2019 Zionsville Sprint Tri Age Group Results

See You at The Litchfield Triathlou on September 9th!
2019 Zionsville Sprint Triathlon Sprint

2019 Zionsville Sprint Triathlon

Age Group Results

August 25, 2019


Results by RaceMaker Productions LLC www.racemaker.org


Men: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74
Women: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 Julie Callen Zionsville IN 123 38 1 3:27.71 1:44HM 1 0:47.15 1 35:58.98 20.0mph 1 0:43.14 1 20:48.45 6:56/M 1:01:45.43
2 17 Ruth McCluskey Brownsburg IN 307 41 2 4:55.55 2:28HM 2 0:51.71 2 36:59.62 19.5mph 3 0:58.21 3 23:34.41 7:51/M 1:07:19.50
3 28 Valarie Batuello Fishers IN 451 36 3 4:59.97 2:30HM 3 1:12.59 3 40:13.55 17.9mph 2 0:55.29 2 22:28.38 7:29/M 1:09:49.78
 
Top

Female 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 117 Ella Stone Zionsville IN 607 17 1 7:01.54 3:31HM 1 4:18.21 1 49:41.35 14.5mph 1 1:40.94 1 26:17.44 8:46/M 1:28:59.48
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 32 Katie Skillington Lebanon IN 468 24 1 4:29.31 2:15HM 1 1:35.33 1 42:56.46 16.8mph 1 0:21.12 1 21:04.50 7:01/M 1:10:26.72
2 81 Katherine Leighty Fishers IN 475 22 3 4:43.61 2:22HM 5 2:48.01 3 44:28.65 16.2mph 4 0:53.45 3 26:31.16 8:50/M 1:19:24.88
3 93 Valerie Ostrowski Indianapolis IN 262 24 4 5:18.13 2:39HM 2 1:47.15 2 43:55.17 16.4mph 3 0:35.64 5 30:34.77 10:11/M 1:22:10.86
4 95 Emily Follstad Zionsville IN 458 23 5 5:43.76 2:52HM 4 2:36.16 5 47:43.75 15.1mph 2 0:30.23 2 25:52.61 8:37/M 1:22:26.51
5 96 Charlotte Hodson Lebanon IN 292 23 2 4:38.04 2:19HM 3 1:53.85 4 45:50.14 15.7mph 5 1:03.81 4 29:01.51 9:40/M 1:22:27.35
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 48 Morgan Sheppard Whitestown IN 156 29 1 4:16.80 2:08HM 1 0:39.13 1 39:26.03 18.3mph 2 0:42.24 1 28:15.12 9:25/M 1:13:19.32
2 79 Kendra Chastain Whitestown IN 175 28 5 5:33.32 2:47HM 4 1:57.45 2 42:12.36 17.1mph 1 0:26.29 3 28:54.66 9:38/M 1:19:04.08
3 103 Taylor Poynter Avon IN 512 27 2 4:38.62 2:19HM 6 2:51.61 5 48:10.69 14.9mph 3 0:42.97 2 28:30.42 9:30/M 1:24:54.31
4 104 Kristen Brauer Indianapolis IN 460 25 3 5:25.36 2:43HM 2 1:39.61 4 45:53.59 15.7mph 6 0:58.65 4 31:35.10 10:32/M 1:25:32.31
5 112 Madison Donley Zionsville IN 390 25 4 5:28.19 2:44HM 5 2:05.32 3 44:02.35 16.4mph 4 0:44.79 6 35:32.68 11:51/M 1:27:53.33
6 136 Brittany Chappell Danville IN 600 29 6 5:51.67 2:56HM 3 1:56.72 6 52:38.87 13.7mph 5 0:45.47 5 33:27.10 11:09/M 1:34:39.83
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 29 Michelle Riskin Fishers IN 186 34 6 4:57.27 2:29HM 2 0:59.31 1 39:03.66 18.4mph 2 0:44.52 2 24:26.64 8:09/M 1:10:11.40
2 47 Carolyn Nobbe Indianapolis IN 399 30 7 5:16.69 2:38HM 8 2:50.42 5 41:22.66 17.4mph 1 0:38.01 1 22:42.65 7:34/M 1:12:50.43
3 53 Stephanie Wang Fishers IN 125 31 1 3:36.38 1:48HM 1 0:52.42 2 39:23.99 18.3mph 4 0:52.55 7 29:11.45 9:44/M 1:13:56.79
4 55 Dana Mueller Westfield IN 167 33 3 4:17.43 2:09HM 5 1:07.88 4 41:16.28 17.4mph 6 1:01.97 5 26:48.75 8:56/M 1:14:32.31
5 59 Emily Muse Plainfield IN 196 34 5 4:52.50 2:26HM 6 1:08.82 3 40:57.70 17.6mph 5 0:57.06 4 26:48.18 8:56/M 1:14:44.26
6 65 Mallory Long Zionsville IN 197 32 4 4:37.13 2:19HM 3 1:00.79 6 42:12.94 17.1mph 3 0:49.24 6 27:00.82 9:00/M 1:15:40.92
7 69 Alyssa Skarbek Carmel IN 121 31 2 3:46.62 1:53HM 4 1:04.87 7 44:13.29 16.3mph 9 1:29.53 3 26:07.48 8:42/M 1:16:41.79
8 126 Mandy Hafner Carmel IN 588 31 9 5:57.00 2:59HM 9 4:14.37 9 48:23.83 14.9mph 7 1:02.61 10 32:14.30 10:45/M 1:31:52.11
9 127 Carmen Knowles Indianapolis IN 577 33 10 7:18.92 3:39HM 7 1:59.99 10 51:40.52 13.9mph 8 1:25.59 8 29:29.57 9:50/M 1:31:54.59
10 129 Kari Souers Carmel IN 322 33 8 5:18.98 2:39HM 10 6:24.62 8 47:10.98 15.3mph 10 2:07.52 9 31:52.28 10:37/M 1:32:54.38
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 38 Jamie Lord Indianapolis IN 126 39 1 3:44.00 1:52HM 1 0:57.37 1 38:59.76 18.5mph 4 0:50.93 4 26:36.35 8:52/M 1:11:08.41
2 67 Melanie Tolson Carmel IN 149 39 2 4:10.62 2:05HM 13 2:24.82 7 47:08.81 15.3mph 3 0:50.32 1 21:59.07 7:20/M 1:16:33.64
3 68 Nataliya Douchkin Zionsville IN 564 38 12 6:20.72 3:10HM 7 1:55.66 3 42:16.23 17.0mph 11 1:15.93 2 24:47.11 8:16/M 1:16:35.65
4 77 Michala Irons Indianapolis IN 308 35 7 5:33.79 2:47HM 9 2:05.06 2 41:57.32 17.2mph 6 0:56.38 7 28:16.19 9:25/M 1:18:48.74
5 84 Courtney Pavletic Zionsville IN 578 36 8 5:43.10 2:52HM 3 1:14.85 4 44:19.29 16.2mph 8 0:59.60 6 28:09.14 9:23/M 1:20:25.98
6 97 Jennifer Hodnett Carthage IN 392 39 6 5:28.15 2:44HM 2 1:14.20 6 46:50.95 15.4mph 1 0:34.50 8 28:48.62 9:36/M 1:22:56.42
7 100 Karen Heilman Indianapolis IN 411 37 4 5:11.42 2:36HM 5 1:50.32 8 47:39.37 15.1mph 2 0:49.13 5 27:49.16 9:16/M 1:23:19.40
8 101 Honieh Tapscott Fishers IN 212 38 5 5:19.14 2:40HM 4 1:30.40 5 46:36.81 15.5mph 12 1:18.35 9 28:52.03 9:37/M 1:23:36.73
9 105 Michelle Marcotte Thorntown IN 364 35 11 6:18.07 3:09HM 10 2:07.56 10 50:40.91 14.2mph 5 0:56.32 3 25:32.86 8:31/M 1:25:35.72
10 108 Andrea Palmquist Fishers IN 177 36 3 4:28.57 2:14HM 6 1:50.33 9 49:01.03 14.7mph 13 1:31.20 10 29:19.55 9:46/M 1:26:10.68
11 145 Marianna Manley Indianapolis IN 183 38 10 6:03.61 3:02HM 11 2:08.90 12 54:40.70 13.2mph 7 0:59.31 12 33:00.11 11:00/M 1:36:52.63
12 148 Raquel Sayman Brownsburg IN 591 39 9 6:00.58 3:00HM 12 2:18.21 13 56:22.33 12.8mph 10 1:01.87 11 32:11.30 10:44/M 1:37:54.29
13 154 Eve Stipes Indianapolis IN 613 36 13 7:41.49 3:51HM 8 2:02.59 11 53:15.98 13.5mph 9 1:01.68 13 40:08.02 13:23/M 1:44:09.76
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 37 Kelly Hoffman Carmel IN 147 40 2 4:26.47 2:13HM 4 1:31.58 1 40:22.38 17.8mph 1 0:32.75 3 24:13.41 8:04/M 1:11:06.59
2 44 Maggie Roegner West Lafayette IN 243 41 5 5:04.01 2:32HM 3 1:25.76 3 42:02.33 17.1mph 5 0:56.00 1 22:47.70 7:36/M 1:12:15.80
3 45 Molly Mounce 617 42 6 5:18.19 2:39HM 2 1:16.51 2 40:38.08 17.7mph 8 1:13.29 2 23:50.42 7:57/M 1:12:16.49
4 85 Michele Achenbach Zionsville IN 176 43 3 4:28.54 2:14HM 1 1:15.97 4 43:49.36 16.4mph 12 1:39.81 8 29:14.17 9:45/M 1:20:27.85
5 102 Jill Stockwell Zionsville IN 203 40 1 4:23.13 2:12HM 13 3:04.14 12 49:56.50 14.4mph 2 0:36.46 4 26:14.16 8:45/M 1:24:14.39
6 109 Sheri Faulkenberg Westfield IN 615 40 15 6:32.31 3:16HM 6 1:45.64 8 48:15.23 14.9mph 6 0:58.47 6 29:04.35 9:41/M 1:26:36.00
7 111 Leah Gehring Carmel IN 188 40 8 6:00.13 3:00HM 9 2:15.92 9 48:51.41 14.7mph 7 0:58.80 9 29:39.94 9:53/M 1:27:46.20
8 113 Terri Conley Terre Haute IN 398 40 14 6:32.18 3:16HM 7 2:08.68 10 49:22.58 14.6mph 3 0:48.81 7 29:08.67 9:43/M 1:28:00.92
9 115 Megan Albright Zionsville IN 602 40 10 6:08.19 3:04HM 14 3:08.52 6 47:11.45 15.3mph 15 1:54.50 10 30:07.79 10:02/M 1:28:30.45
10 123 Kelly Wikman Indianapolis IN 397 41 13 6:27.08 3:14HM 5 1:40.12 5 44:44.49 16.1mph 14 1:47.49 13 36:31.24 12:10/M 1:31:10.42
11 132 Rachel Patten Zionsville IN 604 44 12 6:17.69 3:09HM 15 3:53.39 14 54:36.57 13.2mph 11 1:37.06 5 27:15.69 9:05/M 1:33:40.40
12 138 Kimberly McMunn Dayton IN 189 44 4 4:48.28 2:24HM 10 2:25.38 7 48:10.56 14.9mph 9 1:17.53 15 38:15.33 12:45/M 1:34:57.08
13 140 Amy Latka Avon IN 587 43 11 6:13.56 3:07HM 12 2:50.62 11 49:55.79 14.4mph 10 1:32.26 12 34:32.99 11:31/M 1:35:05.22
14 147 Liza Maricle Brownsburg IN 182 44 9 6:00.77 3:00HM 8 2:11.65 15 56:33.86 12.7mph 4 0:51.89 11 32:06.35 10:42/M 1:37:44.52
15 152 Melissa Browning Cicero IN 325 41 7 5:45.59 2:53HM 11 2:44.89 13 53:54.13 13.4mph 13 1:45.24 14 37:16.61 12:25/M 1:41:26.46
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 46 Audrey Johnson Zionsville IN 208 46 1 4:24.61 2:12HM 2 0:58.69 1 39:25.02 18.3mph 5 1:12.80 1 26:43.75 8:54/M 1:12:44.87
2 80 Beth Hoffman Zionsville IN 464 48 2 4:49.10 2:25HM 1 0:57.01 2 43:15.15 16.6mph 3 0:55.06 3 29:11.08 9:44/M 1:19:07.40
3 98 Tracy Rothwell Zionsville IN 321 48 3 6:41.01 3:21HM 5 2:17.51 3 45:21.60 15.9mph 2 0:43.46 2 27:58.25 9:19/M 1:23:01.83
4 119 Shawn Lahey Fishers IN 610 46 5 7:12.14 3:36HM 3 1:42.49 5 47:26.01 15.2mph 4 0:55.42 5 32:52.56 10:57/M 1:30:08.62
5 124 Melissa Baumann Pittsboro IN 594 47 4 6:52.85 3:26HM 4 2:03.10 4 47:09.14 15.3mph 1 0:36.83 6 34:34.55 11:31/M 1:31:16.47
6 134 Cheryl Stone Zionsville IN 606 47 6 8:37.90 4:19HM 6 2:32.67 6 49:42.77 14.5mph 6 1:37.61 4 31:52.49 10:37/M 1:34:23.44
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 71 Holly Culp Carmel IN 466 53 1 4:58.45 2:29HM 4 1:59.78 1 40:48.96 17.6mph 2 0:40.95 1 28:29.68 9:30/M 1:16:57.82
2 86 Denise Donley Zionsville IN 580 52 2 5:44.97 2:52HM 1 1:43.96 2 42:51.97 16.8mph 8 1:51.31 2 28:44.02 9:35/M 1:20:56.23
3 121 Colleen Mockbee McCordsville IN 597 51 11 8:01.38 4:01HM 5 2:13.92 4 49:12.05 14.6mph 1 0:37.33 5 30:33.93 10:11/M 1:30:38.61
4 125 Monica Casillas Noblesville IN 367 51 3 6:02.48 3:01HM 2 1:47.05 3 48:02.01 15.0mph 10 2:08.13 6 33:38.95 11:13/M 1:31:38.62
5 135 Maria Diaz Whitestown IN 596 54 7 7:15.74 3:38HM 6 2:24.39 9 53:48.76 13.4mph 3 1:00.47 3 30:04.44 10:01/M 1:34:33.80
6 142 Kathleen Hayden Plainfield IL 598 50 10 7:57.66 3:59HM 7 2:28.35 6 52:53.62 13.6mph 7 1:37.29 4 30:25.92 10:08/M 1:35:22.84
7 149 Tracy Whitman Westfield IN 608 52 8 7:19.82 3:40HM 8 2:32.75 5 51:58.32 13.9mph 5 1:29.08 7 34:45.19 11:35/M 1:38:05.16
8 153 April Birmingham Avon IN 462 50 5 6:32.34 3:16HM 10 3:23.41 7 53:23.29 13.5mph 9 1:57.44 8 38:07.93 12:42/M 1:43:24.41
9 155 Kathryn Bacon Seymour IN 592 54 6 6:49.30 3:25HM 3 1:51.47 8 53:31.74 13.5mph 11 2:08.66 9 40:43.80 13:34/M 1:45:04.97
10 156 Lisa Dimond Indianapolis IN 572 53 4 6:25.46 3:13HM 9 2:46.04 10 54:25.74 13.2mph 4 1:23.13 10 43:50.43 14:37/M 1:48:50.80
11 159 Sue Faulk Avon IN 611 51 9 7:32.90 3:46HM 11 4:21.61 11 57:42.80 12.5mph 6 1:33.58 11 45:30.83 15:10/M 1:56:41.72
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 131 Lisa May Muncie IN 171 55 1 5:53.80 2:57HM 2 3:47.89 1 46:20.87 15.5mph 3 2:12.06 1 35:24.90 11:48/M 1:33:39.52
2 157 Christine Hedge Lebanon IN 233 57 2 7:12.41 3:36HM 1 3:08.56 2 58:28.81 12.3mph 1 1:12.79 2 40:25.47 13:28/M 1:50:28.04
3 161 Mary Kay Krambeer Carmel IN 585 58 3 7:44.20 3:52HM 3 4:01.35 3 1:01:10.49 11.8mph 2 1:23.33 3 47:42.64 15:54/M 2:02:02.01
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 130 Denise Justice Lapel IN 216 60 1 6:43.77 3:22HM 1 2:24.15 1 46:50.07 15.4mph 2 1:58.55 2 35:36.19 11:52/M 1:33:32.73
2 144 Leslie Latterman Pulaski TN 452 61 2 7:31.84 3:46HM 2 4:26.47 2 51:25.62 14.0mph 1 1:57.01 1 30:36.40 10:12/M 1:35:57.34
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 74 Faye Snodgress Zionsville IN 309 66 1 4:59.64 2:30HM 1 1:01.07 1 42:21.17 17.0mph 1 1:10.61 1 28:45.43 9:35/M 1:18:17.92
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Ben Waite Zionsville IN 146 38 2 3:57.52 1:59HM 3 0:41.00 1 29:17.41 24.6mph 1 0:26.82 1 18:09.38 6:03/M 52:32.13
2 2 Matthew Lord Indianapolis IN 134 42 1 3:55.49 1:58HM 1 0:18.13 2 30:51.75 23.3mph 2 0:31.19 2 19:16.75 6:25/M 54:53.31
3 3 Patrick Miller Zionsville IN 173 37 3 4:13.21 2:07HM 2 0:37.39 3 34:02.86 21.2mph 3 0:33.67 3 21:00.77 7:00/M 1:00:27.90
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 158 Alexander MacDonald Muncie IN 170 12 1 4:56.20 2:28HM 1 3:32.09 1 1:11:13.80 10.1mph 1 1:29.20 1 32:25.14 10:48/M 1:53:36.43
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 60 Steven Mockbee McCordsville IN 469 22 1 4:59.56 2:30HM 1 2:19.77 1 43:40.61 16.5mph 2 0:47.85 2 22:57.74 7:39/M 1:14:45.53
2 64 Collin Mockbee McCordsville IN 470 24 2 6:04.33 3:02HM 2 2:32.92 2 44:47.84 16.1mph 1 0:42.91 1 21:29.40 7:10/M 1:15:37.40
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 7 Michael Fitzgerald Indianapolis IN 456 26 4 4:34.56 2:17HM 3 0:56.16 1 35:24.69 20.3mph 4 0:57.79 2 20:22.96 6:47/M 1:02:16.16
2 9 Luke Ebeyer Fishers IN 148 26 2 3:52.63 1:56HM 2 0:53.80 2 36:21.47 19.8mph 3 0:49.98 4 21:59.32 7:20/M 1:03:57.20
3 10 Grant Ryan Indianapolis IN 467 28 3 4:24.15 2:12HM 1 0:50.98 3 37:12.27 19.4mph 2 0:43.05 3 20:48.62 6:56/M 1:03:59.07
4 30 Patrick Miner Indianapolis IN 199 27 6 4:44.50 2:22HM 7 1:58.71 6 42:29.13 16.9mph 5 1:03.30 1 19:59.27 6:40/M 1:10:14.91
5 39 Caleb Duckett Plainfield IN 247 27 7 5:00.77 2:30HM 4 1:18.74 4 41:40.53 17.3mph 1 0:22.99 5 23:01.69 7:40/M 1:11:24.72
6 63 Kyle James Indianapolis IN 323 25 5 4:43.16 2:22HM 6 1:44.61 5 41:50.74 17.2mph 7 1:30.03 6 25:48.63 8:36/M 1:15:37.17
7 66 Scott Whitaker Carmel IN 120 25 1 3:43.99 1:52HM 5 1:29.15 7 42:47.45 16.8mph 8 1:30.17 7 26:15.38 8:45/M 1:15:46.14
8 137 Dakota Souers Indianapolis IN 191 28 8 5:01.71 2:31HM 8 3:35.37 8 47:24.60 15.2mph 9 2:30.26 9 36:20.37 12:07/M 1:34:52.31
9 141 Alejandro Hernandez Carmel IN 616 27 9 6:11.44 3:06HM 9 3:44.80 9 53:22.35 13.5mph 6 1:27.72 8 30:32.23 10:11/M 1:35:18.54
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 8 Tom Mueller Westfield IN 165 33 3 4:19.50 2:10HM 3 1:11.99 1 36:04.65 20.0mph 6 1:19.88 1 20:48.82 6:56/M 1:03:44.84
2 14 Nate Shaffer Fishers IN 228 31 6 4:37.56 2:19HM 4 1:15.64 2 36:48.17 19.6mph 3 0:49.07 2 21:22.95 7:07/M 1:04:53.39
3 33 Benjamin Webb Carmel IN 190 34 2 3:46.98 1:53HM 1 0:46.11 4 39:58.78 18.0mph 8 1:29.53 4 24:32.81 8:11/M 1:10:34.21
4 34 Dustin Melvin Fishers IN 484 32 4 4:24.86 2:12HM 2 1:07.39 7 42:57.70 16.8mph 1 0:31.91 3 21:36.99 7:12/M 1:10:38.85
5 36 William Warrender Indianapolis IN 145 31 1 3:35.04 1:48HM 5 1:38.54 3 39:58.17 18.0mph 5 1:03.66 5 24:35.01 8:12/M 1:10:50.42
6 57 Kyle Schwarzkopf Whitestown IN 346 32 7 5:20.43 2:40HM 6 1:43.09 6 41:18.55 17.4mph 4 0:56.92 6 25:20.99 8:27/M 1:14:39.98
7 83 John Chastain Whitestown IN 565 31 9 6:17.48 3:09HM 7 2:39.24 8 44:38.85 16.1mph 2 0:45.65 7 25:51.29 8:37/M 1:20:12.51
8 87 Erik Buland Indianapolis IN 304 30 8 6:01.88 3:01HM 8 2:48.25 5 40:57.03 17.6mph 7 1:23.38 8 29:53.81 9:58/M 1:21:04.35
9 150 Christopher Pickerrell New Palestine IN 393 33 5 4:37.09 2:19HM 9 3:33.97 9 53:03.88 13.6mph 9 1:46.50 9 36:04.36 12:01/M 1:39:05.80
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 12 Richard Whiteman Zionsville IN 459 35 12 5:34.41 2:47HM 7 1:17.77 4 37:25.98 19.2mph 2 0:52.30 1 19:04.39 6:21/M 1:04:14.85
2 16 Andrew Young Carmel IN 169 39 5 4:22.62 2:11HM 5 1:07.95 5 37:26.15 19.2mph 9 1:11.84 3 22:32.02 7:31/M 1:06:40.58
3 18 Justin Goeden Indianapolis IN 270 35 3 4:12.24 2:06HM 2 0:44.53 2 36:30.54 19.7mph 1 0:30.26 8 25:29.32 8:30/M 1:07:26.89
4 21 Benjamin Long Zionsville IN 153 39 1 3:32.38 1:46HM 8 1:25.19 6 37:58.52 19.0mph 3 0:53.18 5 23:54.93 7:58/M 1:07:44.20
5 22 Nick Hunt Lapel IN 479 39 8 5:00.01 2:30HM 9 1:35.88 9 39:14.22 18.4mph 6 1:04.82 2 20:55.85 6:58/M 1:07:50.78
6 24 Loren Long Zionsville IN 160 39 2 3:59.95 2:00HM 1 0:24.04 1 35:26.95 20.3mph 5 0:59.30 11 27:25.49 9:08/M 1:08:15.73
7 26 Anthony Batuello Fishers IN 174 38 7 4:56.64 2:28HM 4 0:58.82 8 39:07.68 18.4mph 4 0:54.86 4 22:45.94 7:35/M 1:08:43.94
8 31 Cameron Lee Noblesville IN 151 37 4 4:16.21 2:08HM 6 1:09.60 7 38:53.94 18.5mph 10 1:13.50 7 24:42.05 8:14/M 1:10:15.30
9 50 Frankie Willbanks Bedford IN 179 35 10 5:18.34 2:39HM 3 0:54.80 3 37:01.80 19.5mph 13 1:29.21 13 28:41.67 9:34/M 1:13:25.82
10 61 Mark Franklin Zionsville IN 455 37 6 4:40.74 2:20HM 13 2:16.20 10 39:24.50 18.3mph 7 1:04.85 10 27:22.68 9:07/M 1:14:48.97
11 78 Justin Hage Zionsville IN 590 36 13 5:42.41 2:51HM 12 2:06.77 14 45:08.17 16.0mph 12 1:28.38 6 24:24.64 8:08/M 1:18:50.37
12 82 Adam DeVries Anderson IN 337 37 9 5:07.95 2:34HM 11 1:54.61 13 44:44.63 16.1mph 8 1:09.14 9 26:52.19 8:57/M 1:19:48.52
13 88 Blair Kramer Chicago IL 603 37 14 6:30.32 3:15HM 15 2:57.57 12 42:37.25 16.9mph 11 1:28.22 12 27:35.22 9:12/M 1:21:08.58
14 90 Mark Wittleder Fishers IN 601 36 11 5:33.01 2:47HM 14 2:21.98 11 42:21.48 17.0mph 15 2:19.01 14 28:51.24 9:37/M 1:21:26.72
15 114 David Williams Plainfield IN 595 35 15 7:07.16 3:34HM 10 1:42.39 15 45:11.04 15.9mph 14 2:11.71 15 32:00.43 10:40/M 1:28:12.73
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 13 Christopher Sikich Fishers IN 40 41 1 3:14.29 1:37HM 3 0:59.58 3 35:59.40 20.0mph 3 0:40.42 2 23:57.03 7:59/M 1:04:50.72
2 20 Adam Auvil Zionsville IN 163 43 3 4:08.32 2:04HM 6 2:03.40 1 35:06.37 20.5mph 13 1:42.94 7 24:35.72 8:12/M 1:07:36.75
3 23 Ben Moore Plainfield IN 162 43 2 4:04.44 2:02HM 1 0:46.28 5 38:08.42 18.9mph 6 0:46.54 4 24:13.49 8:04/M 1:07:59.17
4 27 Jason Ehret Carmel IN 300 44 8 4:50.79 2:25HM 13 2:56.46 2 35:27.50 20.3mph 11 1:06.96 6 24:31.07 8:10/M 1:08:52.78
5 35 Jake Bradley Zionsville IN 220 40 6 4:31.11 2:16HM 2 0:57.80 6 39:46.09 18.1mph 12 1:24.17 3 24:07.46 8:02/M 1:10:46.63
6 41 Nathan Gates Indianapolis IN 164 43 10 4:59.86 2:30HM 8 2:33.00 7 40:05.17 18.0mph 9 0:51.33 1 23:18.43 7:46/M 1:11:47.79
7 42 David Young Fishers IN 283 44 9 4:55.67 2:28HM 11 2:45.69 4 37:50.72 19.0mph 14 2:02.88 5 24:24.03 8:08/M 1:11:58.99
8 70 Craig Malmloff Fishers IN 133 41 4 4:08.76 2:04HM 5 1:38.64 8 42:37.50 16.9mph 1 0:33.82 8 27:51.14 9:17/M 1:16:49.86
9 76 Jason Goulet Greenwood IN 238 43 7 4:42.15 2:21HM 4 1:15.10 10 43:33.47 16.5mph 5 0:44.64 9 28:24.81 9:28/M 1:18:40.17
10 91 Joshua Abebe Fishers IN 132 41 12 5:23.15 2:42HM 9 2:40.95 9 43:21.00 16.6mph 8 0:50.71 11 29:43.09 9:54/M 1:21:58.90
11 106 Jonathan Eisberg Markle IN 582 43 15 6:40.99 3:20HM 7 2:04.12 11 44:38.83 16.1mph 4 0:41.81 14 31:34.59 10:31/M 1:25:40.34
12 107 Brian Sturges Fortville IN 260 42 5 4:12.12 2:06HM 10 2:42.51 14 47:36.38 15.1mph 10 0:56.87 13 30:21.73 10:07/M 1:25:49.61
13 110 Shane Smith Plainfield IN 465 44 13 5:29.36 2:45HM 14 2:59.46 13 47:27.13 15.2mph 7 0:49.47 12 30:11.92 10:04/M 1:26:57.34
14 118 Hans Weber Zionsville IN 387 44 11 5:07.96 2:34HM 12 2:48.83 15 51:46.31 13.9mph 2 0:39.03 10 29:25.41 9:48/M 1:29:47.54
15 128 Doug Rotman Westfield IN 180 42 14 5:35.78 2:48HM 15 5:26.36 12 45:41.12 15.8mph 15 4:24.37 15 31:45.59 10:35/M 1:32:53.22
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 5 Mark Susemichel Carmel IN 155 49 1 4:20.29 2:10HM 3 1:16.50 1 33:44.76 21.3mph 8 1:15.05 2 21:10.58 7:03/M 1:01:47.18
2 6 Steve Hoffman Zionsville IN 255 47 5 4:44.10 2:22HM 4 1:17.41 3 34:52.53 20.7mph 2 0:36.79 1 20:25.81 6:48/M 1:01:56.64
3 11 Bradley Huffman Noblesville IN 198 45 2 4:23.46 2:12HM 2 1:01.58 4 35:21.53 20.4mph 5 0:54.95 3 22:26.81 7:29/M 1:04:08.33
4 15 Jaime Lopez Carmel IN 301 47 4 4:34.29 2:17HM 1 0:54.32 2 34:35.15 20.8mph 4 0:49.82 5 24:37.44 8:12/M 1:05:31.02
5 58 Jeffery Schoonover Carmel IN 454 47 8 5:40.47 2:50HM 6 1:45.45 7 41:27.14 17.4mph 10 1:24.49 4 24:23.82 8:08/M 1:14:41.37
6 72 Scott Smith Fishers IN 453 47 6 4:58.86 2:29HM 5 1:22.45 6 40:24.72 17.8mph 9 1:18.44 7 29:54.40 9:58/M 1:17:58.87
7 75 John Wikman Indianapolis IN 396 46 7 5:16.40 2:38HM 7 1:45.50 5 38:59.35 18.5mph 11 1:35.08 9 30:49.34 10:16/M 1:18:25.67
8 94 Adam Preston Indianapolis IN 185 48 3 4:32.32 2:16HM 10 2:30.67 10 44:57.32 16.0mph 1 0:35.04 6 29:40.32 9:53/M 1:22:15.67
9 116 Tom Landrum Zionsville IN 605 49 9 5:41.54 2:51HM 9 2:17.27 9 44:32.31 16.2mph 7 1:08.68 11 35:07.16 11:42/M 1:28:46.96
10 120 Nathan Simcox Indianapolis IN 528 48 10 6:34.92 3:17HM 8 2:14.88 8 44:07.08 16.3mph 12 1:46.44 12 35:45.42 11:55/M 1:30:28.74
11 122 Ronan Miot Brownsburg IN 463 46 12 7:10.86 3:35HM 11 3:06.00 11 49:27.56 14.6mph 3 0:39.14 8 30:30.38 10:10/M 1:30:53.94
12 133 Mark Owens Indianapolis IN 614 45 13 8:09.54 4:05HM 12 3:15.47 13 50:34.17 14.2mph 6 1:07.60 10 31:03.97 10:21/M 1:34:10.75
13 160 Brian Plankis Indianapolis IN 497 47 11 7:06.63 3:33HM 13 3:31.65 12 50:06.78 14.4mph 13 4:24.72 13 55:39.74 18:33/M 2:00:49.52
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 19 Bill Ziegert Indianapolis IN 240 54 2 4:44.46 2:22HM 2 1:07.99 2 35:36.57 20.2mph 5 1:06.00 1 24:52.18 8:17/M 1:07:27.20
2 40 Rusty Hitch Zionsville IN 178 50 3 4:47.77 2:24HM 3 1:16.84 3 37:33.01 19.2mph 3 0:53.49 4 27:00.36 9:00/M 1:11:31.47
3 49 Martin Spees Fishers IN 137 50 1 3:13.31 1:37HM 1 0:40.62 1 35:27.92 20.3mph 6 1:14.64 7 32:45.96 10:55/M 1:13:22.45
4 51 George Antal Avon IN 579 53 6 5:06.57 2:33HM 7 2:15.07 4 38:40.51 18.6mph 7 1:18.38 2 26:33.14 8:51/M 1:13:53.67
5 54 Pete Deckard Lafayette IN 236 50 4 4:50.16 2:25HM 4 1:32.78 6 39:47.37 18.1mph 2 0:47.35 5 27:34.58 9:11/M 1:14:32.24
6 62 Brad Leighty Fishers IN 476 54 7 5:19.80 2:40HM 5 1:56.89 5 39:39.25 18.2mph 4 1:04.43 3 26:50.70 8:57/M 1:14:51.07
7 99 Brian Bill Greenwood IN 473 54 5 5:04.12 2:32HM 6 2:04.50 7 44:56.73 16.0mph 1 0:44.62 6 30:17.93 10:06/M 1:23:07.90
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 25 Pat Hogan Zionsville IN 158 58 2 4:25.27 2:13HM 1 1:06.73 1 37:40.27 19.1mph 1 0:46.53 1 24:34.30 8:11/M 1:08:33.10
2 52 John Chamberlain Zionsville IN 335 58 3 4:54.97 2:27HM 2 1:31.46 4 41:38.91 17.3mph 2 1:04.95 2 24:46.09 8:15/M 1:13:56.38
3 56 Jerry Ritchie Indianapolis IN 141 55 1 3:50.62 1:55HM 4 1:53.86 2 39:20.22 18.3mph 4 1:18.67 3 28:16.16 9:25/M 1:14:39.53
4 92 Richard Feeley Speedway IN 373 59 4 5:32.78 2:46HM 3 1:52.97 3 41:36.55 17.3mph 5 1:37.43 4 31:19.63 10:26/M 1:21:59.36
5 139 Greg Paton Westfield IN 589 58 5 6:55.08 3:28HM 5 3:10.50 5 44:30.69 16.2mph 3 1:10.43 6 39:16.86 13:05/M 1:35:03.56
6 146 Don Johnston Danville IN 609 59 6 8:22.52 4:11HM 6 3:35.19 6 46:57.77 15.3mph 6 2:43.63 5 35:45.95 11:55/M 1:37:25.06
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 43 Jim Whalen Carmel IN 371 64 3 6:14.00 3:07HM 2 1:54.02 1 36:57.48 19.5mph 1 0:31.59 1 26:38.48 8:53/M 1:12:15.57
2 89 Ed Frampton Lebanon IN 586 62 2 5:34.50 2:47HM 1 1:46.62 2 42:34.34 16.9mph 3 1:33.67 2 29:46.92 9:55/M 1:21:16.05
3 143 David Latterman Pulaski TN 612 63 4 7:18.30 3:39HM 4 4:23.91 3 51:33.23 14.0mph 4 1:50.64 3 30:37.37 10:12/M 1:35:43.45
4 151 Jay Souers Indianapolis IN 195 64 1 5:20.92 2:40HM 3 3:28.83 4 54:32.14 13.2mph 2 1:01.95 4 36:31.97 12:10/M 1:40:55.81
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ———— Swim ———— ——- T1 ——- ———— Bike ———— ——- T2 ——- ———— Run ———— Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 73 Richard Aikman Zionsville IN 401 73 1 5:38.27 2:49HM 1 1:18.48 1 39:15.32 18.3mph 1 1:15.65 1 30:46.21 10:15/M 1:18:13.93




Select Your Race.