2019 Wishbone 5k Age Group Results

2019 Wishbone 5k

Age Group Results

November 28, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.


5k Men: Top Finishers 1- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
5k Women: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
5k Walk Men:
5k Walk Women:
KIds Men:
KIds Women:
Virtual Men:
Virtual Women:

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ericka Sylvester 1086 38 3 17:05.59 5:31/M
2 Brooke Waldal 1141 16 16 19:37.28 6:20/M
3 Jasmine Klopstad 593 14 17 19:39.08 6:20/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Harding 480 60 7 17:53.94 5:46/M
2 Dana Rector 881 58 33 20:31.31 6:37/M
3 Arden Pletzer 839 62 38 20:42.99 6:41/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Venetta Keefe 1389 432 33:04.58 10:40/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Martha Armstrong 113 4 23 20:08.41 6:30/M
2 Madison Fialkowski 382 7 92 23:48.68 7:41/M
3 Addyson Jolliff 560 8 216 27:46.39 8:57/M
4 Brooklyn Boyle 189 9 335 30:30.10 9:50/M
5 Emerson Boyle 190 7 354 31:05.57 10:02/M
Top

Female 10 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abby Parker 1250 17 18 19:39.35 6:20/M
2 Victoria Vicory 1126 18 62 22:02.99 7:06/M
3 Sienna Mullen 760 13 70 22:20.40 7:12/M
4 Emma Schwertfeger 964 12 80 23:06.60 7:27/M
5 Yael Kiser 591 17 104 24:13.42 7:49/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erika Veenbaas 1123 22 60 22:02.05 7:06/M
2 Isabel Strobel 1077 23 73 22:51.82 7:22/M
3 Nicole Kinney 586 28 97 24:03.08 7:45/M
4 Olivia Johnson 1336 23 148 25:48.26 8:19/M
5 Morgan Roach 910 28 149 25:48.60 8:19/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Whitney Griffin 1292 35 22 20:06.04 6:29/M
2 Mary Bowman 177 34 27 20:16.06 6:32/M
3 Caitlin Meyer 1300 30 36 20:35.55 6:38/M
4 Rachel Ehret 351 31 40 20:43.90 6:41/M
5 Katy Yeoman 1194 30 51 21:32.60 6:57/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Ayera 1276 42 95 23:59.15 7:44/M
2 Heather Boyle 185 45 100 24:06.07 7:46/M
3 Jessica Miller 736 40 111 24:35.64 7:56/M
4 Tracie Nebrich 771 49 115 24:46.63 7:59/M
5 Ori Capin 234 47 118 24:49.19 8:00/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Renny Yeoman 1197 59 53 21:35.11 6:58/M
2 Sara Menna 722 50 77 22:55.55 7:24/M
3 Rebecca Meier 718 53 239 28:19.39 9:08/M
4 Pam Kiser 588 55 242 28:26.39 9:10/M
5 MJ Grant 453 59 254 28:45.34 9:16/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Green 459 61 147 25:44.94 8:18/M
2 Lynn Fleming 383 61 256 28:46.02 9:17/M
3 Candy Lander 616 62 288 29:30.99 9:31/M
4 Caroline Steward 1065 60 304 29:51.94 9:38/M
5 Sandra Yocum 1198 65 308 29:54.01 9:39/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Pille 835 71 918 53:15.57 17:11/M
2 Sandra Stanfield Bessler 1051 75 978 55:53.93 18:02/M
3 Beverly Otey 807 75 1055 59:53.56 19:19/M
4 Linda Baffy 127 70 1088 1:02:44.93 20:14/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tristan Strobel 1339 22 1 16:56.72 5:28/M
2 Jacob Grant 454 20 4 17:07.02 5:31/M
3 Abel Kiser 590 20 5 17:20.70 5:35/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Sylvester 1087 42 2 16:58.25 5:28/M
2 Richard Harding 479 60 6 17:53.52 5:46/M
3 Jake Quagliaroli 867 42 10 18:10.35 5:52/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hayes Armstrong 112 6 24 20:08.76 6:30/M
2 Logan Siebert 1006 8 153 25:59.66 8:23/M
3 Will Pryor 866 9 197 27:21.01 8:49/M
4 Owen Young 1202 8 198 27:25.15 8:51/M
5 Tate Johnson 554 8 208 27:40.18 8:55/M
Top

Male 10 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lucas Dion 329 17 8 17:56.74 5:47/M
2 Sam Quagliaroli 868 12 11 18:11.19 5:52/M
3 Adam Runion 1348 18 12 18:42.28 6:02/M
4 Sean Simpson 1023 18 13 18:56.33 6:06/M
5 Ash Caylor 248 15 14 19:16.40 6:13/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CJ Robertson 915 22 9 18:06.50 5:50/M
2 Julian Strobel 1073 22 15 19:30.72 6:17/M
3 Trevor Thompson 1337 22 19 19:40.65 6:21/M
4 Tommy Hoy 517 21 25 20:09.96 6:30/M
5 Nicholas Mohr 749 21 32 20:30.49 6:37/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Piggush 834 30 26 20:14.63 6:32/M
2 Josh Perry 829 31 49 21:21.39 6:53/M
3 Cody DeShone 313 30 64 22:12.22 7:10/M
4 Brandon Chumley 260 30 71 22:28.35 7:15/M
5 John Lidstrom 633 33 78 23:00.76 7:25/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carlos Vieira 1127 47 20 19:40.88 6:21/M
2 Dan Brosmer 207 40 31 20:23.97 6:35/M
3 Brad Menna Wilmette IL 1401 47 43 20:51.69 6:44/M
4 Richie Patterson 817 48 55 21:39.55 6:59/M
5 Rick Wajda 1136 45 72 22:41.38 7:19/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Hauber 493 51 30 20:19.83 6:33/M
2 Oliver Strobel 1074 57 47 21:09.15 6:49/M
3 Mark Senefeld 982 56 48 21:13.26 6:51/M
4 Ron Reed 883 50 63 22:08.96 7:08/M
5 Cassio Ferrari 377 56 65 22:12.40 7:10/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Moravec 757 63 172 26:35.27 8:35/M
2 Theodore Posuniak 850 60 173 26:42.69 8:37/M
3 John Supper 1361 63 221 27:54.25 9:00/M
4 Michael Carr 239 65 278 29:20.63 9:28/M
5 Rex Kern 576 63 305 29:52.44 9:38/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bern Lytle 652 71 485 34:50.35 11:14/M
2 Jim Lathrop 618 74 608 38:47.31 12:31/M
3 Warren Palmer 812 77 629 39:31.07 12:45/M
4 Kent Maynard 702 70 694 42:20.08 13:39/M
5 Stan Priebe 855 72 709 42:56.08 13:51/M

Upcoming Races