2019 St. Jude Walk/Run Age Group Results

See you all next year!

2019 St. Jude Walk/Run

Age Group Results

September 28, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Teri Baker 79 37 14 25:05.12 8:05/M
2 Lisett Navarrete 94 19 16 25:37.51 8:16/M
3 Mackenzie Espich 149 24 19 26:57.00 8:42/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brittany Conrad 220 19 39 31:59.69 10:19/M
2 Lyla Wilson 43 10 59 34:40.96 11:11/M
3 Nia Bolton 31 11 64 38:22.60 12:23/M
4 Praachi Mudar 55 11 66 38:29.99 12:25/M
5 Riti Bhosale 66 11 67 38:36.48 12:27/M
6 Rui Bhosale 65 17 69 39:41.04 12:48/M
7 Claire QUACKENBUSH 41 11 87 50:12.25 16:12/M
8 Ava Wilson 44 13 92 57:07.74 18:25/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Patton 102 23 20 27:05.80 8:44/M
2 Kylee Willman 158 28 25 27:45.30 8:57/M
3 Amanda Edwards 134 24 31 30:01.29 9:41/M
4 Katy Stratton 69 25 36 30:24.74 9:48/M
5 Andrea Nossett 131 26 38 31:47.00 10:15/M
6 Lynn Zeheralis 73 26 44 32:52.93 10:36/M
7 Gabi Herrin 98 21 46 33:08.40 10:41/M
8 Elizabeth Madison 25 22 53 34:28.73 11:07/M
9 Audra Dial 110 23 54 34:29.13 11:07/M
10 Sydney Klecka 216 23 56 34:35.09 11:09/M
11 Ashley Noga 78 27 63 37:27.21 12:05/M
12 Michelle Faulkner 147 27 71 40:22.00 13:01/M
13 Rachel Lemert 118 22 74 41:12.53 13:17/M
14 Candace Turner 155 29 76 41:34.22 13:25/M
15 Emily Buuck 53 20 81 43:22.54 13:59/M
16 Kelly Akoko 34 25 83 46:00.39 14:50/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stacy Hoehle 86 37 30 29:57.81 9:40/M
2 Emeline Enci 36 34 32 30:13.96 9:45/M
3 Brittany Smith 130 31 37 30:32.00 9:51/M
4 Tabitha Rhoda 124 35 49 33:54.06 10:56/M
5 Jessica Williams 157 31 55 34:31.17 11:08/M
6 Pamela Decker-Glenn 23 39 57 34:35.79 11:09/M
7 Kristen Flack 92 31 60 36:07.26 11:39/M
8 Amber Duncan 51 34 61 36:13.69 11:41/M
9 Leanna Myers 139 37 73 40:48.03 13:10/M
10 April Klingler 136 35 78 41:38.11 13:26/M
11 Jessica Dykeman 160 35 79 42:39.15 13:45/M
12 shanita hall 24 34 84 46:28.64 14:59/M
13 Danielle Mcdaniel 90 34 94 57:08.75 18:26/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Wilson 45 41 42 32:24.13 10:27/M
2 Joanna Logsdon 77 43 45 32:57.05 10:38/M
3 Fidelity Akonji 35 45 50 34:01.49 10:58/M
4 Hee Jung Chung 32 47 85 49:52.60 16:05/M
5 Roselle Bhosale 93 45 86 49:54.13 16:06/M
6 Ann Quackenbush 42 49 88 50:12.65 16:12/M
7 Charity Dent 214 44 90 52:12.52 16:50/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Margaret Adamek 156 59 58 34:40.02 11:11/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judy Henson-Miller 215 70 91 52:12.60 16:50/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Jaschke 209 31 1 18:40.45 6:01/M
2 Mike Wells 95 49 2 20:26.30 6:35/M
3 Austin Vannatter 219 25 3 21:00.06 6:46/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Richie 7 19 7 23:38.08 7:37/M
2 Ezra Mierow 27 8 24 27:33.74 8:53/M
3 Nolan White 207 12 48 33:53.46 10:56/M
4 Alexander White 208 10 65 38:29.78 12:25/M
5 Daniel Klinger 205 8 89 50:16.04 16:13/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Silas Shear 22 26 5 21:41.83 7:00/M
2 Joe Fehribach 62 26 8 23:53.87 7:42/M
3 Efrain Alvarado 1 25 9 24:16.95 7:50/M
4 Bruce Thomas 163 26 11 24:43.49 7:58/M
5 Michael Hamilton 106 24 13 24:54.77 8:02/M
6 Braden Allen 135 29 15 25:12.70 8:08/M
7 Zak Carlson 12 28 18 26:45.10 8:38/M
8 Connor Stratton 67 22 29 29:55.26 9:39/M
9 Ben Rodimel 68 24 35 30:24.31 9:48/M
10 Richard Topie 128 25 41 32:19.09 10:25/M
11 Andrew Bonar 74 29 43 32:44.30 10:34/M
12 Lake Faulkner 146 27 70 40:21.92 13:01/M
13 Kyle Turner 138 29 77 41:37.08 13:25/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Williams 166 32 4 21:00.37 6:46/M
2 John Schriffon 206 34 6 23:12.82 7:29/M
3 John Routon 142 32 22 27:10.98 8:46/M
4 Seth Mierow 26 38 23 27:33.32 8:53/M
5 Mike Howard 71 32 26 28:57.07 9:20/M
6 Greg Goodin 217 38 27 29:44.73 9:35/M
7 Patrick Wagner 120 31 33 30:15.26 9:45/M
8 Wes Steele 10 36 34 30:15.81 9:45/M
9 Eric Radtke 104 35 51 34:13.46 11:02/M
10 Nathan Lehman 162 36 72 40:41.41 13:07/M
11 Andrew McDaniel 91 34 93 57:07.93 18:25/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jimmy Kulina 13 40 10 24:17.39 7:50/M
2 Richard Paules 18 46 12 24:46.40 7:59/M
3 Pat Taylor 212 49 21 27:10.00 8:46/M
4 Christian Workman 83 43 40 32:17.62 10:25/M
5 Tim White 56 46 62 36:40.35 11:50/M
6 Murugesan Rangasamy 112 44 80 42:43.32 13:47/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Javier Avitia 8 50 17 26:03.88 8:24/M
2 Jim Taylor 213 53 28 29:47.58 9:36/M
3 Greg Stratton 70 51 47 33:37.66 10:51/M
4 Randy Lemert 117 51 75 41:13.03 13:18/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Cranny 72 68 52 34:24.00 11:06/M
2 Raymond Fish 218 62 68 39:28.50 12:44/M
3 Terry McCarthy 211 68 82 45:22.80 14:38/M