53 9:50.53 0:00.00
2 7770 Sam Spees   4 5 10:20.37 20:10.90 0:29.84
3 7730 John Bailey   10 15 10:53.02 31:03.92 1:02.49
4 7769 Dominick Dell   11 26 10:53.10 41:57.02 1:02.57
5 7771 Eli Bineyard   16 42 11:04.64 53:01.66 1:14.11
6 7768 Michael Schilson   (24) (66) 11:25.81 1:04:27.47 1:35.28
7 7772 Gavin Poole   (30) (96) 11:46.54 1:16:14.01 1:56.01

Team – Westfield

Finish Position – 2

Team Score (places): 57

Team Score (times): 54:27.81

Ave Time:10:53.56

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7630 Owen Ferreri   5 5 10:35.12 10:35.12 0:44.59
2 7634 Caleb Haney   9 14 10:50.67 21:25.79 1:00.14
3 7626 Caub Douthit   12 26 10:54.67 32:20.46 1:04.14
4 7644 Jack Loiselle   14 40 10:59.76 43:20.22 1:09.23
5 7631 Noah Flynn   17 57 11:07.59 54:27.81 1:17.06
6 7648 Ian Porter   (20) (77) 11:19.45 1:05:47.26 1:28.92
7 7647 Drew Neely   (33) (110) 11:57.66 1:17:44.92 2:07.13

Team – Avon North

Finish Position – 3

Team Score (places): 68

Team Score (times): 54:39.16

Ave Time:10:55.83

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7418 Samuel Clore   2 2 10:08.71 10:08.71 0:18.18
2 7419 Jack Germani   6 8 10:38.06 20:46.77 0:47.53
3 7421 Nathaniel Wigger   13 21 10:56.35 31:43.12 1:05.82
4 7422 Aiden McCrory   21 42 11:20.53 43:03.65 1:30.00
5 7420 Benton Hunter   26 68 11:35.51 54:39.16 1:44.98
6 7423 Caleb McCrory   (29) (97) 11:43.04 1:06:22.20 1:52.51
7 7424 Jaxon Davis   (41) (138) 12:37.31 1:18:59.51 2:46.78

Team – Brownsburg East

Finish Position – 4

Team Score (places): 70

Team Score (times): 55:03.98

Ave Time:11:00.80

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7527 Ty Hopper   7 7 10:43.61 10:43.61 0:53.08
2 7528 Ian Baker   8 15 10:43.70 21:27.31 0:53.17
3 7531 Brandon Haas   15 30 11:03.06 32:30.37 1:12.53
4 7529 Kyson Neddenriep   18 48 11:12.63 43:43.00 1:22.10
5 7530 Nathan Kendrick   22 70 11:20.98 55:03.98 1:30.45
6 7526 Cayden Reich   (27) (97) 11:38.61 1:06:42.59 1:48.08
7 7525 Tristan Ball   (28) (125) 11:38.75 1:18:21.34 1:48.22

Team – Zionsville West

Finish Position – 5

Team Score (places): 126

Team Score (times): 57:31.26

Ave Time:11:30.25

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7809 Evan Mayo   3 3 10:09.22 10:09.22 0:18.69
2 7812 Jackson Nobbe   23 26 11:24.30 21:33.52 1:33.77
3 7817 Ben Shuster   31 57 11:48.59 33:22.11 1:58.06
4 7798 Tate Beier   34 91 12:04.19 45:26.30 2:13.66
5 7804 Logan Gogis   35 126 12:04.96 57:31.26 2:14.43
6 7816 Tyler Sepanski   (39) (165) 12:22.83 1:09:54.09 2:32.30
7 7803 Robert Fisher   (48) (213) 13:45.10 1:23:39.19 3:54.57

Team – Brownsburg West

Finish Position – 6

Team Score (places): 149

Team Score (times): 59:02.97

Ave Time:11:48.59

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7606 Keegan Katz   19 19 11:15.38 11:15.38 1:24.85
2 7602 Maddox Grant   25 44 11:32.99 22:48.37 1:42.46
3 7619 Carson Willis   32 76 11:51.02 34:39.39 2:00.49
4 7601 Noah Godlevske   36 112 12:08.36 46:47.75 2:17.83
5 7591 Braden Brozak   37 149 12:15.22 59:02.97 2:24.69
6 7618 Luke Williams   (40) (189) 12:26.12 1:11:29.09 2:35.59
7 7613 Cooper Tedford   (45) (234) 13:18.13 1:24:47.22 3:27.60

Team – Avon South

Finish Position – 7

Team Score (places): 213

Team Score (times): 1:05:16.26

Ave Time:13:03.25

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7488 Azahiel Haile   38 38 12:21.44 12:21.44 2:30.91
2 7482 Marshall Carmack   42 80 13:02.92 25:24.36 3:12.39
3 7493 Luke Rioux   43 123 13:10.93 38:35.29 3:20.40
4 7483 Sam Clemens   44 167 13:15.22 51:50.51 3:24.69
5 7487 Gavin Fry   46 213 13:25.75 1:05:16.26 3:35.22
6 7486 Ian Franco   (47) (260) 13:30.61 1:18:46.87 3:40.08
7 7495 Gavin Thornberry   (49) (309) 15:40.42 1:34:27.29 5:49.89

2019 NW Sub XC Varsity Meet

September 28, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC

Final Team Results – Girls

Varsity Girls

Team – Zionsville

Finish Position – 1

Team Score (places): 29

Team Score (times): 59:48.19

Ave Time:11:57.64

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7751 Kinsey Heagy   1 1 11:32.77 11:32.77 0:00.00
2 7753 Maggie Hadley   2 3 11:38.02 23:10.79 0:05.25
3 7752 Maddie Scheitlin   4 7 11:52.05 35:02.84 0:19.28
4 7754 Zoe Steinberg   10 17 12:20.23 47:23.07 0:47.46
5 7755 Margaret Dimmett   12 29 12:25.12 59:48.19 0:52.35
6 7688 Leah Helton   (15) (44) 12:34.90 1:12:23.09 1:02.13
7 7758 Maddison Schmidt   (25) (69) 13:04.63 1:25:27.72 1:31.86

Team – Brownsburg East

Finish Position – 2

Team Score (places): 71

Team Score (times): 1:02:36.43

Ave Time:12:31.29

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7498 Scout Newman   7 7 12:04.82 12:04.82 0:32.05
2 7500 Elise Cougill   11 18 12:20.66 24:25.48 0:47.89
3 7497 Riley Owens   16 34 12:35.48 37:00.96 1:02.71
4 7499 Lauren Turner   18 52 12:41.21 49:42.17 1:08.44
5 7502 Jenna Rademacher   19 71 12:54.26 1:02:36.43 1:21.49
6 7501 Elora Spurgeon   (31) (102) 13:19.78 1:15:56.21 1:47.01
7 7503 Mackenzie Williams   (42) (144) 14:20.20 1:30:16.41 2:47.43

Team – Brownsburg West

Finish Position – 3

Team Score (places): 78

Team Score (times): 1:02:48.91

Ave Time:12:33.78

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7584 Mackenzie Steele   6 6 11:57.74 11:57.74 0:24.97
2 7572 Veda Bragg   8 14 12:11.90 24:09.64 0:39.13
3 7586 Renee Walmoth   14 28 12:30.19 36:39.83 0:57.42
4 7574 Skyler Dickenson   23 51 13:00.67 49:40.50 1:27.90
5 7581 Caitlin Jones   27 78 13:08.41 1:02:48.91 1:35.64
6 7578 Katie Godlevske   (30) (108) 13:12.16 1:16:01.07 1:39.39
7 7577 Maggie Gaughan   (32) (140) 13:29.65 1:29:30.72 1:56.88

Team – Zionsville West

Finish Position – 4

Team Score (places): 91

Team Score (times): 1:03:27.94

Ave Time:12:41.59

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7786 Elaina Herman   3 3 11:43.61 11:43.61 0:10.84
2 7796 Caitlyn Stuff   9 12 12:19.36 24:02.97 0:46.59
3 7785 Lyvia Hall-Feldhaus   17 29 12:38.27 36:41.24 1:05.50
4 7783 Zoe Chappell   28 57 13:08.83 49:50.07 1:36.06
5 7789 Summaya Kaba   34 91 13:37.87 1:03:27.94 2:05.10
6 7793 Anwesha Mishra   (37) (128) 13:51.14 1:17:19.08 2:18.37
7 7794 Chloe Poland   (39) (167) 14:09.85 1:31:28.93 2:37.08

Team – Westfield

Finish Position – 5

Team Score (places): 92

Team Score (times): 1:03:51.34

Ave Time:12:46.27

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7666 Gianna Ferreri   5 5 11:53.75 11:53.75 0:20.98
2 7665 Ellie Fawcett   20 25 12:57.37 24:51.12 1:24.60
3 7672 Rachel Kovacs   21 46 12:57.96 37:49.08 1:25.19
4 7662 Olivia Barnett   22 68 12:59.94 50:49.02 1:27.17
5 7680 Maddie Samreta   24 92 13:02.32 1:03:51.34 1:29.55
6 7684 Elizabeth Smith   (26) (118) 13:06.64 1:16:57.98 1:33.87
7 7683 Mary Kate Sloan   (36) (154) 13:49.59 1:30:47.57 2:16.82

Team – Avon North

Finish Position – 6

Team Score (places): 150

Team Score (times): 1:07:06.52

Ave Time:13:25.30

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7451 Ava Fehr   13 13 12:26.93 12:26.93 0:54.16
2 7452 Mia George   29 42 13:10.41 25:37.34 1:37.64
3 7453 Savannah Hwang   33 75 13:36.10 39:13.44 2:03.33
4 7467 Lylah Farrell   35 110 13:39.78 52:53.22 2:07.01
5 7455 Kate Lynam   40 150 14:13.30 1:07:06.52 2:40.53
6 7454 Isabella Ventura   (44) (194) 14:25.34 1:21:31.86 2:52.57
7 7456 Jennifer Richman   (47) (241) 15:03.48 1:36:35.34 3:30.71

Team – Avon South

Finish Position – 7

Team Score (places): 213

Team Score (times): 1:11:58.77

Ave Time:14:23.75

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7469 Natalie Daley   38 38 14:06.02 14:06.02 2:33.25
2 7478 Erin Taylor   41 79 14:18.06 28:24.08 2:45.29
3 7470 Sophia Fallowfield   43 122 14:22.68 42:46.76 2:49.91
4 7476 Lauren Mosley   45 167 14:26.40 57:13.16 2:53.63
5 7475 Catherine Lynch   46 213 14:45.61 1:11:58.77 3:12.84
6 7479 Haley Uberta   (48) (261) 15:12.58 1:27:11.35 3:39.81
7 7472 Luwam Hailu   (49) (310) 15:16.32 1:42:27.67 3:43.55

2019 NW Sub XC JV Meet

September 28, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC

Final Team Results – Boys

JV Boys

Team – Zionsville

Finish Position – 1

Team Score (places): 31

Team Score (times): 58:16.90

Ave Time:11:39.38

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7698 Owen Haan   2 2 11:28.86 11:28.86 0:00.30
2 7774 Aidan Cope   3 5 11:29.44 22:58.30 0:00.88
3 7773 Mason Nicholson   4 9 11:31.67 34:29.97 0:03.11
4 7775 Jack Petrocelli   10 19 11:52.78 46:22.75 0:24.22
5 7732 Braden Shaw   12 31 11:54.15 58:16.90 0:25.59
6 7700 Soren Johnson   (14) (45) 11:55.82 1:10:12.72 0:27.26
7 7699 William Davidson   (17) (62) 12:02.90 1:22:15.62 0:34.34
8 7733 Owen Brady   More Than 7   12:03.30 1:34:18.92 0:34.74
9 7734 Carter Miller   More Than 7   12:04.51 1:46:23.43 0:35.95
10 7731 Aidan Cole   More Than 7   12:05.00 1:58:28.43 0:36.44
11 7702 Peter Ward   More Than 7   12:11.67 2:10:40.10 0:43.11
12 7701 Carter Cunningham   More Than 7   12:14.79 2:22:54.89 0:46.23
13 7737 Jack Mybeck   More Than 7   12:15.51 2:35:10.40 0:46.95
14 7705 Dane Carr   More Than 7   12:17.59 2:47:27.99 0:49.03
15 7776 Gabriel Weston   More Than 7   12:29.17 2:59:57.16 1:00.61
16 7735 Andrew Ball   More Than 7   12:34.30 3:12:31.46 1:05.74
17 7777 Luke Smith   More Than 7   12:35.71 3:25:07.17 1:07.15
18 7703 Brady Wright   More Than 7   12:37.54 3:37:44.71 1:08.98
19 7704 Ryan Lange   More Than 7   12:44.23 3:50:28.94 1:15.67
20 7712 Lincoln Day   More Than 7   12:45.57 4:03:14.51 1:17.01
21 7739 Bryce Wilson   More Than 7   12:52.97 4:16:07.48 1:24.41
22 7738 Henry Beckman   More Than 7   12:53.21 4:29:00.69 1:24.65
23 7736 William Saxon   More Than 7   12:59.21 4:41:59.90 1:30.65
24 7718 Elijah Weaver   More Than 7   13:03.25 4:55:03.15 1:34.69
25 7778 Grant Gogis   More Than 7   13:04.60 5:08:07.75 1:36.04
26 7741 Thomas Copher   More Than 7   13:06.16 5:21:13.91 1:37.60
27 7746 Samuel Ostrander   More Than 7   13:14.70 5:34:28.61 1:46.14
28 7706 Jacob Jackson   More Than 7   13:16.11 5:47:44.72 1:47.55
29 7749 Tristan Vilavicencio   More Than 7   13:17.13 6:01:01.85 1:48.57
30 7740 Paul Wleklinski   More Than 7   13:18.35 6:14:20.20 1:49.79
31 7707 Sam Tragesser   More Than 7   13:19.11 6:27:39.31 1:50.55
32 7708 Daniel Larson   More Than 7   13:25.97 6:41:05.28 1:57.41
33 7709 Dugan McGough   More Than 7   13:27.83 6:54:33.11 1:59.27
34 7743 Landon Burkholder   More Than 7   13:37.85 7:08:10.96 2:09.29
35 7742 Austin Allen   More Than 7   13:43.32 7:21:54.28 2:14.76
36 7744 Stefan Sasic   More Than 7   13:48.41 7:35:42.69 2:19.85
37 7710 Sam Humphries   More Than 7   14:10.11 7:49:52.80 2:41.55
38 7713 Grady Scheitlin   More Than 7   14:22.33 8:04:15.13 2:53.77
39 7719 William Salapka   More Than 7   14:33.19 8:18:48.32 3:04.63
40 7716 Finn Duffy-Broderick   More Than 7   15:00.27 8:33:48.59 3:31.71
41 7747 Robert Bell   More Than 7   15:11.13 8:48:59.72 3:42.57
42 7779 Nicholas Albrecht   More Than 7   15:11.81 9:04:11.53 3:43.25
43 7781 Owen Davis   More Than 7   15:28.49 9:19:40.02 3:59.93
44 7717 Evan Mair   More Than 7   15:36.24 9:35:16.26 4:07.68
45 7714 Jacob Beardsley   More Than 7   15:39.09 9:50:55.35 4:10.53
46 7715 Adam Handy   More Than 7   15:45.53 10:06:40.88 4:16.97
47 7748 Evan Ackert   More Than 7   16:05.40 10:22:46.28 4:36.84
48 7780 Eric Jaebker   More Than 7   16:11.37 10:38:57.65 4:42.81
49 7711 George Rozzi   More Than 7   16:27.72 10:55:25.37 4:59.16

Team – Westfield

Finish Position – 2

Team Score (places): 34

Team Score (times): 58:22.29

Ave Time:11:40.46

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7639 Landon Jones   1 1 11:28.56 11:28.56 0:00.00
2 7649 Gavin Riley   5 6 11:32.87 23:01.43 0:04.31
3 7659 Paul Williams   6 12 11:34.69 34:36.12 0:06.13
4 7654 Will Snedeker   9 21 11:50.76 46:26.88 0:22.20
5 7646 Owen Mohler   13 34 11:55.41 58:22.29 0:26.85
6 7645 Zach Lunsford   (16) (50) 12:00.77 1:10:23.06 0:32.21
7 7625 Bahar Djour   (19) (69) 12:06.50 1:22:29.56 0:37.94
8 7640 Henry Kirkendall   More Than 7   12:29.77 1:34:59.33 1:01.21
9 7641 James Kovacs   More Than 7   12:50.17 1:47:49.50 1:21.61
10 7642 Chase Kruse   More Than 7   12:51.72 2:00:41.22 1:23.16
11 7650 Drew Schleper   More Than 7   13:02.66 2:13:43.88 1:34.10
12 7635 Sam Harmon   More Than 7   13:02.71 2:26:46.59 1:34.15
13 7628 Spencer Ellis   More Than 7   13:12.02 2:39:58.61 1:43.46
14 7643 Jace Lee   More Than 7   13:23.43 2:53:22.04 1:54.87
15 7652 Jeremy Smits   More Than 7   13:27.11 3:06:49.15 1:58.55
16 7621 Soren Baker   More Than 7   13:29.23 3:20:18.38 2:00.67
17 7657 Drew Taylor   More Than 7   13:50.32 3:34:08.70 2:21.76
18 7632 Kaleb Frazier   More Than 7   14:05.64 3:48:14.34 2:37.08
19 7655 Ben Stark   More Than 7   14:09.33 4:02:23.67 2:40.77
20 7638 Owen Hudson   More Than 7   15:10.28 4:17:33.95 3:41.72
21 7623 George Cummings   More Than 7   15:17.22 4:32:51.17 3:48.66
22 7629 Brody Eureste   More Than 7   15:22.14 4:48:13.31 3:53.58
23 7653 Parker Smoot   More Than 7   15:24.92 5:03:38.23 3:56.36
24 7624 Grady Deenik   More Than 7   15:30.89 5:19:09.12 4:02.33
25 7627 Christopher Eblen   More Than 7   16:17.14 5:35:26.26 4:48.58
26 7636 Cole Herring   More Than 7   16:38.19 5:52:04.45 5:09.63
27 7651 Ryan Shanks   More Than 7   17:03.25 6:09:07.70 5:34.69
28 7658 Porter Temples   More Than 7   17:15.27 6:26:22.97 5:46.71

Team – Brownsburg East

Finish Position – 3

Team Score (places): 64

Team Score (times): 59:32.65

Ave Time:11:54.53

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7532 Kellan Harless   7 7 11:36.19 11:36.19 0:07.63
2 7533 Josh Waggoner   8 15 11:37.42 23:13.61 0:08.86
3 7535 Eli Balbach   11 26 11:53.00 35:06.61 0:24.44
4 7538 Yves Guelce   18 44 12:05.25 47:11.86 0:36.69
5 7537 Stone Hopper   20 64 12:20.79 59:32.65 0:52.23
6 7536 Landry Jackowski   (21) (85) 12:21.26 1:11:53.91 0:52.70
7 7543 Sherjeel Khan   (22) (107) 12:21.66 1:24:15.57 0:53.10
8 7541 Aaron Ferkowicz   More Than 7   12:30.23 1:36:45.80 1:01.67
9 7539 Will Moser   More Than 7   12:30.90 1:49:16.70 1:02.34
10 7551 Trey Chin   More Than 7   12:36.28 2:01:52.98 1:07.72
11 7546 Paul Cormany   More Than 7   12:46.89 2:14:39.87 1:18.33
12 7540 Jon Rademacher   More Than 7   12:59.60 2:27:39.47 1:31.04
13 7549 Carter Reeves   More Than 7   13:04.91 2:40:44.38 1:36.35
14 7544 Tyler Kerzee   More Than 7   13:10.21 2:53:54.59 1:41.65
15 7547 Hayden Green   More Than 7   13:14.59 3:07:09.18 1:46.03
16 7548 Cade Copeland   More Than 7   13:17.10 3:20:26.28 1:48.54
17 7552 Brayden Thompson   More Than 7   13:17.52 3:33:43.80 1:48.96
18 7550 Clayton Kaneversky   More Than 7   13:17.94 3:47:01.74 1:49.38
19 7556 Jackson Hall   More Than 7   13:33.76 4:00:35.50 2:05.20
20 7568 Sudharshan Srinitvsan   More Than 7   13:45.75 4:14:21.25 2:17.19
21 7553 Corey King   More Than 7   13:55.27 4:28:16.52 2:26.71
22 7559 Anthony Bonilla   More Than 7   14:46.83 4:43:03.35 3:18.27
23 7560 Spencer Galyen   More Than 7   15:02.14 4:58:05.49 3:33.58
24 7562 John Thorne   More Than 7   15:24.81 5:13:30.30 3:56.25
25 7558 Binyam Hopper   More Than 7   15:27.26 5:28:57.56 3:58.70
26 7557 Griffin Komacko   More Than 7   15:29.85 5:44:27.41 4:01.29
27 7561 Rylan Knouse   More Than 7   15:34.73 6:00:02.14 4:06.17
28 7554 Keegan Bowling   More Than 7   15:39.52 6:15:41.66 4:10.96
29 7555 Jack McDivitt   More Than 7   15:48.90 6:31:30.56 4:20.34
30 7563 Gavin Davies   More Than 7   16:25.15 6:47:55.71 4:56.59
31 7565 Sawyer Leming   More Than 7   16:56.62 7:04:52.33 5:28.06
32 7566 Owen Colley   More Than 7   18:42.14 7:23:34.47 7:13.58
33 7825 Holden Simpson   More Than 7   21:02.30 7:44:36.77 9:33.74
34 7567 Dane Jones   More Than 7   21:34.74 8:06:11.51 10:06.18

Team – Brownsburg West

Finish Position – 4

Team Score (places): 126

Team Score (times): 1:02:56.55

Ave Time:12:35.31

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7604 Ethan Hart   15 15 11:58.62 11:58.62 0:30.06
2 7589 Jacob Bergman   23 38 12:22.59 24:21.21 0:54.03
3 7599 Evan Firestine   27 65 12:33.41 36:54.62 1:04.85
4 7616 Brody Wells   28 93 12:48.81 49:43.43 1:20.25
5 7615 Braden Thompson   33 126 13:13.12 1:02:56.55 1:44.56
6 7607 Andrew Klink   (34) (160) 13:15.93 1:16:12.48 1:47.37
7 7595 Logan Copley   (39) (199) 13:23.24 1:29:35.72 1:54.68
8 7612 Cade Showalter   More Than 7   13:35.71 1:43:11.43 2:07.15
9 7609 Dylan Sessoms   More Than 7   14:17.94 1:57:29.37 2:49.38
10 7600 Brody Gipson   More Than 7   14:54.55 2:12:23.92 3:25.99
11 7597 Jadon Day   More Than 7   15:00.80 2:27:24.72 3:32.24
12 7608 Chase LeFever   More Than 7   15:20.38 2:42:45.10 3:51.82
13 7620 Aaron Welch   More Than 7   15:24.46 2:58:09.56 3:55.90
14 7592 Camden Brozak   More Than 7   15:38.38 3:13:47.94 4:09.82
15 7596 Noah Cupp   More Than 7   15:55.00 3:29:42.94 4:26.44
16 7610 Max Shields   More Than 7   15:57.99 3:45:40.93 4:29.43
17 7611 Josiah Short   More Than 7   16:10.10 4:01:51.03 4:41.54
18 7590 Mason Brooks   More Than 7   16:14.82 4:18:05.85 4:46.26
19 7598 Peyton Ellis   More Than 7   16:53.55 4:34:59.40 5:24.99
20 7603 Chase Hall   More Than 7   17:35.54 4:52:34.94 6:06.98
21 7594 Levi Collins   More Than 7   17:52.45 5:10:27.39 6:23.89

Team – Avon North

Finish Position – 5

Team Score (places): 139

Team Score (times): 1:04:03.14

Ave Time:12:48.63

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7426 Cortlund Haney   24 24 12:23.59 12:23.59 0:55.03
2 7429 Aedyn Hawkins   25 49 12:28.31 24:51.90 0:59.75
3 7425 Derek Schrum   29 78 12:58.17 37:50.07 1:29.61
4 7433 Chase Childress   30 108 13:06.47 50:56.54 1:37.91
5 7431 Richard Arzate   31 139 13:06.60 1:04:03.14 1:38.04
6 7427 Kai Sheley   (35) (174) 13:16.04 1:17:19.18 1:47.48
7 7432 Joel Beeler   (36) (210) 13:19.62 1:30:38.80 1:51.06
8 7435 Kidus Leben   More Than 7   13:47.15 1:44:25.95 2:18.59
9 7436 Maxwill Dunn   More Than 7   13:47.82 1:58:13.77 2:19.26
10 7428 Joaquin Adair   More Than 7   14:01.02 2:12:14.79 2:32.46
11 7437 Logan Hamalak   More Than 7   14:12.68 2:26:27.47 2:44.12
12 7440 Aidan Hatfield   More Than 7   14:15.65 2:40:43.12 2:47.09
13 7434 Michael Akita-Cole   More Than 7   14:16.10 2:54:59.22 2:47.54
14 7438 Evan VerWayne   More Than 7   14:35.62 3:09:34.84 3:07.06
15 7439 Cooper Fulayter   More Than 7   14:56.46 3:24:31.30 3:27.90
16 7443 Wyatt Gamble   More Than 7   15:03.12 3:39:34.42 3:34.56
17 7441 Gavin Pritchard-Poteet   More Than 7   15:15.29 3:54:49.71 3:46.73
18 7445 Zaavan Monroe   More Than 7   15:34.84 4:10:24.55 4:06.28
19 7442 Zain Baig   More Than 7   15:46.08 4:26:10.63 4:17.52
20 7446 Ahren Murray   More Than 7   15:56.16 4:42:06.79 4:27.60
21 7444 Jeremy Dawes   More Than 7   16:35.55 4:58:42.34 5:06.99
22 7447 Gunnar Nierzwicki   More Than 7   18:38.41 5:17:20.75 7:09.85
23 7449 Noah Hefner   More Than 7   20:37.71 5:37:58.46 9:09.15
24 7448 Emmanuel Akita-Cole   More Than 7   27:11.03 6:05:09.49 15:42.47

Team – Zionsville West

Finish Position – 6

Team Score (places): 173

Team Score (times): 1:05:59.19

Ave Time:13:11.84

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7818 Cooper Siegler   26 26 12:32.06 12:32.06 1:03.50
2 7813 Grant Poehlein   32 58 13:06.64 25:38.70 1:38.08
3 7805 Jack Hargreaves   37 95 13:19.64 38:58.34 1:51.08
4 7807 Prab Jayachandran   38 133 13:20.97 52:19.31 1:52.41
5 7811 Akshansh Nandan   40 173 13:39.88 1:05:59.19 2:11.32
6 7800 Noah Berg   (41) (214) 13:47.48 1:19:46.67 2:18.92
7 7820 Camden Stockwell   (42) (256) 13:48.78 1:33:35.45 2:20.22
8 7806 Joseph Janicek   More Than 7   13:58.75 1:47:34.20 2:30.19
9 7808 Brody Kladis   More Than 7   14:02.88 2:01:37.08 2:34.32
10 7814 Andrew Schonlau   More Than 7   14:08.31 2:15:45.39 2:39.75
11 7810 David Mingus   More Than 7   14:09.22 2:29:54.61 2:40.66
12 7822 Blaine Towns   More Than 7   14:48.49 2:44:43.10 3:19.93
13 7821 Mika Tomandl   More Than 7   15:04.04 2:59:47.14 3:35.48
14 7801 Gabe Campbell   More Than 7   16:02.05 3:15:49.19 4:33.49
15 7799 Sawyer Berendes   More Than 7   16:04.05 3:31:53.24 4:35.49
16 7797 William Alexander   More Than 7   16:04.35 3:47:57.59 4:35.79
17 7823 Hayden Vergara   More Than 7   16:14.09 4:04:11.68 4:45.53
18 7802 Gavin Campbell   More Than 7   17:06.56 4:21:18.24 5:38.00

Team – Avon South

Finish Position – 7

Team Score (places): 225

Team Score (times): 1:19:49.72

Ave Time:15:57.94

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7485 Edgar Flores   43 43 14:54.71 14:54.71 3:26.15
2 7489 Elliott Hershey   44 87 14:59.27 29:53.98 3:30.71
3 7496 Jake Wyen   45 132 15:52.99 45:46.97 4:24.43
4 7491 Gavin Oliver-Raikes   46 178 16:47.28 1:02:34.25 5:18.72
5 7492 Owen Porter   47 225 17:15.47 1:19:49.72 5:46.91
6 7494 Gavin Singer   (48) (273) 19:04.55 1:38:54.27 7:35.99
7 7484 Sam Eszenyi   (49) (322) 19:26.10 1:58:20.37 7:57.54

2019 NW Sub XC JV Meet

September 28, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC

Final Team Results – Girls

JV Girls

Team – Zionsville

Finish Position – 1

Team Score (places): 15

Team Score (times): 1:03:37.20

Ave Time:12:43.44

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7720 Abigail Altman   1 1 12:26.17 12:26.17 0:00.00
2 7757 Audrey Magnusen   2 3 12:37.15 25:03.32 0:10.98
3 7721 Ashley Naaman   3 6 12:48.37 37:51.69 0:22.20
4 7723 Kelley Trowbridge   4 10 12:52.54 50:44.23 0:26.37
5 7722 Alexandra Gallagher   5 15 12:52.97 1:03:37.20 0:26.80
6 7689 Kailyn Murhpy   (7) (22) 12:59.73 1:16:36.93 0:33.56
7 7690 Sara Bostwick   (8) (30) 13:08.79 1:29:45.72 0:42.62
8 7760 Rebeca Rockwell   More Than 7   13:13.18 1:42:58.90 0:47.01
9 7727 Mary Stone   More Than 7   13:30.05 1:56:28.95 1:03.88
10 7762 Arden Kong   More Than 7   13:30.10 2:09:59.05 1:03.93
11 7761 Lauren Carr   More Than 7   13:30.91 2:23:29.96 1:04.74
12 7724 Kate Bowen   More Than 7   13:45.10 2:37:15.06 1:18.93
13 7759 Sophie Larsen   More Than 7   13:46.41 2:51:01.47 1:20.24
14 7725 Johana Coons   More Than 7   13:47.82 3:04:49.29 1:21.65
15 7726 Carolyn Williams   More Than 7   13:52.22 3:18:41.51 1:26.05
16 7763 Claire McAbee   More Than 7   14:15.06 3:32:56.57 1:48.89
17 7764 Anna Walpole   More Than 7   14:21.67 3:47:18.24 1:55.50
18 7765 Brooke Karesh   More Than 7   14:22.67 4:01:40.91 1:56.50
19 7766 Ayla Gomez   More Than 7   14:23.75 4:16:04.66 1:57.58
20 7691 Arushi Singal   More Than 7   15:03.37 4:31:08.03 2:37.20
21 7693 Josie Imes   More Than 7   15:09.89 4:46:17.92 2:43.72
22 7692 Laila Jackson   More Than 7   15:11.99 5:01:29.91 2:45.82
23 7767 Emily Pickering   More Than 7   15:23.87 5:16:53.78 2:57.70
24 7728 Clara Koons   More Than 7   15:27.24 5:32:21.02 3:01.07
25 7694 Paige Karesh   More Than 7   15:55.64 5:48:16.66 3:29.47
26 7695 Olivia Chadwick   More Than 7   18:02.75 6:06:19.41 5:36.58
27 7696 Isabella Goss   More Than 7   18:53.45 6:25:12.86 6:27.28
28 7697 Aniya Duffy-Broderick   More Than 7   23:28.86 6:48:41.72 11:02.69

Team – Westfield

Finish Position – 2

Team Score (places): 65

Team Score (times): 1:08:56.39

Ave Time:13:47.28

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7661 Lina Abriani   6 6 12:56.40 12:56.40 0:30.23
2 7668 Camryn Herring   9 15 13:26.70 26:23.10 1:00.53
3 7667 Adria Fields   12 27 13:49.04 40:12.14 1:22.87
4 7670 Ellie Hoffman   15 42 14:07.19 54:19.33 1:41.02
5 7671 Clara Isaacs   23 65 14:37.06 1:08:56.39 2:10.89
6 7681 Alana Shank   (24) (89) 14:38.59 1:23:34.98 2:12.42
7 7682 Alise Shank   (27) (116) 14:58.45 1:38:33.43 2:32.28
8 7663 Delaney Curtis   More Than 7   15:07.13 1:53:40.56 2:40.96
9 7664 Morgan Deenik   More Than 7   15:34.35 2:09:14.91 3:08.18
10 7685 Gabby Smith   More Than 7   15:40.56 2:24:55.47 3:14.39
11 7675 Courtney Lowes   More Than 7   15:43.02 2:40:38.49 3:16.85
12 7686 Zoe Strahl   More Than 7   15:43.30 2:56:21.79 3:17.13
13 7676 Izzy McCulloch   More Than 7   15:51.86 3:12:13.65 3:25.69
14 7678 Hannah Mueller   More Than 7   15:52.00 3:28:05.65 3:25.83
15 7669 Parker Hiple   More Than 7   15:52.87 3:43:58.52 3:26.70
16 7673 Addison Laub   More Than 7   16:15.71 4:00:14.23 3:49.54
17 7687 Mikaya White   More Than 7   16:22.42 4:16:36.65 3:56.25
18 7679 Kiera Rantanen   More Than 7   17:06.38 4:33:43.03 4:40.21
19 7674 Layla Lewis   More Than 7   18:33.13 4:52:16.16 6:06.96
20 7677 Olivia Mann   More Than 7   18:41.59 5:10:57.75 6:15.42

Team – Brownsburg East

Finish Position – 3

Team Score (places): 81

Team Score (times): 1:10:52.31

Ave Time:14:10.46

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7504 Macy Laycock   11 11 13:41.49 13:41.49 1:15.32
2 7508 Rayne Barill   16 27 14:09.51 27:51.00 1:43.34
3 7510 Olivia Moore   17 44 14:16.27 42:07.27 1:50.10
4 7507 Katie Johnson   18 62 14:22.49 56:29.76 1:56.32
5 7509 Natalie Heldman   19 81 14:22.55 1:10:52.31 1:56.38
6 7512 Audrey Maners   (20) (101) 14:23.46 1:25:15.77 1:57.29
7 7505 Kathrine Maners   (26) (127) 14:55.29 1:40:11.06 2:29.12
8 7513 Sophia Lone   More Than 7   15:05.20 1:55:16.26 2:39.03
9 7516 Katie Hartley   More Than 7   15:07.10 2:10:23.36 2:40.93
10 7515 Kiersten Dunlop   More Than 7   15:10.32 2:25:33.68 2:44.15
11 7517 Reese Colley   More Than 7   15:26.64 2:41:00.32 3:00.47
12 7519 Olivia Rozhon   More Than 7   15:28.03 2:56:28.35 3:01.86
13 7518 Megan Elliott   More Than 7   15:45.45 3:12:13.80 3:19.28
14 7523 Leia Turner   More Than 7   16:03.29 3:28:17.09 3:37.12
15 7522 Mary Welde   More Than 7   16:12.61 3:44:29.70 3:46.44
16 7520 Cassidy Wiseman   More Than 7   17:18.21 4:01:47.91 4:52.04
17 7524 Ella Crane   More Than 7   17:27.93 4:19:15.84 5:01.76
18 7514 Allison Wheeler   More Than 7   17:44.55 4:37:00.39 5:18.38
19 7521 Lilly Coffey   More Than 7   19:01.36 4:56:01.75 6:35.19

Team – Brownsburg West

Finish Position – 4

Team Score (places): 87

Team Score (times): 1:11:00.29

Ave Time:14:12.06

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7587 Brenna Walters   10 10 13:35.64 13:35.64 1:09.47
2 7571 Sofia Bragg   13 23 13:50.95 27:26.59 1:24.78
3 7569 Abigail Bard   14 37 14:00.92 41:27.51 1:34.75
4 7570 Carly Boone   22 59 14:33.14 56:00.65 2:06.97
5 7583 Isabel Sears   28 87 14:59.64 1:11:00.29 2:33.47
6 7573 Hailee Copley   (30) (117) 15:36.34 1:26:36.63 3:10.17
7 7579 Isabel Goff   (36) (153) 16:07.12 1:42:43.75 3:40.95
8 7576 Caroline Fields   More Than 7   16:10.98 1:58:54.73 3:44.81
9 7588 Elizabeth Westenhofer   More Than 7   17:59.52 2:16:54.25 5:33.35
10 7585 Nadia Thomas   More Than 7   18:54.91 2:35:49.16 6:28.74
11 7582 Nia Pulliam   More Than 7   19:07.24 2:54:56.40 6:41.07
12 7580 Mariam Jalloh   More Than 7   21:55.84 3:16:52.24 9:29.67

Team – Avon North

Finish Position – 5

Team Score (places): 168

Team Score (times): 1:20:36.58

Ave Time:16:07.32

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7457 Kaia Chatterton   21 21 14:29.77 14:29.77 2:03.60
2 7458 Savannah France   25 46 14:49.67 29:19.44 2:23.50
3 7459 Janis McFall-Parman   39 85 16:51.60 46:11.04 4:25.43
4 7460 Sara Sinclair   41 126 17:10.42 1:03:21.46 4:44.25
5 7461 Kloe Johnson   42 168 17:15.12 1:20:36.58 4:48.95
6 7462 Taya Zeller   (43) (211) 17:34.82 1:38:11.40 5:08.65
7 7463 Vanessa Louie   (44) (255) 17:35.80 1:55:47.20 5:09.63
8 7464 Mackenzie Morgan   More Than 7   18:58.61 2:14:45.81 6:32.44
9 7466 Madalyn McCleary   More Than 7   19:19.19 2:34:05.00 6:53.02
10 7465 Perla Tecan Cruz   More Than 7   19:25.06 2:53:30.06 6:58.89

Team – Zionsville West

Finish Position – 6

Team Score (places): 176

Team Score (times): 1:20:51.27

Ave Time:16:10.25

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7790 Brielle Leciejewski   29 29 15:24.41 15:24.41 2:58.24
2 7782 Lexi Bengs   32 61 15:41.38 31:05.79 3:15.21
3 7784 Chase Chappo   33 94 15:43.24 46:49.03 3:17.07
4 7788 Lilly Jarrard   37 131 16:17.41 1:03:06.44 3:51.24
5 7795 Abigail Rozelle   45 176 17:44.83 1:20:51.27 5:18.66

Team – Avon South

Finish Position – 7

Team Score (places): 178

Team Score (times): 1:21:02.86

Ave Time:16:12.57

Pos Bib No Name   O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 7471 Kyla French   31 31 15:37.20 15:37.20 3:11.03
2 7481 Alexis Yurk   34 65 15:49.04 31:26.24 3:22.87
3 7477 Katie Reeder   35 100 15:50.98 47:17.22 3:24.81
4 7468 Simone Bender   38 138 16:39.40 1:03:56.62 4:13.23
5 7473 Madalynn Jones   40 178 17:06.24 1:21:02.86 4:40.07

Upcoming Races