2019 Street Beat 5k Age Group Results

See Y'all Next Year!

2019 Streetbeat 5k

Age Group Results

August 10, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC


5k Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5k Women: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Kristen Wilson Cambridge MA 3868 15 22:38.46 7:18/M
2 Fiona Jex 3921 23 23:47.81 7:40/M
3 Jill Hanke Sidney OH 3276 33 25:08.76 8:06/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Sam Auditore Dayton OH 1705 49 26:57.13 8:42/M
2 Echo Bennett Temperance MI 1715 102 33:58.97 10:57/M
3 Elizabeth Miner Chicago IL 3803 111 35:37.64 11:29/M
4 Sarah Krajci Columbus OH 3298 135 42:41.86 13:46/M
5 Mya Garcia Albany CA 3258 140 43:23.08 14:00/M
6 Brooke Fabry Aptos CA 3252 192 52:33.66 16:57/M
7 Danie Miner Chicago IL 3802 193 52:35.11 16:58/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Ava Kephart 3889 183 52:06.65 16:48/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Carmen Lowe Salisbury NC 3786 47 26:41.59 8:36/M
2 Ana Garcia 3919 88 31:55.89 10:18/M
3 Emily Jackson Evansville IN 3285 195 53:44.13 17:20/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Staisy Kibart Tampa FL 3292 50 27:00.13 8:43/M
2 Julie Shreck 3924 59 27:56.11 9:01/M
3 Jennifer Townsend Greenwood IN 3852 85 30:48.62 9:56/M
4 Amber Duncan Avon IN 1750 107 35:05.45 11:19/M
5 Diane Buchwalder Pasadena CA 1728 117 36:28.55 11:46/M
6 Alyssa Batula Indianapolis IN 1707 122 37:29.89 12:05/M
7 Jacquie Wyant Lapel IN 3927 153 48:00.21 15:29/M
8 Abby Nelson 3930 176 50:32.67 16:18/M
9 Diana Nolting Carmel IN 3813 197 56:01.14 18:04/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Kit Siu Saratoga Springs NY 3843 46 26:27.32 8:32/M
2 Nancy Johnson Delaware OH 3289 51 27:22.75 8:50/M
3 Carrie Brewer-Thomas Indianapolis IN 1726 54 27:38.68 8:55/M
4 Marsha Whitman Mansfield MA 3863 67 28:37.00 9:14/M
5 Christy Vehe Orland Park IL 3858 79 29:49.64 9:37/M
6 Rachel Simpson-Dick Elkhart IN 3842 91 32:12.89 10:23/M
7 Beth Caldwell Carrollton GA 1732 98 33:14.57 10:43/M
8 Heather Klesch Hadley MA 3294 99 33:18.36 10:45/M
9 Susie Harloff Plainfield IN 3279 100 33:18.78 10:45/M
10 LeeAnn Miner Chicago IL 3801 110 35:36.03 11:29/M
11 Allison Clark Coppell TX 1739 118 36:32.90 11:47/M
12 Rebekah Groebe Olathe KS 3271 119 36:51.33 11:53/M
13 Adrienne Garstang Kansas City MO 3259 120 36:52.25 11:54/M
14 Paulette Watson Belleville IL 3861 121 37:19.39 12:02/M
15 Kelly Medford Centerville TN 3796 129 38:58.01 12:34/M
16 Tina Allmark 1704 132 40:11.65 12:58/M
17 Carolyn Haiduk Orland Park IL 3274 141 43:47.63 14:07/M
18 Heather Surline Littleton CO 3876 144 44:41.84 14:25/M
19 Kristi Murphy Clarkston MI 3805 145 44:56.90 14:30/M
20 Cindy Fabry Aptos CA 3253 150 46:51.02 15:07/M
21 Amber Meranda Brownsburg IN 3799 177 51:43.69 16:41/M
22 Nicki Neugent Mansfield TX 3811 184 52:06.82 16:48/M
23 Ann Kephart 3887 187 52:09.11 16:49/M
24 Deb Hansen Pewaukee WI 3277 188 52:09.76 16:49/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Rajamalliga Sharma Opelika AL 3839 43 26:14.22 8:28/M
2 Katie Walden 3926 48 26:42.74 8:37/M
3 Carla Yerkes Crawfordsville IN 3923 58 27:55.76 9:00/M
4 Lucy Lehman 3779 70 28:49.77 9:18/M
5 Anhthu Vo Oklahoma City OK 3860 75 29:16.19 9:26/M
6 Christine Snead Gainesville GA 3844 81 30:05.07 9:42/M
7 Tamara Simpson Orange CA 3841 92 32:13.79 10:24/M
8 Cynthia Sims 3928 95 32:41.47 10:33/M
9 Deb Burns Avon IN 1730 96 32:55.10 10:37/M
10 Jennifer Gold Pittsburgh PA 3263 97 32:57.82 10:38/M
11 Stacey Grimm Niles MI 3269 101 33:28.07 10:48/M
12 Donna Lindsey Monroe GA 3871 103 34:01.36 10:58/M
13 Ieleen DeVaney Harvest AL 1749 106 34:41.86 11:11/M
14 Tama Poncar Greenfield IN 3825 114 35:51.06 11:34/M
15 Sharon Falk San Antonio TX 3255 123 37:30.27 12:06/M
16 Kathy Black Albuquerque NM 1717 130 39:42.40 12:48/M
17 Nancy Marion North Canton OH 3793 138 43:21.74 13:59/M
18 Melinda Jackson Evansville IN 3283 147 46:05.59 14:52/M
19 Karen Santora Bossier City LA 3833 148 46:19.39 14:56/M
20 Gina Rider Lapel IN 3827 152 48:00.00 15:29/M
21 Lisa Jacobson Loves Park IL 3286 155 48:34.38 15:40/M
22 Lisa Taylor Mead NE 3851 158 49:08.10 15:51/M
23 Debra Nygren Mead NE 3814 160 49:09.84 15:51/M
24 Renee Robbins Rolla MO 3830 162 49:50.31 16:05/M
25 Wendy Glenn Romeoville IL 3262 164 50:08.57 16:10/M
26 Yukiko Loritz Anaheim CA 3784 167 50:20.30 16:14/M
27 lane whitmoyer Trumbull CT 3865 172 50:29.21 16:17/M
28 KATHY FRKOVIC Lake Saint Louis MO 3257 174 50:30.56 16:17/M
29 Karin Holt Pleasanton CA 3282 180 51:51.96 16:44/M
30 Sarah Castor Orange CA 1734 181 51:58.85 16:46/M
31 Rebecca Kist Elkhart IN 3293 182 52:00.23 16:46/M
32 Kiersten Scooler Richmond Hill GA 3836 186 52:07.79 16:49/M
33 Nancy Ro Woodbridge VA 3828 189 52:09.80 16:49/M
34 Karen Wilson Topsham ME 3866 198 57:06.22 18:25/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Jana Laughlin Marion IA 3300 63 28:19.32 9:08/M
2 Susan Lutzke Greenwood IN 3789 112 35:45.15 11:32/M
3 Jane Stephenson Chicago IL 3848 126 38:13.74 12:20/M
4 Therese Poston Delaware OH 3826 142 44:30.15 14:21/M
5 Sarah Woodrum Rantoul IL 3869 156 48:43.11 15:43/M
6 CAROL NEILL Cicero IN 3808 159 49:09.70 15:51/M
7 Lynda GOTTFRIED North Las Vegas NV 3264 165 50:09.70 16:11/M
8 Jill Myer 3929 169 50:25.91 16:16/M
9 Laura VanDoren Leander TX 3856 178 51:44.44 16:41/M
10 Jane Stephenson Chicago IL 3874 194 52:56.63 17:05/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Ethan Wymer Butler PA 3872 1 19:37.84 6:20/M
2 Andrew Parsons Greenwood IN 3822 2 19:40.26 6:21/M
3 Jack Belobrajdic Saint Louis MO 1711 3 19:56.26 6:26/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Andrew Nelson New Castle IN 3809 7 20:36.67 6:39/M
2 Dominic Panozzo Hubbard OH 3820 18 23:07.74 7:27/M
3 Caleb Santora Bossier City LA 3834 109 35:18.16 11:23/M
4 Andy Murphy Clarkston MI 3807 128 38:38.08 12:28/M
5 Declan OHara Hubbard OH 3816 151 46:58.92 15:09/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Alex Pendley Madisonville KY 3823 4 19:57.05 6:26/M
2 Aaron Simpsons 3873 93 32:14.41 10:24/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Alan Gibson 3886 8 20:52.68 6:44/M
2 Gilbert Villagrana El Paso TX 3859 10 21:34.73 6:57/M
3 Matthew Holmes 3920 17 22:45.25 7:20/M
4 Matt Carter Kingsport TN 1733 19 23:08.07 7:28/M
5 Jakob Bentley Fishers IN 1716 45 26:17.61 8:29/M
6 Jonah Rutherford Kingsport TN 3832 55 27:39.36 8:55/M
7 Ryan Luu Fort Worth TX 3790 71 28:50.01 9:18/M
8 Kenneth Sutton 3890 77 29:25.69 9:29/M
9 Santiago Hernandez Miami FL 3918 90 32:08.71 10:22/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Keyo Wilson 3879 6 20:09.53 6:30/M
2 Daniel Vehe Orland Park IL 3857 26 24:15.17 7:49/M
3 Arthur Grossman Fort Worth TX 3272 29 24:32.78 7:55/M
4 Daniel Linville 3931 31 24:36.70 7:56/M
5 Ryan Hanke Sidney OH 3275 32 25:07.08 8:06/M
6 Joe Kim 3878 36 25:39.80 8:16/M
7 Adam Collins Clarkston MI 1740 41 26:03.03 8:24/M
8 Brad Karstang 3880 73 29:15.44 9:26/M
9 Dustin Wilson Cincinnati OH 3867 108 35:05.69 11:19/M
10 David Peterson 3953 133 40:50.48 13:10/M
11 Tom Nelson 3932 163 50:04.96 16:09/M
12 Tim Meals 3935 196 55:24.37 17:52/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Robbie Mornan 3884 5 20:00.21 6:27/M
2 Paul Fersteeg 3877 11 21:55.00 7:04/M
3 Daniel Jennings Markleville IN 3288 12 22:19.45 7:12/M
4 Walter Lovell 3917 14 22:33.19 7:16/M
5 John Carmichael 3986 24 23:59.95 7:44/M
6 Larry Mills New York NY 3800 25 24:04.16 7:46/M
7 David Newcomb 3933 39 25:43.88 8:18/M
8 Chris Caldwell Carrollton GA 1731 42 26:13.70 8:27/M
9 Daniel Deems Newport KY 1746 61 27:56.82 9:01/M
10 craig ottinger Fort Wayne IN 3818 66 28:35.80 9:13/M
11 John Groebe Olathe KS 3270 74 29:15.82 9:26/M
12 Nate Neugent Mansfield TX 3812 80 29:54.94 9:39/M
13 David Fairchild Saint Louis MO 3254 87 31:45.04 10:15/M
14 Nicholas Greeson Milford DE 3267 89 32:02.45 10:20/M
15 Barrett Clark Coppell TX 1738 105 34:27.70 11:07/M
16 William Dampier Columbia MO 1743 113 35:46.94 11:32/M
17 Craig Scaife Tiffin OH 3835 127 38:13.94 12:20/M
18 Jason Bates Chicago IL 1706 134 41:08.77 13:16/M
19 James Nelson New Castle IN 3810 136 43:15.16 13:57/M
20 Brian Lewis Albany CA 3780 139 43:22.60 13:59/M
21 Jason Harden La Crosse WI 3278 146 46:01.90 14:51/M
22 David O’Hara Chicago IL 3817 149 46:49.01 15:06/M
23 Michael Gottfried Spring Valley CA 3265 157 49:00.12 15:48/M
24 Andy Kephart 3888 185 52:07.03 16:49/M
25 Chris Bennett Temperance MI 1714 190 52:25.02 16:55/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Daniel Greer Woburn MA 3266 9 21:22.57 6:54/M
2 Jim Scooler Richmond Hill GA 3837 13 22:21.30 7:13/M
3 Glen Flaningham Fishers IN 3256 16 22:38.89 7:18/M
4 Mike Davidson 3922 22 23:45.92 7:40/M
5 Clarence Grimm Niles MI 3268 27 24:16.35 7:50/M
6 Charles Knott Blue Springs MO 3296 28 24:20.16 7:51/M
7 Phil McGuigan Sherwood OR 3795 30 24:34.03 7:55/M
8 Steve Cirillo Exeter NH 1736 34 25:37.75 8:16/M
9 Robert Solomon Van Nuys CA 3846 35 25:39.72 8:16/M
10 Gregg Delong Cicero IN 1747 37 25:40.87 8:17/M
11 Edwin Beens 1710 38 25:41.65 8:17/M
12 Michael Seabeck Seattle WA 3838 40 25:54.63 8:21/M
13 Larry Buris 3882 52 27:24.65 8:50/M
14 Shashi Sharma Opelika AL 3840 53 27:29.13 8:52/M
15 Steve Cover Fort Lauderdale FL 1741 56 27:43.61 8:56/M
16 Lanny DeVaney Harvest AL 1748 57 27:53.55 9:00/M
17 Donald Deems Newport KY 1745 60 27:56.66 9:01/M
18 Robert Laughlin Marion IA 3778 62 28:10.01 9:05/M
19 Rick Watson Belleville IL 3862 64 28:22.54 9:09/M
20 Gary Lynch Englewood CO 3791 65 28:24.21 9:10/M
21 Ed Medford Centerville TN 3797 68 28:43.88 9:16/M
22 Chris Belobrajdic Saint Louis MO 1712 69 28:45.14 9:16/M
23 Mitch Ro Woodbridge VA 3829 72 29:14.58 9:26/M
24 Mark Martinez 3875 76 29:16.20 9:26/M
25 Steve Tant Fort Mill SC 3850 84 30:42.90 9:54/M
26 Avery Walden 3925 86 31:07.90 10:02/M
27 Henry Kratky Fortville IN 3299 104 34:02.02 10:59/M
28 Greg Lowe Springfield SC 3787 115 36:10.02 11:40/M
29 Bob Burns Avon IN 1729 116 36:22.38 11:44/M
30 Rick Worley Greer SC 3870 124 37:34.80 12:07/M
31 David Glenn Romeoville IL 3261 131 39:53.46 12:52/M
32 Diaz Clark Fayetteville GA 1737 137 43:18.57 13:58/M
33 David Murphy Clarkston MI 3806 143 44:30.21 14:21/M
34 Dan Jacobson Loves Park IL 3287 154 48:32.02 15:39/M
35 Keith Loritz Anaheim CA 3785 166 50:11.86 16:11/M
36 Ron Boandl Laughlin NV 1718 170 50:26.47 16:16/M
37 Rick Boandl Laughlin NV 1720 171 50:27.35 16:16/M
38 Thomas Whitmoyer Trumbull CT 3864 173 50:29.43 16:17/M
39 Arlen Holt Pleasanton CA 3281 179 51:49.46 16:43/M
40 Wayne Jackson Evansville IN 3284 191 52:28.76 16:55/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Barry Lutzke Greenwood IN 3788 20 23:33.23 7:36/M
2 Bob Erickson 3885 21 23:38.79 7:37/M
3 Ken Potts 3883 44 26:16.68 8:28/M
4 Timothy List Westfield IN 3782 78 29:46.73 9:36/M
5 Randolph Johnston Chicago IL 3291 82 30:13.98 9:45/M
6 Dan Acheson Greenwood IN 1703 83 30:20.55 9:47/M
7 Mark Manguno Metairie LA 3792 94 32:17.83 10:25/M
8 Herman Knoll Hartland WI 3295 125 38:08.77 12:18/M
9 Randy Bratton Rome GA 1725 161 49:21.28 15:55/M
10 Bob Boandl Laughlin NV 1719 168 50:25.20 16:16/M
11 Steve Nelson 3934 175 50:32.30 16:18/M

Upcoming Races