CYO Cross Country Meet Team Results

Good Luck in Your Season!

2019 OLG Meet

September 07, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC.

Final Team Results – Girls

3rd & 4th Grade

Team – St. Elizabeth Seton

Finish Position – 1

Team Score (places): 27

Team Score (times): 1:19:10.64

Ave Time:15:50.13

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4861 Kathleen Daily St. E 3 3 14:54.18 14:54.18 1:06.83
2 4864 Elise Maurer St. E 4 7 15:49.72 30:43.90 2:02.37
3 4863 Story Hughes St. E 5 12 15:59.58 46:43.48 2:12.23
4 4857 Reagan Ellery St. E 7 19 16:04.24 1:02:47.72 2:16.89
5 4860 Summer Ratcliff St. E 8 27 16:22.92 1:19:10.64 2:35.57
6 4862 Nina Grimes St. E (20) (47) 21:07.70 1:40:18.34 7:20.35
7 4859 Maryn Piper St. E (21) (68) 21:08.75 2:01:27.09 7:21.40
8 4858 Caroline Maurer St. E More Than 7   21:18.46 2:22:45.55 7:31.11

Team – Our Lady of Mount Carmel

Finish Position – 2

Team Score (places): 45

Team Score (times): 1:23:22.23

Ave Time:16:40.45

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5070 Laila Meier Our L 1 1 13:47.35 13:47.35 0:00.00
2 5057 Gianna Gaskill Our L 9 10 16:40.26 30:27.61 2:52.91
3 5058 Makenzie Gater Our L 10 20 16:40.29 47:07.90 2:52.94
4 5092 Gaby Tovar Our L 12 32 17:57.90 1:05:05.80 4:10.55
5 5051 Claire Farrell Our L 13 45 18:16.43 1:23:22.23 4:29.08
6 5078 Addie Olecki Our L (15) (60) 18:27.46 1:41:49.69 4:40.11
7 5075 Elise Moster Our L (16) (76) 18:36.87 2:00:26.56 4:49.52
8 5043 Bella Cox Our L More Than 7   18:50.19 2:19:16.75 5:02.84
9 5094 Mary Kate Webb Our L More Than 7   22:00.00 2:41:16.75 8:12.65
10 5080 Piper Owen Our L More Than 7   23:11.70 3:04:28.45 9:24.35

Team – St. Louis de Montfort

Finish Position – 3

Team Score (places): 50

Team Score (times): 1:25:07.66

Ave Time:17:01.53

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4814 Jillian Tichenor St. L 2 2 14:19.69 14:19.69 0:32.34
2 4823 Amber Sawchuck St. L 6 8 16:02.00 30:21.69 2:14.65
3 4825 Lauren Sturgeon St. L 11 19 17:39.00 48:00.69 3:51.65
4 4817 Catherine Benko St. L 14 33 18:19.92 1:06:20.61 4:32.57
5 4815 Mallory Jaske St. L 17 50 18:47.05 1:25:07.66 4:59.70
6 4816 Madeline McCauley St. L (18) (68) 18:48.82 1:43:56.48 5:01.47
7 4824 Maya Mattingly St. L (19) (87) 18:49.29 2:02:45.77 5:01.94
8 4818 Alaina Watson St. L More Than 7   22:59.00 2:25:44.77 9:11.65

Team – Our Lady of Grace

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4811 Maria Sanchez OLG Less Than 5   18:32.00 18:32.00 4:44.65

Team – St. Maria Goretti

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4750 Jossie Cunningham Saint Less Than 5   14:44.58 14:44.58 0:57.23
2 4752 Vivienne Lyon Saint Less Than 5   16:44.52 31:29.10 2:57.17

Final Team Results – Girls

5th & 6th Grade

Team – Our Lady of Mount Carmel

Finish Position – 1

Team Score (places): 22

Team Score (times): 1:07:58.16

Ave Time:13:35.63

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5055 Isabella Galvin Our L 1 1 13:09.48 13:09.48 0:00.00
2 5053 Claire Flannagan Our L 2 3 13:15.69 26:25.17 0:06.21
3 5098 Brinna Wolf Our L 3 6 13:15.87 39:41.04 0:06.39
4 5083 Hannah Schaller Our L 5 11 13:46.76 53:27.80 0:37.28
5 5060 Vera Griffin Our L 11 22 14:30.36 1:07:58.16 1:20.88
6 5086 Tessa Schwartz Our L (16) (38) 15:11.65 1:23:09.81 2:02.17
7 5093 Kara VanWoerkom Our L (18) (56) 15:16.26 1:38:26.07 2:06.78
8 5044 Maddie Cox Our L More Than 7   15:28.88 1:53:54.95 2:19.40
9 5081 Filomena Rooney Our L More Than 7   16:09.30 2:10:04.25 2:59.82
10 5049 Arlynn Edwin Our L More Than 7   16:53.22 2:26:57.47 3:43.74
11 5077 Elizabeth Nies Our L More Than 7   17:14.77 2:44:12.24 4:05.29

Team – St. Louis de Montfort

Finish Position – 2

Team Score (places): 48

Team Score (times): 1:11:56.74

Ave Time:14:23.35

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4835 Katie Demmings St. L 6 6 14:00.55 14:00.55 0:51.07
2 4830 Camille Spencer St. L 7 13 14:00.90 28:01.45 0:51.42
3 4839 Lily Dunlap St. L 9 22 14:19.15 42:20.60 1:09.67
4 4827 Ellie Parks St. L 12 34 14:32.46 56:53.06 1:22.98
5 4837 Kate Sheidler St. L 14 48 15:03.68 1:11:56.74 1:54.20
6 4842 Kaitlyn Sturgeon St. L (23) (71) 20:12.07 1:32:08.81 7:02.59
7 4826 Abigail Yousef St. L (27) (98) 21:14.03 1:53:22.84 8:04.55
8 4831 Josie Hines St. L More Than 7   21:32.66 2:14:55.50 8:23.18

Team – St. Maria Goretti

Finish Position – 3

Team Score (places): 68

Team Score (times): 1:16:19.00

Ave Time:15:15.80

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4753 Emery Cardinal Saint 4 4 13:41.06 13:41.06 0:31.58
2 4755 Lyla Osborn Saint 10 14 14:19.32 28:00.38 1:09.84
3 4756 Hallie Miller Saint 13 27 14:54.65 42:55.03 1:45.17
4 4757 Marion Longardner Saint 19 46 15:26.46 58:21.49 2:16.98
5 4758 Ava Brandau Saint 22 68 17:57.51 1:16:19.00 4:48.03
6 4754 Maggie Scott Saint (24) (92) 20:43.60 1:37:02.60 7:34.12

Team – Our Lady of Grace

Finish Position – 4

Team Score (places): 81

Team Score (times): 1:17:39.44

Ave Time:15:31.89

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4791 Sonia Perez OLG 8 8 14:18.65 14:18.65 1:09.17
2 4787 Mallory Ryan OLG 15 23 15:10.22 29:28.87 2:00.74
3 4808 Bella Norman OLG 17 40 15:15.97 44:44.84 2:06.49
4 4789 Maddie Becker OLG 20 60 16:19.92 1:01:04.76 3:10.44
5 4788 Caty Traub OLG 21 81 16:34.68 1:17:39.44 3:25.20
6 4809 Anna Sofia Sanchez OLG (25) (106) 21:00.26 1:38:39.70 7:50.78
7 4807 Maggie Ruvulocava OLG (26) (132) 21:02.28 1:59:41.98 7:52.80

Team – St. Elizabeth Seton

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4867 Brook Ratcliff St. E Less Than 5   14:25.68 14:25.68 1:16.20

Final Team Results – Girls

7th & 8th Grade

Team – Our Lady of Mount Carmel

Finish Position – 1

Team Score (places): 26

Team Score (times): 1:12:39.38

Ave Time:14:31.88

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5056 Sophia Galvin Our L 2 2 13:33.47 13:33.47 1:43.62
2 5065 Ella Kuykendall Our L 3 5 14:17.81 27:51.28 2:27.96
3 5091 Claire Sullivan Our L 6 11 14:43.08 42:34.36 2:53.23
4 5088 Jolene Seacat Our L 7 18 14:55.83 57:30.19 3:05.98
5 5041 Rachel Anderson Our L 8 26 15:09.19 1:12:39.38 3:19.34
6 5099 Kiera Wolf Our L (9) (35) 15:12.40 1:27:51.78 3:22.55
7 5069 Grace Lesher Our L (10) (45) 15:29.58 1:43:21.36 3:39.73
8 5050 Kennedy Fagan Our L More Than 7   15:36.64 1:58:58.00 3:46.79
9 5052 Anna Ferrettie Our L More Than 7   16:45.07 2:15:43.07 4:55.22
10 5102 Francesca Zawadzki Our L More Than 7   17:26.31 2:33:09.38 5:36.46

Team – Our Lady of Grace

Finish Position – 2

Team Score (places): 33

Team Score (times): 1:13:19.07

Ave Time:14:39.81

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4804 Nadia Perez OLG 1 1 11:49.85 11:49.85 0:00.00
2 4797 Ella Smith OLG 4 5 14:22.27 26:12.12 2:32.42
3 4796 Saris Becker OLG 5 10 14:36.98 40:49.10 2:47.13
4 4801 Bridget Keller OLG 11 21 15:52.20 56:41.30 4:02.35
5 4803 Kira Dunn OLG 12 33 16:37.77 1:13:19.07 4:47.92
6 4802 Annabelle Mwonya OLG (13) (46) 17:55.96 1:31:15.03 6:06.11
7 4810 Kate Sampson OLG (14) (60) 18:30.75 1:49:45.78 6:40.90
8 4799 Avery Stuckey OLG More Than 7   18:38.82 2:08:24.60 6:48.97

Team – St. Elizabeth Seton

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4870 Liberty Hartley St. E Less Than 5   13:53.30 13:53.30 2:03.45

Team – St. Louis de Montfort

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4845 Mallory A’Hearn St. L Less Than 5   14:40.86 14:40.86 2:51.01
2 4846 Abby Chezem St. L Less Than 5   23:42.42 38:23.28 11:52.57
3 4847 Samantha Norvanis St. L Less Than 5   23:51.63 1:02:14.91 12:01.78

Team – St. Maria Goretti

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4761 Katie Scott Saint Less Than 5   14:00.13 14:00.13 2:10.28
2 4760 Annie Shedlock Saint Less Than 5   14:01.62 28:01.75 2:11.77

2019 OLG Meet

September 07, 2019


Results By RaceMaker Productions LLC.

Final Team Results – Boys

3rd & 4th Grade

Team – St. Louis de Montfort

Finish Position – 1

Team Score (places): 15

Team Score (times): 1:23:20.27

Ave Time:16:40.05

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4812 Cameron Mollabashy St. L 1 1 14:22.11 14:22.11 0:56.79
2 4813 Jacob Frank St. L 2 3 15:48.26 30:10.37 2:22.94
3 4822 Reid Worthington St. L 3 6 17:40.55 47:50.92 4:15.23
4 4820 Coen Summers St. L 4 10 17:43.28 1:05:34.20 4:17.96
5 4821 Tate Hines St. L 5 15 17:46.07 1:23:20.27 4:20.75
6 4819 Thomas Furr St. L (6) (21) 17:52.13 1:41:12.40 4:26.81
7 4833 Charlie Griffin St. L (7) (28) 20:01.00 2:01:13.40 6:35.68

Team – Our Lady of Grace

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4784 Norman OLG Less Than 5   14:48.10 14:48.10 1:22.78
2 4783 Corbin Stuckey OLG Less Than 5   15:58.87 30:46.97 2:33.55

Team – Our Lady of Mount Carmel

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5054 Timmy Galvin Our L Less Than 5   13:27.95 13:27.95 0:02.63
2 5064 Drew Kuykendall Our L Less Than 5   15:40.28 29:08.23 2:14.96
3 5095 Max Webb Our L Less Than 5   17:56.19 47:04.42 4:30.87

Team – St. Elizabeth Seton

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4856 Brady Hess St. E Less Than 5   13:25.32 13:25.32 0:00.00
2 4850 Aiden Gourgue St. E Less Than 5   15:31.69 28:57.01 2:06.37
3 4853 Zane Huerkamp St. E Less Than 5   15:58.55 44:55.56 2:33.23
4 4851 Hank Hughes St. E Less Than 5   18:15.10 1:03:10.66 4:49.78

Team – St. Maria Goretti

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4762 Aiden Amrine Saint Less Than 5   16:25.41 16:25.41 3:00.09

Final Team Results – Boys

5th & 6th Grade

Team – Our Lady of Mount Carmel

Finish Position – 1

Team Score (places): 35

Team Score (times): 1:04:56.09

Ave Time:12:59.22

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5042 John Constantino Our L 1 1 11:58.86 11:58.86 0:00.00
2 5066 Sean Laferriere Our L 6 7 12:54.87 24:53.73 0:56.01
3 5047 Quinn Dorsel Our L 8 15 13:09.02 38:02.75 1:10.16
4 5084 Luke Schmidt Our L 9 24 13:14.00 51:16.75 1:15.14
5 5045 Matthew Donahue Our L 11 35 13:39.34 1:04:56.09 1:40.48
6 5059 Brady Gillman Our L (13) (48) 13:52.63 1:18:48.72 1:53.77
7 5090 Quinn Sullivan Our L (14) (62) 13:53.19 1:32:41.91 1:54.33
8 5079 Cooper Olecki Our L More Than 7   14:14.48 1:46:56.39 2:15.62
9 5071 Evan Meier Our L More Than 7   14:15.90 2:01:12.29 2:17.04
10 5073 Oliver Morse Our L More Than 7   14:59.87 2:16:12.16 3:01.01
11 5074 Lucas Morse Our L More Than 7   15:08.95 2:31:21.11 3:10.09
12 5062 Danny Hall Our L More Than 7   16:10.18 2:47:31.29 4:11.32
13 5100 Aramis Zawadzki Our L More Than 7   18:54.51 3:06:25.80 6:55.65
14 5067 Christopher Legg Our L More Than 7   21:33.95 3:27:59.75 9:35.09

Team – Our Lady of Grace

Finish Position – 2

Team Score (places): 50

Team Score (times): 1:08:08.17

Ave Time:13:37.63

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4786 S Stoner OLG 4 4 12:23.53 12:23.53 0:24.67
2 4785 G Golden OLG 5 9 12:38.00 25:01.53 0:39.14
3 4794 Gavin Becher OLG 7 16 13:02.57 38:04.10 1:03.71
4 4790 Jacob Becker OLG 16 32 14:48.34 52:52.44 2:49.48
5 4792 JD Crane OLG 18 50 15:15.73 1:08:08.17 3:16.87
6 4795 Patrick Welch OLG (19) (69) 15:16.55 1:23:24.72 3:17.69
7 4806 Seffrin Smith OLG (21) (90) 16:09.73 1:39:34.45 4:10.87

Team – St. Maria Goretti

Finish Position – 3

Team Score (places): 67

Team Score (times): 1:10:21.05

Ave Time:14:04.21

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4769 Jaden Atha Saint 3 3 12:18.17 12:18.17 0:19.31
2 4766 John Norton Saint 12 15 13:42.15 26:00.32 1:43.29
3 4768 Dominic Newell Saint 15 30 13:53.22 39:53.54 1:54.36
4 4764 Joshua VandenBoom Saint 17 47 15:09.77 55:03.31 3:10.91
5 4765 Adam Koch Saint 20 67 15:17.74 1:10:21.05 3:18.88
6 4763 Ethan Collins Saint (25) (92) 18:25.13 1:28:46.18 6:26.27

Team – St. Louis de Montfort

Finish Position – 4

Team Score (places): 81

Team Score (times): 1:16:17.10

Ave Time:15:15.42

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4832 Quinn Braun St. L 2 2 12:01.11 12:01.11 0:02.25
2 4838 Alex Wesseling St. L 10 12 13:23.50 25:24.61 1:24.64
3 4836 Lukas Fry St. L 22 34 16:26.63 41:51.24 4:27.77
4 4841 Cole Watson St. L 23 57 16:44.56 58:35.80 4:45.70
5 4829 Gabriel Rois-Escobosa St. L 24 81 17:41.30 1:16:17.10 5:42.44
6 4834 Ethan Thomas St. L (26) (107) 19:24.51 1:35:41.61 7:25.65

Final Team Results – Boys

7th & 8th Grade

Team – Our Lady of Mount Carmel

Finish Position – 1

Team Score (places): 28

Team Score (times): 1:02:15.49

Ave Time:12:27.10

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5061 Ben Grissom Our L 1 1 10:56.73 10:56.73 0:00.00
2 5076 Luke Moster Our L 2 3 11:12.82 22:09.55 0:16.09
3 5046 Michael Donahue Our L 3 6 11:51.00 34:00.55 0:54.27
4 5096 Mick Webb Our L 10 16 14:04.13 48:04.68 3:07.40
5 5068 Jude Legg Our L 12 28 14:10.81 1:02:15.49 3:14.08
6 5089 William Semler Our L (13) (41) 14:14.02 1:16:29.51 3:17.29
7 5048 Gus Dorsel Our L (14) (55) 14:26.44 1:30:55.95 3:29.71
8 5101 Gideon Zawadzki Our L More Than 7   21:57.88 1:52:53.83 11:01.15

Team – St. Maria Goretti

Finish Position – 2

Team Score (places): 30

Team Score (times): 1:04:22.43

Ave Time:12:52.49

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4779 Luke Woods Saint 4 4 12:20.98 12:20.98 1:24.25
2 4778 Sean O’Connell Saint 5 9 12:28.88 24:49.86 1:32.15
3 4774 John Stordy Saint 6 15 12:52.83 37:42.69 1:56.10
4 4781 Evan Bair Saint 7 22 13:06.25 50:48.94 2:09.52
5 4780 Quin Stauffacher Saint 8 30 13:33.49 1:04:22.43 2:36.76
6 4772 Drew Harvoth Saint (9) (39) 13:38.28 1:18:00.71 2:41.55
7 4771 Alex Karn Saint (11) (50) 14:04.61 1:32:05.32 3:07.88
8 4776 Michael Mannella Saint More Than 7   14:14.40 1:46:19.72 3:17.67
9 4773 Frank Phillips Saint More Than 7   15:15.48 2:01:35.20 4:18.75
10 4777 Michael Quirke Saint More Than 7   15:38.91 2:17:14.11 4:42.18
11 4770 Adam McNeany Saint More Than 7   17:00.72 2:34:14.83 6:03.99
12 4782 Alejandro Garcia de Alba Saint More Than 7   19:34.73 2:53:49.56 8:38.00

Team – Our Lady of Grace

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4800 Evan Stenke OLG Less Than 5   12:38.92 12:38.92 1:42.19
2 4798 Lance McCoskey OLG Less Than 5   12:44.19 25:23.11 1:47.46
3 4793 Charlie Golden OLG Less Than 5   12:54.39 38:17.50 1:57.66

Team – St. Elizabeth Seton

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4869 Julien Gourgue St. E Less Than 5   11:48.79 11:48.79 0:52.06

Team – St. Louis de Montfort

Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Schoo O’All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4844 William Gebhardt St. L Less Than 5   11:52.18 11:52.18 0:55.45
2 4843 Gregory Mates St. L Less Than 5   13:51.18 25:43.36 2:54.45
3 4848 Paul Sheddy St. L Less Than 5   13:55.54 39:38.90 2:58.81

Upcoming Races