2019 Peace Run Age Group Results

See you all next year!

2019 CFI School 27 Peace Run

Age Group Results

October 05, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC.


Men: Top Finishers 0- 9 10-13 20-29 30-45 46-65
Women: Top Finishers 0- 9 10-13 14-19 20-29 30-45 46-65

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nichole Elff Avon IN 3427 37 3 21:38.73 6:59/M
2 Jessica Wegg Indianapolis IN 3426 36 7 23:27.16 7:34/M
3 Addison Hasenour Indianapolis IN 3381 12 9 23:56.67 7:43/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adriannne Allen 3461 28 27:35.84 8:54/M
2 Lydia Feeney 3303 48 32:31.67 10:29/M
3 Claire Hoover 3397 9 56 33:42.99 10:52/M
4 Anna Kim 3342 8 68 36:11.82 11:40/M
5 Karen Feeney 3456 73 37:11.85 12:00/M
6 Sammie Orzechowicz Greenwood IN 3349 4 82 38:19.61 12:22/M
7 Zainab Mohamed 3403 9 88 39:08.63 12:37/M
8 Harper Prifogle 3454 93 41:50.70 13:30/M
9 Cara Underwood 3372 96 42:23.57 13:40/M
10 Amy Sobiski 3450 102 45:37.96 14:43/M
11 Audrey Guay 3335 9 104 45:45.02 14:45/M
12 Lorelei Ahren 3317 8 109 48:07.01 15:31/M
13 Carla Johnson 3453 117 57:20.63 18:30/M
Top

Female 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maisley Ailes 3383 10 19 27:05.10 8:44/M
2 Saoirse Brown 3437 10 20 27:05.37 8:44/M
3 Lydia Feeney 3337 13 31 28:19.01 9:08/M
4 Rose Durcholz 3394 11 34 29:29.35 9:31/M
5 Lilly Durcholz Indianapolis IN 3392 13 38 30:26.06 9:49/M
6 Maris Kohn 3401 13 39 30:28.02 9:50/M
7 Adeline Adler-Mueller 3382 10 40 31:05.88 10:02/M
8 Brigid Ruplinger Camby IN 3412 13 46 31:56.72 10:18/M
9 Melissa Juarez 3365 10 52 32:40.30 10:32/M
10 Avery Ahren 3316 11 58 34:38.90 11:10/M
11 Kat Baun 3416 11 59 34:42.37 11:12/M
12 Helen Walker 3356 10 64 35:48.28 11:33/M
13 Gaby Torres 3408 10 76 37:55.09 12:14/M
14 Melissa Juarez 3400 10 85 38:35.58 12:27/M
15 Taylor Bailey 3329 13 100 44:41.78 14:25/M
16 Kennedy Tow 3409 11 105 45:59.17 14:50/M
17 Penny May 3430 13 113 49:48.13 16:04/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amelia Smith 3407 14 37 30:24.61 9:48/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Felicia Houston Greenwood IN 3370 28 32 29:20.72 9:28/M
2 Kelsey Haury 3433 25 49 32:36.16 10:31/M
3 Emily Albright Indianapolis IN 3324 28 60 34:51.41 11:15/M
4 Katherine Curtis Indianapolis IN 3325 27 61 34:52.42 11:15/M
5 Kara Ooms Terre Haute IN 3326 26 107 47:05.40 15:11/M
Top

Female 30 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sharon Ruplinger Camby IN 3411 45 13 24:43.23 7:58/M
2 Jennifer Doyle Indianapolis IN 3452 42 14 25:04.91 8:05/M
3 Jessica Byram Indianapolis IN 3305 33 16 25:18.45 8:10/M
4 Hannah Sullivan Brown Indianapolis IN 3434 39 22 27:07.69 8:45/M
5 Ashley Gardner 3447 32 42 31:08.77 10:03/M
6 Adrianne Allen 3448 37 43 31:08.77 10:03/M
7 Tracy Durcholz Indianapolis IN 3368 44 44 31:31.25 10:10/M
8 Sarah Tatnall 3440 40 45 31:42.76 10:14/M
9 Lisa Adler Indianapolis IN 3330 43 54 33:27.15 10:47/M
10 Tai Tieken. Bloomington IN 3312 39 67 36:10.92 11:40/M
11 Shannon Baun Indianapolis IN 3419 40 74 37:41.00 12:09/M
12 Stefanie Orzechowicz Greenwood IN 3347 33 75 37:46.79 12:11/M
13 Isabel Yungwirth Indianapolis IN 3350 31 77 37:58.50 12:15/M
14 Courtney Baker Indianapolis IN 3311 34 79 38:07.51 12:18/M
15 Lesley May 3429 38 92 41:34.50 13:25/M
16 Casaundra Buning Indianapolis IN 3301 33 99 44:39.41 14:24/M
17 Emily Guay Indianapolis IN 3333 43 103 45:44.10 14:45/M
18 Beth Tidball 3315 45 108 48:06.97 15:31/M
19 Elyse McCulla Indianapolis IN 3417 31 110 48:18.47 15:35/M
20 Sara Stevenson Indianapolis IN 3313 31 112 49:46.92 16:03/M
Top

Female 46 to 65

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristi Ailes Indianapolis IN 3304 46 21 27:05.99 8:44/M
2 Naomi Rich 3310 48 53 33:03.91 10:40/M
3 Cheryl Mehringer Brownsburg IN 3438 51 65 36:08.16 11:39/M
4 Karen Herbst-Kim 3341 46 66 36:10.83 11:40/M
5 Shelley Gies Greenwood IN 3353 59 81 38:11.50 12:19/M
6 Ellen Hartman Indianapolis IN 3439 65 91 41:24.24 13:21/M
7 Kristen Smith 3345 48 94 42:19.94 13:39/M
8 Carla Jackson Indianapolis IN 3366 47 111 49:15.81 15:53/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lukas Thompson Indianapolis IN 3307 12 1 20:35.82 6:38/M
2 Joe Burton 3455 2 21:15.95 6:51/M
3 Matt Guay 3334 43 4 22:29.11 7:15/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Magnus McCallister Indianapolis IN 3421 9 15 25:13.73 8:08/M
2 Jesse Kharbanda 3449 24 27:23.70 8:50/M
3 Emery Vargo 3442 9 33 29:26.26 9:30/M
4 Andrew Veatch Indianapolis IN 3410 9 57 33:51.94 10:55/M
5 Novak Jackson 3445 8 70 36:21.15 11:44/M
6 Henry Wheeler 3358 6 72 37:02.96 11:57/M
7 Auden Rich 3309 7 84 38:35.13 12:27/M
8 Levin O. Adler-Mueller 3332 8 87 38:45.29 12:30/M
9 Micki Lile 3459 95 42:23.02 13:40/M
10 Julian Estes 3376 9 98 43:58.85 14:11/M
11 kellen Lile 3460 115 50:19.42 16:14/M
Top

Male 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aidan Baun Indianapolis IN 3415 13 6 23:21.80 7:32/M
2 Sam Johnson 3399 13 8 23:53.40 7:42/M
3 Nathan Durcholz 3393 13 11 24:39.00 7:57/M
4 Gideon Nelson Indianapolis IN 3404 13 23 27:18.43 8:48/M
5 Ellis Rowan Indianapolis IN 3339 10 26 27:33.63 8:53/M
6 Max Estes 3395 11 27 27:34.92 8:54/M
7 Cane Hasenour Indianapolis IN 3398 10 30 28:18.47 9:08/M
8 Ethan Vargo Indianapolis IN 3441 13 47 32:24.33 10:27/M
9 Javan Brady 3385 12 55 33:41.89 10:52/M
10 Liam Annes Indianapolis IN 3319 13 62 35:07.85 11:20/M
11 Calvin Feeney 3338 11 89 41:04.10 13:15/M
12 Maxwell Estes 3375 11 97 42:31.11 13:43/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Haury Indianapolis IN 3432 26 50 32:36.22 10:31/M
2 Kris Coleman 3327 26 106 47:05.12 15:11/M
Top

Male 30 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Don Wismer Indianapolis IN 3446 36 5 22:33.83 7:16/M
2 Mark Paquin Indianapolis IN 3367 45 10 24:19.86 7:51/M
3 Doug Wilson Indianapolis IN 3443 44 12 24:40.58 7:57/M
4 Ryan Brown 3435 41 25 27:25.30 8:51/M
5 Andrew Smith Indianapolis IN 3344 41 29 28:08.98 9:05/M
6 Ian Mcculla 3418 32 36 30:23.84 9:48/M
7 Adam Mueller 3331 41 41 31:06.19 10:02/M
8 Jose L Juarez Indianapolis IN 3364 39 51 32:40.27 10:32/M
9 Derrick Walker Indianapolis IN 3355 40 63 35:48.07 11:33/M
10 Bryan Jackson Indianapolis IN 3444 41 69 36:19.96 11:43/M
11 Dennis Wheeler Indianapolis IN 3357 38 71 37:02.17 11:57/M
12 Hagen Yungwirth 3351 34 78 37:59.29 12:15/M
13 Ryan Orzechowicz 3348 36 80 38:10.25 12:19/M
14 Shane Feeney Indianapolis IN 3336 45 90 41:05.72 13:15/M
15 Tim Gutowski 3302 38 101 44:41.88 14:25/M
16 Ben May Indianapolis IN 3428 43 114 49:48.94 16:04/M
17 Chad Ahren Indianapolis IN 3314 43 116 50:21.56 16:15/M
Top

Male 46 to 65

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Won Ho Kim Indianapolis IN 3340 49 17 26:05.98 8:25/M
2 Kevin Sobiski Indianapolis IN 3371 51 18 26:55.46 8:41/M
3 Michael Estes 3374 46 35 29:53.82 9:38/M
4 Kristopher Gies 3354 54 83 38:19.83 12:22/M
5 Nathan Rich Indianapolis IN 3308 49 86 38:35.70 12:27/M

Upcoming Races