2019 Turkey Burn Age Group Results

Thanks for your Support and another Great Year!

2019 Turkey Burn

Age Group Results

November 28, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC.


5 Miler Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
5 Miler Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
5k Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
5k Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
1.75 Mile Fun Walk Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
1.75 Mile Fun Walk Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59

5 Miler

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Dixon Plainfield IN 13305 26 7 36:20.14 7:16/M
2 Gabrielle Harrell Greenwood IN 13050 17 9 36:31.16 7:18/M
3 Faith Jackson Greenwood IN 13032 18 11 38:09.85 7:38/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marielle Harrell Greenwood IN 13051 17 14 39:16.63 7:51/M
2 Julia Arruda 10383 18 21 41:22.97 8:16/M
3 Ava Shirley 13396 12 25 42:31.72 8:30/M
4 Amelia Shirley 13395 13 37 45:32.59 9:06/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlyn Petrow Greenwood IN 13019 20 39 48:57.62 9:47/M
2 Jenny Gough Franklin IN 13007 26 49 56:56.33 11:23/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Barnaby Indianapolis IN 13017 38 23 42:06.11 8:25/M
2 Allie winger 13390 33 40 49:00.30 9:48/M
3 Andrea Benek Indianapolis IN 13010 37 41 50:06.85 10:01/M
4 Kristin Hines Trafalgar IN 13046 35 42 52:09.68 10:26/M
5 Brittany McCoy Mooresville IN 13029 30 47 56:50.61 11:22/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angie Shirley 13398 42 24 42:31.04 8:30/M
2 Kara Solomon Greenwood IN 13054 45 32 44:08.27 8:50/M
3 Susan Gallagher Greenwood IN 13008 45 48 56:55.68 11:23/M
4 Evaliz Harrison Indianapolis IN 13042 42 51 57:55.08 11:35/M
5 Kristin Richards 10395 45 54 1:00:09.83 12:02/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Smith Greenwood IN 13059 56 28 43:35.87 8:43/M
2 Debbie Mason Leesburg GA 13033 51 35 44:54.47 8:59/M
3 Betty Yearling-Jines Greenwood IN 13002 52 45 53:45.96 10:45/M
4 Mercedes Piedracruz Indianapolis IN 13021 50 46 56:14.71 11:15/M
5 Sandra Spears Indianapolis IN 13012 56 52 57:58.71 11:36/M
6 Tammy Tout Indianapolis IN 13043 52 53 1:00:08.53 12:02/M
7 Lisa Petersen Indianapolis IN 13041 59 57 1:13:48.07 14:46/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rita Ross Delta OH 13013 68 18 40:24.69 8:05/M
2 Susan Sego Franklin IN 13005 65 44 53:45.55 10:45/M
3 Linda Stephenson Indianapolis IN 13011 63 50 57:54.87 11:35/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Derek Dixon Plainfield IN 13052 27 1 30:35.22 6:07/M
2 Joe Cohen Greenwood IN 13053 30 2 31:02.81 6:12/M
3 Gabe O’Keefe Whiteland IN 13036 24 3 32:15.52 6:27/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hunter Geloff Greenwood IN 13122 16 22 41:24.13 8:17/M
2 Eric Kolp Indianapolis IN 13016 18 33 44:21.36 8:52/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Miller Milwaukee WI 13018 24 26 42:32.55 8:30/M
2 Dalton Mouser Indianapolis IN 13129 20 27 43:23.89 8:41/M
3 Griffin Smith Greenwood IN 13058 20 29 43:36.02 8:43/M
4 Ryan Hammer Greenwood IN 13056 27 30 43:56.38 8:47/M
5 Brian Nevitt Indianapolis IN 13026 28 58 1:14:53.09 14:59/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ricky Chaney Indianapolis IN 13380 32 8 36:27.96 7:17/M
2 Josh Timm Indianapolis IN 13057 33 10 37:25.91 7:29/M
DQ Carl Palma 10399 34 DQ 30:28.27 6:06/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Robinson Franklin IN 13030 42 5 32:44.87 6:33/M
2 Chad Jackson Greenwood IN 13031 44 12 38:10.64 7:38/M
3 David Benitez Indianapolis IN 13020 46 16 39:43.69 7:57/M
4 Patrick Taylor Greenwood IN 13040 49 38 46:38.69 9:20/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Howard Harrell Greenwood IN 13049 51 4 32:17.72 6:27/M
2 Kenneth Jordan Indianapolis IN 13009 50 6 33:11.88 6:38/M
3 Mark Pohovey Indianapolis IN 13014 55 13 38:32.05 7:42/M
4 Joe Nevitt Indianapolis IN 13025 55 15 39:31.23 7:54/M
5 Michael McCoy Mooresville IN 13047 52 17 40:09.44 8:02/M
6 Matt Holm Greenwood IN 13037 55 20 41:18.51 8:16/M
7 Stephen Bartlett Indianapolis IN 13022 58 34 44:42.74 8:56/M
8 Mark Kolp Indianapolis IN 13015 56 36 44:59.41 9:00/M
9 Dusty Willever Greenwood IN 13048 59 55 1:00:16.00 12:03/M
10 Art Copeland Greenwood IN 13035 52 56 1:00:51.22 12:10/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Ellis Greenwood IN 13027 63 19 40:37.19 8:07/M
2 Jorge Garcia Greenwood IN 13038 60 31 44:05.99 8:49/M
3 Mark Youngstafel Indianapolis IN 13024 61 43 52:14.66 10:27/M
 

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyla Smith Indianapolis IN 13293 12 4 18:56.37 6:06/M
2 Emma Smith Indianapolis IN 13308 11 5 18:57.14 6:07/M
3 Katia Olmstead Greenwood IN 13303 16 19 23:00.16 7:25/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexa Brodnik Greenwood IN 13300 16 20 23:00.24 7:25/M
2 Isabella Fuentes Greenwood IN 13141 13 27 24:21.59 7:51/M
3 Abby Eads Whiteland IN 13138 15 40 26:25.06 8:31/M
4 Audra Martin Greenwood IN 13115 16 42 26:33.32 8:34/M
5 Hannah Parker Whiteland IN 13375 16 44 26:43.27 8:37/M
6 Anna Subris 10390 18 48 27:15.02 8:47/M
7 Hailee Park Franklin IN 13276 16 62 28:28.93 9:11/M
8 Zoe Lowe Greenwood IN 13074 11 64 28:33.89 9:13/M
9 Faye Eskew Indianapolis IN 13124 14 66 29:01.46 9:22/M
10 Lily Rollings Greenwood IN 13210 12 67 29:03.42 9:22/M
11 Karleigh Barlow Greenwood IN 13220 12 70 29:33.12 9:32/M
12 Kendra Erdmann Boggstown IN 13100 15 72 29:53.56 9:38/M
13 Maggie Joseph Greenwood IN 13174 18 75 30:01.08 9:41/M
14 Milla Newlin Greenwood IN 13250 12 80 30:14.03 9:45/M
15 Molly Brewer Greenwood IN 13256 13 98 32:54.45 10:37/M
16 Miriam Howard Indianapolis IN 13084 10 99 32:56.73 10:37/M
17 Ashlee Davis Greenwood IN 13232 16 106 33:30.42 10:48/M
18 Sydney Gray Greenwood IN 13116 18 114 34:27.18 11:07/M
19 Lydia Brewer Greenwood IN 13257 10 116 34:30.00 11:08/M
20 Allie Kuhn Manilla IN 13371 10 117 34:30.36 11:08/M
21 Christi HIne Indianapolis IN 13107 12 123 35:37.95 11:29/M
22 Lauren Dimock Greenwood IN 13152 12 128 36:06.62 11:39/M
23 Brigid Ruplinger Camby IN 13001 13 130 36:16.56 11:42/M
24 Cecilia Lopez Greenwood IN 13185 11 139 38:27.43 12:24/M
25 Maggie Davis Indianapolis IN 13370 19 148 38:51.44 12:32/M
26 Sage Parsetich Greenwood IN 13091 14 155 39:42.54 12:48/M
27 Kelsey Burrous Greenwood IN 13096 11 157 40:10.49 12:57/M
28 Madison Enow Greenwood IN 13297 12 164 41:35.80 13:25/M
29 Rebecca Dreher Mooresville IN 13079 19 177 42:37.51 13:45/M
30 Heidi Brewer Greenwood IN 13254 18 190 44:56.63 14:30/M
31 Harper Dilemen 10385 9 203 47:21.74 15:16/M
32 Stacie Stanley Greenwood IN 13167 2 207 48:02.90 15:30/M
33 Clinia Hall 10401 17 223 51:43.76 16:41/M
34 Shane Pennington Greenwood IN 13196 9 236 53:24.41 17:14/M
35 Allyson Murphy Indianapolis IN 13235 9 246 54:14.59 17:30/M
36 Tabby Holzhausen Whiteland IN 13244 19 261 56:37.61 18:16/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diana Ding 10404 26 22 23:10.56 7:28/M
2 Sarah Weck Indianapolis IN 13148 29 73 29:59.85 9:40/M
3 Cara Sandlin Franklin IN 13285 29 91 32:00.52 10:19/M
4 Olivia Holm Greenwood IN 13188 20 93 32:16.86 10:25/M
5 Mallary Kassel Indianapolis IN 13130 23 103 33:14.30 10:43/M
6 Olivia Malone Indianapolis IN 13071 21 104 33:15.52 10:44/M
7 Lindsey Raker Greenwood IN 13323 24 122 35:28.94 11:26/M
8 Sierra Sullivan Indianapolis IN 13373 23 173 42:01.96 13:33/M
9 Alexa Davis Greenwood IN 13259 21 180 43:06.85 13:54/M
10 Shayla Atiles Indianapolis IN 13243 20 194 45:43.61 14:45/M
11 Felicia Cooper Indianapolis IN 13289 29 197 46:00.33 14:50/M
12 Haley Kolp Indianapolis IN 13128 25 204 47:26.55 15:18/M
13 Rachel Dreher Mooresville IN 13078 26 217 50:38.30 16:20/M
14 Chelsea Hammer Greenwood IN 13322 26 269 58:17.95 18:48/M
15 Crystal McFarland Indianapolis IN 13190 26 275 1:00:19.97 19:27/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shay Dilley Indianapolis IN 13153 37 32 25:24.62 8:12/M
2 Melissa New Greenwood IN 13044 32 36 25:34.36 8:15/M
3 Amanda Wilson 10406 35 50 27:21.95 8:49/M
4 Alycia Iaria Indianapolis IN 13088 35 51 27:22.02 8:50/M
5 Katie Kane 10405 32 63 28:31.58 9:12/M
6 Jennifer Warrner Muncie IN 13215 38 81 30:31.92 9:51/M
7 Kailee Vest Greenwood IN 13156 30 82 30:33.10 9:51/M
8 Marlene Howard Indianapolis IN 13086 39 87 31:28.65 10:09/M
9 Miranda Vaiagae Boggstown IN 13099 35 88 31:29.37 10:09/M
10 Nikki Snodgrass Greenwood IN 13175 36 92 32:00.90 10:19/M
11 Sheila Leeper Morgantown IN 13145 34 113 34:15.77 11:03/M
12 Sara Copp Alexandria VA 13376 34 119 34:45.81 11:13/M
13 Sarah Dilley Indianapolis IN 13183 38 120 35:03.73 11:18/M
14 Shauna Duke Greenwood IN 13150 35 132 37:11.12 12:00/M
15 Kristina DeWitt New Whiteland IN 13194 33 141 38:28.13 12:25/M
16 Carissa Dukes Whiteland IN 13166 35 143 38:40.16 12:28/M
17 Andrea Hanger Greenwood IN 13101 33 156 40:00.08 12:54/M
18 Jolanda Bean Greenwood IN 13119 39 161 40:39.39 13:07/M
19 Emily Copeland Greenwood IN 13270 34 175 42:02.93 13:34/M
20 Sam Dilemen 10384 39 178 42:50.58 13:49/M
21 Anne McKinley Indianapolis IN 13120 32 181 43:08.42 13:55/M
22 Aimee Rollings Greenwood IN 13206 39 185 44:10.80 14:15/M
23 Lindsey Mark Indianapolis IN 13278 35 192 45:31.80 14:41/M
24 Heather King Greenwood IN 13108 36 211 49:27.81 15:57/M
25 Amy Brown Greenwood IN 13144 39 213 49:47.02 16:04/M
26 Jessica Mattingly Bargersville IN 13262 35 221 51:10.33 16:30/M
27 Lindsay Pennington Greenwood IN 13195 36 238 53:33.61 17:16/M
28 Brye Eldridge Greenwood IN 13179 38 244 54:05.96 17:27/M
29 Kimberly Murphy Indianapolis IN 13231 38 245 54:13.94 17:29/M
30 Megan Davis Indianapolis IN 13199 38 248 55:32.75 17:55/M
31 Anne Rhinehart Greenwood IN 13060 38 254 56:19.98 18:10/M
32 Bethany Guilfoy Whiteland IN 13213 35 256 56:26.98 18:12/M
33 Traci Johnson Beech Grove IN 13097 30 260 56:28.84 18:13/M
34 Claire Olson 13394 34 265 56:41.15 18:17/M
35 Meredith Mangan Indianapolis IN 13290 39 272 59:10.79 19:05/M
36 Ciara Ison Franklin IN 13302 31 273 59:12.15 19:06/M
37 Amanda Strode Indianapolis IN 13187 37 274 1:00:19.42 19:27/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jan Jones Franklin IN 13168 43 38 25:36.44 8:15/M
2 Pamela Wolff Whiteland IN 13102 41 45 26:46.71 8:38/M
3 Lori Neff Westmont IL 13069 45 54 27:50.21 8:59/M
4 Beth Parsetich Greenwood IN 13092 49 74 30:00.79 9:41/M
5 Melissa Barlow Greenwood IN 13219 42 84 30:48.86 9:56/M
6 Sheri Hood Indianapolis IN 13023 47 85 31:06.30 10:02/M
7 Rebecca Martin Greenwood IN 13114 46 95 32:53.59 10:36/M
8 Margaret Daku Greenwood IN 13117 48 96 32:53.86 10:36/M
9 Geneva Nino Greenwood IN 13222 43 100 32:57.25 10:38/M
10 Jenny Coop Greenwood IN 13261 41 109 33:41.31 10:52/M
11 Amy Park Franklin IN 13275 45 110 33:51.44 10:55/M
12 Jane Dunigan-Smith Greenwood IN 13383 45 111 33:52.30 10:55/M
13 Jody Morris Greenwood IN 13158 45 121 35:24.99 11:25/M
14 Julie King Greenwood IN 13063 47 124 35:44.23 11:32/M
15 Jennifer Hine Indianapolis IN 13106 44 129 36:09.54 11:40/M
16 Megan Rogers 13393 40 136 38:08.03 12:18/M
17 Tonya Jones Indianapolis IN 13142 42 137 38:09.80 12:18/M
18 Traci Paswater Greenwood IN 13377 48 138 38:26.57 12:24/M
19 Natalie Davis Indianapolis IN 13369 46 147 38:51.14 12:32/M
20 Christiane Parsetich Greenwood IN 13090 48 154 39:42.02 12:48/M
21 Tonia Lynch Greenwood IN 13230 43 158 40:12.85 12:58/M
22 Crystal King Greenwood IN 13093 43 159 40:20.32 13:01/M
23 Melissa Plunkett Greenwood IN 13211 40 163 40:46.40 13:09/M
24 Jamie Hillhouse Greenwood IN 13269 41 174 42:02.88 13:34/M
25 Sharon Ruplinger Camby IN 13062 45 184 43:59.41 14:11/M
26 Vanessa Joseph Greenwood IN 13132 48 188 44:54.86 14:29/M
27 Julie Brewer Greenwood IN 13248 44 189 44:56.36 14:30/M
28 Jaime Matthews Greenwood IN 13268 42 202 47:20.80 15:16/M
29 Bethany Mendez Greenwood IN 13265 41 212 49:46.48 16:03/M
30 Crickett Carmichael Greenwood IN 13227 49 219 50:45.21 16:22/M
31 Amy Dixon Greenwood IN 13313 44 225 51:53.48 16:44/M
32 Shannon Copeland Greenwood IN 13171 48 226 51:54.98 16:45/M
33 Stephanie Wills Whiteland IN 13159 46 227 52:20.44 16:53/M
34 Jennifer Ebbing Indianapolis IN 13070 43 231 52:41.81 17:00/M
35 Tina Isley Morgantown IN 13075 48 232 52:41.93 17:00/M
36 Stephanie Resler Martinsville IN 13137 46 233 53:03.35 17:07/M
37 Tabitha Johnson Greenwood IN 13146 41 239 53:34.12 17:17/M
38 Tami Clouse Indianapolis IN 13216 49 242 53:50.48 17:22/M
39 Jennifer Iannotti Indianapolis IN 13279 42 251 55:37.09 17:56/M
40 Melissa Holzhausen Whiteland IN 13247 48 263 56:38.21 18:16/M
41 Michelle Bryant Whiteland IN 13089 49 271 58:58.02 19:01/M
42 Sonia Million Franklin IN 13214 47 277 1:00:20.37 19:28/M
43 Kim Wood Greenwood IN 13301 45 281 1:01:18.85 19:46/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jyoti Verderame 10402 52 28 24:48.91 8:00/M
2 Deb O’Keefe Whiteland IN 13178 52 37 25:36.28 8:15/M
3 Karen Wahlstrom Greenwood IN 13113 54 60 28:25.75 9:10/M
4 Elizabeth Hassee Greenwood IN 13281 57 78 30:08.50 9:43/M
5 Donna Chatham Greenwood IN 13197 50 83 30:34.68 9:52/M
6 Angela Cooper 10396 51 94 32:52.21 10:36/M
7 Sherie Bolen Greenwood IN 13271 52 105 33:21.97 10:45/M
8 Tammy Holm Greenwood IN 13186 54 115 34:27.20 11:07/M
9 Anita Martin Muncie IN 13065 55 160 40:21.32 13:01/M
10 Emmy Norlock Indianapolis IN 13118 54 166 41:37.14 13:25/M
11 Michele Douglas Indianapolis IN 13229 53 167 41:37.14 13:25/M
12 Susan Dreher Mooresville IN 13076 59 182 43:19.41 13:58/M
13 LaDawn Weston Greenwood IN 13374 50 191 44:56.63 14:30/M
14 Leanne Rapp Whiteland IN 13067 50 198 46:05.38 14:52/M
15 Diana Van Skyock Indianapolis IN 13172 52 200 47:01.38 15:10/M
16 Deanna Huggins Greenwood IN 13266 59 201 47:15.63 15:15/M
17 Kimberly Turner Greenwood IN 13318 54 214 49:56.31 16:06/M
18 Vicki Clay Franklin IN 13134 52 215 49:56.68 16:06/M
19 Sheri Williams Greenwood IN 13133 55 224 51:45.06 16:42/M
20 Stacey Cox Indianapolis IN 13072 54 229 52:40.66 16:59/M
21 Kendra Kolp Indianapolis IN 13126 54 247 54:30.46 17:35/M
22 Shelly Hankla Whiteland IN 13241 53 252 55:55.89 18:02/M
23 Lynn F Crae Greenwood IN 13291 59 259 56:28.43 18:13/M
24 Elizabeth Hammer Greenwood IN 13320 56 268 58:16.94 18:48/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susie Howard Greenwood IN 13164 63 101 32:57.47 10:38/M
2 Estel Martin Greenwood IN 13226 61 102 32:59.85 10:38/M
3 Catherine Donaldson-Kelly Indianapolis IN 13139 60 171 41:53.52 13:31/M
4 Tami Vest Greenwood IN 13157 61 206 48:00.05 15:29/M
5 Linda Price Greenwood IN 13236 64 208 49:02.25 15:49/M
6 Virginia Kinley Greenwood IN 13131 66 235 53:08.27 17:08/M
7 Phyllis Guilfoy Greenwood IN 13111 63 240 53:38.18 17:18/M
8 Beth McMahon Greenwood IN 13110 63 241 53:39.01 17:18/M
9 Kathy Massengale Indianapolis IN 13202 61 249 55:34.67 17:55/M
10 Susan James Greenwood IN 13064 62 257 56:27.11 18:13/M
11 Dana Johnson Beech Grove IN 13098 60 267 56:59.44 18:23/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Pine Greenwood IN 13319 19 1 17:22.17 5:36/M
2 Anthony Osborne 10393 34 2 17:37.84 5:41/M
3 Scotty Kern Indianapolis IN 13240 32 3 17:51.02 5:45/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wyatt Peterson 10397 55 27:52.90 8:59/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mick Flannery Downers Grove IL 13123 15 6 19:38.39 6:20/M
2 Benjamin Cox Martinsville IN 13135 16 7 21:08.92 6:49/M
3 Chris Dawalt Greenwood IN 13317 17 8 21:11.84 6:50/M
4 Camden Saylor Greenwood IN 13312 17 9 21:19.56 6:53/M
5 Alex Forey Indianapolis IN 13304 14 10 21:27.04 6:55/M
6 Matthew Nino Greenwood IN 13221 13 11 21:35.37 6:58/M
7 Nate Murray Greensburg IN 13034 16 13 22:01.35 7:06/M
8 Tim O’Keefe Whiteland IN 13306 15 15 22:24.57 7:14/M
9 Ryan Rueff Greenwood IN 13283 16 16 22:30.48 7:15/M
10 Riley McMahan 10387 18 18 22:46.61 7:21/M
11 Nathaniel Morris 13389 16 23 23:11.48 7:29/M
12 Caiden Clarke Whiteland IN 13238 16 24 23:22.21 7:32/M
13 Hugh Flannery Downers Grove IL 13125 13 25 24:08.55 7:47/M
14 Scott Raker Greenwood IN 13324 15 29 24:54.22 8:02/M
15 Noah Rollings Greenwood IN 13209 14 31 25:08.73 8:06/M
16 Connor Smith Greenwood IN 13385 15 35 25:27.74 8:13/M
17 Carter Chatham Greenwood IN 13198 13 56 27:54.94 9:00/M
18 Quinn Smith Greenwood IN 13386 12 58 28:17.82 9:07/M
19 Nathan Gerteisen Greenwood IN 13165 13 65 29:00.25 9:21/M
20 Griffin McLean Indianapolis IN 13314 9 68 29:27.29 9:30/M
21 Michael Nino Greenwood IN 13223 17 69 29:32.38 9:32/M
22 Jackson Dilley Franklin IN 13299 12 107 33:30.69 10:48/M
23 Rhett Newlin Greenwood IN 13249 8 118 34:34.53 11:09/M
24 Reiss Newlin Greenwood IN 13251 14 134 37:31.04 12:06/M
25 Noah Rogers 13391 10 135 38:01.23 12:16/M
26 Drake DeWitt New Whiteland IN 13309 9 140 38:27.44 12:24/M
27 Brantley Dukes Whiteland IN 13180 8 146 38:48.29 12:31/M
28 Andrew Clarke Whiteland IN 13239 15 149 38:52.21 12:32/M
29 Jasper Howard Indianapolis IN 13085 6 151 39:00.49 12:35/M
30 Brayden Markham 10381 8 162 40:45.30 13:09/M
31 Drew Clouse Indianapolis IN 13218 16 169 41:47.79 13:29/M
32 Andrew Murphy Indianapolis IN 13234 12 186 44:43.19 14:25/M
33 Joel Stanley Greenwood IN 13169 10 205 47:41.73 15:23/M
34 Layton King Greenwood IN 13095 11 209 49:18.62 15:54/M
35 Brandon Wills Whiteland IN 13161 10 210 49:27.30 15:57/M
36 Braden Mattingly Bargersville IN 13263 11 220 51:04.13 16:28/M
37 Dane Clouse Indianapolis IN 13217 13 243 53:50.80 17:22/M
38 Finley Markhan 10382 5 266 56:41.95 18:17/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Richardson 13388 23 17 22:36.41 7:17/M
2 Hunter Slater 10389 21 21 23:08.37 7:28/M
3 Tommas Verderama 10403 26 46 26:56.02 8:41/M
4 David Garr Greenwood IN 13208 21 53 27:23.67 8:50/M
5 Andrew Waters Brazil IN 13286 25 90 31:59.98 10:19/M
6 Tanner Stone Greenwood IN 13260 23 112 33:54.22 10:56/M
7 Dominic Clouse 10391 20 170 41:48.18 13:29/M
8 Cooper Davis Indianapolis IN 13372 22 172 42:01.40 13:33/M
9 Kierston Cooper Indianapolis IN 13311 27 196 45:59.25 14:50/M
10 Connor Hicks Mooresville IN 13080 23 218 50:39.69 16:20/M
11 Jacob Holzhausen Whiteland IN 13245 21 264 56:38.79 18:16/M
12 Robert McFarland Indianapolis IN 13189 27 276 1:00:20.22 19:28/M
13 Sam Trammell Martinsville IN 13288 22 278 1:00:43.93 19:35/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Avery McIntire 10394 33 14 22:11.93 7:09/M
2 Jordan Shown 10392 38 26 24:16.17 7:50/M
3 Rick Davis Greenwood IN 13272 32 30 24:55.56 8:02/M
4 Michael T Crane Whiteland IN 13287 34 33 25:25.66 8:12/M
5 Scott New Greenwood IN 13045 37 41 26:25.56 8:31/M
6 Nicola Iaria Indianapolis IN 13087 38 52 27:22.18 8:50/M
7 Justin Kuhn Indianapolis IN 13149 34 77 30:02.16 9:41/M
8 Darren King Greenwood IN 13094 37 86 31:15.71 10:05/M
9 Kyle Loy Greenwood IN 13310 34 89 31:53.43 10:17/M
10 Ken Dilley Indianapolis IN 13274 34 108 33:30.85 10:48/M
11 Carl Stamper 10398 39 125 35:59.81 11:36/M
12 Ernesto López Greenwood IN 13184 34 142 38:31.90 12:25/M
13 Justin Dukes Whiteland IN 13182 34 144 38:40.36 12:28/M
14 Andrew Howard Indianapolis IN 13082 39 150 38:59.56 12:35/M
15 Stuart Rogers 13392 39 152 39:13.97 12:39/M
16 Justin Newett Greenwood IN 13296 37 165 41:36.36 13:25/M
17 Jon Murphy Indianapolis IN 13233 39 187 44:43.91 14:25/M
18 Matthew Johnson Greenwood IN 13147 36 237 53:29.35 17:15/M
19 Nathan Rhinehart Greenwood IN 13061 39 255 56:20.06 18:10/M
20 Patrick Guilfoy Whiteland IN 13212 38 258 56:27.93 18:13/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Rueff Greenwood IN 13284 48 12 21:39.85 6:59/M
2 Isaac Brewer Greenwood IN 13252 43 34 25:27.00 8:13/M
3 Brian Wolff Whiteland IN 13103 42 43 26:42.04 8:37/M
4 Paul Rollings Greenwood IN 13207 44 47 27:05.98 8:44/M
5 Joe Slater 10388 49 49 27:15.89 8:47/M
6 Michael McMahon 10386 42 57 28:16.60 9:07/M
7 Rodney Smith Greenwood IN 13384 48 59 28:22.20 9:09/M
8 Ryan Petrow Greenwood IN 13143 45 61 28:28.09 9:11/M
9 Brian Clarke Whiteland IN 13104 47 71 29:40.10 9:34/M
10 Andrew Sweeney Greenwood IN 13121 41 76 30:02.13 9:41/M
11 Nicholas Dilley Franklin IN 13298 40 126 36:03.48 11:38/M
12 Barry Dimock Greemwood IN 13151 45 127 36:05.77 11:38/M
13 James Newiln Greenwood IN 13253 47 168 41:40.51 13:26/M
14 Brian Davis Indianapolis IN 13368 46 176 42:04.83 13:34/M
15 Pete Roskop Indianapolis IN 13277 43 193 45:32.28 14:41/M
16 James Rapp Whiteland IN 13068 48 199 46:06.40 14:52/M
17 Jerry Wills Whiteland IN 13160 48 228 52:21.24 16:53/M
18 Andrew Mason Martinsville IN 13136 48 234 53:04.50 17:07/M
19 Brad Holzhausen Whiteland IN 13246 47 262 56:38.15 18:16/M
20 Chris Dixon Greenwood IN 13316 45 279 1:00:44.83 19:35/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve O’Keefe Whiteland IN 13307 53 39 26:15.61 8:28/M
2 Chris Davis Greenwood IN 13258 51 79 30:12.09 9:45/M
3 Jim Taylor Greenwood IN 13225 53 97 32:54.42 10:37/M
4 Brian Van Skyock Indianapolis IN 13173 59 131 36:52.04 11:54/M
5 Greg Conwell Whiteland IN 13181 51 145 38:46.82 12:30/M
6 Tim Huggins Greenwood IN 13267 56 153 39:37.42 12:47/M
7 Mark Dreher Mooresville IN 13077 57 179 42:51.77 13:49/M
8 Andy Nino Greenwood IN 13224 50 183 43:28.20 14:01/M
9 Paul Wahlstrom Greenwood IN 13112 57 195 45:56.18 14:49/M
10 Tom Nolan Bargersville IN 13105 59 222 51:12.29 16:31/M
11 Robert Lechner Indianapolis IN 13280 58 250 55:36.08 17:56/M
12 Bob Hankla Whiteland IN 13242 54 253 55:56.30 18:03/M
13 David Hammer Greenwood IN 13321 55 270 58:18.47 18:48/M
14 Andy Copeland Greenwood IN 13170 50 280 1:00:50.14 19:37/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Hassee Greenwood IN 13282 65 133 37:19.84 12:02/M
2 Carl Price Greenwood IN 13237 67 216 50:30.83 16:17/M
3 Daniel Kelly Indianapolis IN 13140 61 230 52:41.45 17:00/M
 

1.75 Mile Fun Walk

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Evelyn Dilley Indianapolis IN 13366 8 1 18:22.78 10:30/M
2 Maggie Shirley 13397 7 3 19:46.73 11:18/M
3 Cherie Lowe Greenwood IN 13073 43 4 20:13.83 11:33/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madelaine Shirley 13400 6 7 24:45.63 14:09/M
2 Annie Barmore Greenwood IN 13329 2 12 25:03.81 14:19/M
3 Laney Barmore Greenwood IN 13328 6 13 25:04.24 14:19/M
4 Abby McLaughlin Greenwood IN 13361 11 15 26:38.76 15:13/M
5 Anna Hoppe Indianapolis IN 13340 11 19 29:20.56 16:46/M
6 Penny Hoppe Indianapolis IN 13341 11 20 29:24.67 16:48/M
7 Shelby Nay Columbus IN 13356 12 22 30:14.68 17:17/M
8 Ellie Rojas Carpentersville IL 13350 10 23 30:28.63 17:25/M
9 Maggie Rojas Carpentersville IL 13351 9 27 30:44.53 17:34/M
10 Lawson Roberts Greenwood IN 13367 18 32 32:06.90 18:21/M
11 Trinidy Dye Franklin IN 13334 15 37 32:52.63 18:47/M
12 Rachel Kring Greenwood IN 13382 16 45 45:43.99 26:07/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alyssa Clarke Whiteland IN 13345 20 16 28:47.13 16:27/M
2 Dakota Roberts 10400 25 30 32:04.92 18:19/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Barmore Greenwood IN 13327 34 10 25:02.91 14:18/M
2 Erin Warrner Muncie IN 13338 39 29 31:26.53 17:58/M
3 Kimberly Sherfeld Whiteland IN 13343 36 34 32:35.54 18:37/M
4 Michelle Tunis Greenwood IN 13335 34 35 32:36.24 18:38/M
5 Heather Robinson Franklin IN 13333 39 38 32:53.89 18:47/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Venessa Smith Indianapolis IN 13362 41 5 21:58.60 12:33/M
2 Theresa McClain Greenwood IN 13360 45 14 26:38.42 15:13/M
3 Tracy Nay Columbus IN 13354 42 21 30:11.20 17:15/M
4 Marissa Rojas Carpentersville IL 13348 40 24 30:37.49 17:30/M
5 Jennifer Kring Greenwood IN 13358 49 31 32:06.07 18:21/M
6 Wendi Clements Franklin IN 13364 47 40 33:22.94 19:04/M
7 Teresa Mankin Franklin IN 13325 49 41 33:23.82 19:05/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Willever Greenwood IN 13363 59 18 29:07.26 16:38/M
2 Shellie Warner Franklin IN 13336 52 39 33:13.51 18:59/M
3 Mary Gerteisen Greenwood IN 13330 53 43 34:49.64 19:54/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Garrett Dilley Indianapolis IN 13365 10 2 18:43.61 10:42/M
2 Jackson Davis 13387 10 6 22:35.92 12:54/M
3 Matt Shirley 13399 40 8 24:46.16 14:09/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aedan Shirley 10380 2 9 24:46.40 14:09/M
2 Drew Nay Columbus IN 13357 10 25 30:38.06 17:30/M
3 Riley Gerteisen Greenwood IN 13332 10 36 32:44.94 18:42/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dagan Cecere Greenwood IN 13381 20 44 43:57.80 25:07/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Barmore Greenwood IN 13326 34 11 25:03.78 14:19/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Clarke Whiteland IN 13346 46 17 28:47.91 16:27/M
2 Brian Rojas Carpentersville IL 13349 44 26 30:41.77 17:32/M
3 Robert Sherfeld Jr. Whiteland IN 13344 40 33 32:35.22 18:37/M
4 Matt Gerteisen Greenwood IN 13331 49 42 34:42.58 19:50/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Kring Greenwood IN 13359 51 46 45:45.38 26:09/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Harvey Warrner Indianapolis IN 13339 67 28 31:25.55 17:57/M

Upcoming Races